Пам'ятник 800-річчя згадки Полтави в Іпатіївському літописі

Історія

Пам'ятний знак 800-річчя першої документальної згадки Полтави в Іпатіївському літописі Пам'ятний знак 800-річчя згадки Полтави в Іпатіївському літописі

Полтава, тоді ще місто Лтава, зобов’язана початку свого літочислення Іпатіївському літопису, де вона згадана у зв’язку з походом князя Ігоря Святославовича на половців, в ході якого об’єднані половецькі війська під проводом ханів Кончака і Кобяка зазнали нищівної поразки, при цьому втративши все награбоване майно.

Згідно з літописом цей бій відбувся після переправи через Ворсклу біля Полтави в напрямку Переяслава у 1174 році. Саме дата згадки в одному з головних джерел відомостей про історію Стародавньої Русі вважається у істориків роком заснування міста. Для Полтави, хоча археологічні розкопки довели існування поселення на цьому місці трьома століттями раніше (899 рік) і затишшя в документальної хронології протягом двох століть (1238 – 1430), офіційною датою заснування міста на Ворсклі вважається 1174 рік.

Пам'ятний камінь про згадці Полтави в Іпатіївському літописі Пам'ятний камінь про згадці в Іпатіївському літописі

Багато століть минуло, і для увічнення 800-річчя цієї знаменної дати на Соборній площі Полтави у міської колиски віри – Свято-Успенського собору – був встановлений пам’ятний камінь з укороченою цитатою з Іпатіївського літопису як данина минулим століттям, данина десяткам поколінь предків, які заклали основу державної української мови.

Архітектура

Пам’ятний знак 800-річчя першого документального підтвердження існування міста Полтави на річці Ворсклі являє собою гранітний камінь, якому надані риси природності, з видозміненим висловом “Игорь Святославичь… поЂха противу Половцемъ и переЂха Въросколъ оу Лтавы… Ипатьевская летопись, 1174г”.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, Полтавська обл., м. Полтава, Соборний майдан.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е40 (М03) (Київ – Полтава – Харків) до повороту на вулицю Фрунзе, потім на вулицю Жовтневу або Р17 (Суми – Полтава – Олександрія), що переходить у вулицю Сакко, далі вул. Миру – вул. Леніна – вул. ХТЗ – вул. Мазуроская до Соборної площі.

Громадським транспортом – залізницею до станції Полтава, маршрутними таксі до Соборної площі в бік центру, де і знаходиться пам’ятний знак 800-річчя згадки Полтави в Іпатіївському літописі.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Пам'ятник 800-річчя згадки Полтави в Іпатіївському літописі на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram