Міський сад Маріуполя

Історія

В'їзна арка маріупольського Міського саду В'їзна арка Міського саду Маріуполя

Подарунком, який піднесли місту його жителі багато років тому, у 1867 році про що свідчить напис на в’їзній арці, і зараз радує сучасників. Закладений у гирлі Калинової балки на крутій скелі, сад починався з фруктових дерев.

Через п’ятнадцять років (1872) значно розширився Міський сад поповнюється саджанцями, посадженими сином імператора Всеросійського Миколи I (1796 – 1855) великим князем Костянтином Миколайовичем під час його відвідин Маріуполя.

Через роки після початку хаотичного засаджування сад отримує в 1889 році свого майстра – Георгія Григоровича Псалті (1864 – 1940), який отримавши спеціальну освіту у вищій школі садівництва Версаля, надає йому всі характерні риси регулярного французького парку: прямі доріжки, що розходяться променями від центру зі оглядовим майданчиком, обмежені кущами бузку; геометрично правильної форми клумби, засаджені квітами; скомпоновані групи дерев, що доповнюють один одного.

Пам'ятник загиблим у громадянській війні в маріупольському Міському саду Пам'ятник загиблим у громадянській війні Міського саду Маріуполя

Крізь десятиліття в парку – оплоті культури і мистецтва до сторічного ювілею з дня народження, з’являється пам’ятник Пушкіну, який на жаль не зберігся, але після війни з’явився бюст поета на алеї просвітителів.

Завершені риси регулярного парку Міський сад знаходить в 1910 році, коли в його центрі з’являється фонтан, що стало можливо лише завдяки появі в місті водонапірної системи, узгодженої міською думою двома роками раніше.

Друга світова війна дивом не зачепила цей куточок міста, де сусідять сімнадцять порід дерев, багаторічні кущі і трави. А в післявоєнний період на одній з алей з’явився Літній театр, який гармонійно вписався в архітектурний ансамбль парку.

Зараз парк сад носить назву Дитячого центрального парку культури і відпочинку завдяки розмістився тут палацу спорту «Спартак», Міського палацу піонерів і дитячим атракціонів з колесом огляду.

Знищений московськими окупантами навесні 2022 року.

Визначні пам’ятки парку

Бюст Пушкіна в маріупольському Міському саду Бюст Пушкіна Міського саду Маріуполя

Старий сад, час більшості дерев якого перевищує сто років, радує дубами й липами, софорою і кленами, каштанами і березами, горіхами і вербами, соснами і тополями, які мирно сусідять з акуратними бордюрами з барбарису і глоду, бузку та золотий форзиції. А на клумбах центральної площі з ранньої весни до пізньої осені геометрично рівним килимом рясніють троянди і левкої, айстри і петунія.

Алея просвітителів, що тягнеться від в’їзної арки до центральної площі, увінчана бюстами видатних людей, які зробили величезний внесок у світову науку і культуру. Тут наукові діячі сусідять з людьми мистецтва – це Дмитро Іванович Менделєєв (1834 – 1907) і Олександр Сергійович Пушкін (1799 – 1837), Віссаріон Григорович Бєлінський (1811 – 1848) і Лев Миколайович Толстой (1828 – 1910).

Став у Венеціанського містка в маріупольському Міському саду Став у Венеціанського містка міського саду Маріуполя

Пам’ятник – Пушка (знаряддя початку ХІХ століття), данина пам’яті «загиблим у боротьбі за владу рад 1920 – 1921 рр.» воїнам Громадянської війни (1917 – 1923), був встановлений в західній частині Міського саду в 1936 році поряд з алеєю, що йде уздовж моря.

Пам’ятник героям Великої Вітчизняної війни (1941 – 1945) у вигляді трикутної стели з двох частин з чорного каменю був встановлений у 1967 році, замінивши собою обеліск 1945 року, встановлений поряд з венеціанським містком у центральній частині парку. «Вічна слава полеглим у боротьбі з німецьким фашизмом» – краща епітафія усім полеглим героям в особі Молонова Давида Нестерович (1904 – 1941), завідувача військовим відділом Маріупольського міськкому комуністичної партії, Голубенко Миколи Миколайовича (1900 – 1941), міського воєнкома, і Богдана Юрія Ілліча (1915 – 1943), моряка – десантника.

Пам’ятник льотчикам дев’ятий гвардійської Маріупольської винищувальної авіадивізії у вигляді прямокутного обеліска на кубічному Глядацький зал в маріупольському Міському саду Глядацький зал Міського саду в Маріуполі постаменті – братська могила Героїв Радянського Союзу Семенишина Володимира Григоровича (1910 – 1943), командувача ескадрильєю 131-го авіаполку, який збив 20 літаків супротивника, і Лавицький Миколи Юхимовича (1919 – 1944), який збив у боях 28 літаків ворога, відкритий в травні 1948 року в східній частині парку.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, Донецька обл., м. Маріуполь, перехрестя пр. Металургів і вул. Семенишина.

Тел.: (0654) 33-13-97, 33-32-11.

Час роботи: без перерв і вихідних.

Посилання

Як дістатися

Автотранспортом по трасі М 14 (Одеса – Мелітополь – Маріуполь – Новоазовськ) або будь-якою дорогою до Донецька, а потім по трасі Р 19 на південь.

Громадським транспортом до Маріуполя, а потім по проспекту Металургів у бік моря.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Міський сад Маріуполя на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram