Благовіщенський кафедральний собор Харкова

Історія

Вид на Благовіщенський собор з вул. Енгельса Харкова Вид на харківський Благовіщенський собор з вул. Енгельса

Історія собору, а вірніше ще дерев’яної церкви, почалася в 50-х роках XVII століття, коли одночасно з розвитком Харкова грунтуються форпости православ’я – церкви Різдвяна, Миколаївська, Вознесенська і Благовіщенська.

Бурхлива доля церкви рясніє трагічними подіями, першим з яких була пожежа 1738 року, коли вона була повністю знищена. Але завдяки парафіянам Залопаньского поселення церква недовго перебувала в забутті – її швидко відновили в первозданному вигляді.

Однак нова дерев’яна церква простояла недовго – у 1789 році було прийнято рішення про заміну її на кам’яну за проектом Петра Анатолійовича Ярославського (1750 – 1810), яка через п’ять років була освячена і відкрила свої двері прихожанам.

Розширення церкви, до 1836 однопрестольной (стіл для здійснення таїнства Святого Причастя у християн), пов’язане із збільшенням приходу, що викликало прибудову придельних храмів великомучеників Варвари та Іоанна Воїна за сприяння церковного старости А. Д. Скрипника. Що в наслідку дало можливість храму носити титул «Міського собору» (до 1863 року).

Центральна частина Благовіщенського собору в Харкові Центральна частина Благовіщенського собору

Розширення приходу на цьому не зупинилися, що зажадало або розширення існуючого храму, або будівництва нового. На розширеному засіданні церковного приходу в 1887 році було прийнято рішення на користь останнього і закладка нового храму відбулася 2 жовтня 1888. Новий храм будувався за проектом Михайла Івановича Ловцова (1850 – 1907) – майбутнього головного архітектора Харкова – протягом дванадцяти років, у той час як богослужіння відбувалися в старій будівлі.

Загальний кошторис будівництва собору склала 400 000 рублів. Освячено храм був у 1901 році, після знесення будівлі старого храму, з якого були перенесені ікони та церковне майно. А в 1913 році собору вже повернуто статус «Міського собору».

Після 1917 року собор не втрачає свого релігійного значення: у 1919 році праворуч освячена церква Антонія Римлянина, а в 1921 році в каплиці – Сергія Радонезького.

Важко довелося будівлі собору після 1930 року, коли в його стінах розмістили стайні та нафтосховище.

Дзвіниця Благовіщенського собору Харкова Дзвіниця харківського Благовіщенського собору

Відновлення богослужіння в соборі відбулося лише в 1943 році, після чого храм використовувався тільки як релігійна споруда. Для посилення його духу в собор були перенесені мощі святих Мелетія і Афанасія (Петеларія), а в 1946 році присвоєно статус «кафедрального».

Стихійні лиха продовжували переслідувати собор – в ніч з 1 на 2 липня 1974 ураганом зірвало хрест із дзвіниці і віднесло до річки.

Третьою святинею храму в 1993 році стали мощі мощі священномученика Олександра (Петровського).

І в 1996 році, коли вітер зігнув хрест дзвіниці, і в 1997, коли хрест і верх куполів взагалі були знищені, нещастя продовжували переслідувати головний собор Харкова.

Архітектура

Первісна однопрестольная дерев’яна церква (1655 – 1794) Благовіщення Пресвятої Богородиці була виконана в триголовий формі з окремою дзвіницею. Головною визначною пам’яткою була ікона Казанської Божої Матері в позолоченій ризі (1776 р.).

Благовіщенський кафедральний собор у Харкові Харківський Благовіщенський кафедральний собор

Перша кам’яна церква (1789 – 1901) (проект П. А. Ярославського) була однокупольною трьохпрестольною (два теплих, один – холодний) з кам’яною дзвіницею.

Нинішній харківський Благовіщенський, вибудуваний за проектом М. І. Ловцова, п’ятиглавий з безліччю декоративних елементів зведений у візантійському стилі з чергуванням рядів червоної цегли і світлої штукатурки. Храм має два ряди вікон, що використовуються для освітлення і декорації. Загальна місткість собору сягає чотирьох тисяч чоловік завдяки своїм розмірам: висота – 59 м, ширина – 34 м.

Кам’яна дзвіниця, свого часу одна з найбільш високих (80 м), прибудована до центральної частини храму.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, Харківська область, м. Харків, вул. Енгельса, 12.

Посилання

Як дістатися

Автотранспортом до вулиці Полтавський шлях, а потім звернути на вулицю Енгельса.

Громадським транспортом – метро до станції «Центральний ринок» або міським транспортом.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Благовіщенський кафедральний собор Харкова на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram