Долина Ашлама-Дере біля Бахчисараю

Історія

Долина Ашлама-Дере під Бахчисараєм Долина Ашлама-Дере

Подарований щедрою рукою природи унікальний гірський ландшафт Криму з його родючими, захищеними від вітрів і нежданих гостей ущелинами з незапам‘ятних часів стояв на сторожі інтересів людини розумної. Так археологічні дослідження доводять, що вже один мільйон років тому в долині, пізніше названій Ашлама-Дере, жевріло життя – були знайдені сліди стоянки і поховання періоду раннього палеоліту.

Потім через ці благодатні землі пройшли кіммерійці, скіфи, готи, гуни, хазари і візантійці… І протягом усіх цих століть питання мирного існування на півострові стояв для його жителів ребром у зв‘язку з його прикордонним та відокремленим місцем розташування на перетині сухопутних і морських шляхів Європи та Азії.

Розпочатий у 1239 році п‘ятисотлітній період відносної стабільності, коли в ході походу хана Бату (1209 – 1256) на вечірні країни в числі іншого більша частина його територія потрапила під вплив Золотої Орди, приніс Криму нову владу, а через два століття і відносну, якщо не брати в розрахунок верховенство Османської Порти, незалежність в якості самостійної держави. Для розміщення блискучої ханської резиденції Хаджі-Гіреєм (1397 – 1466) знову ж таки була обрана мальовнича долина Біюк-Ашлама-Дере біля підніжжя укріпленого печерного міста Чуфут-Кале.

Вихід з ущелини Ашлама-Дере на рівнину біля гори Беш-Кош Вихід з ущелини Ашлама-Дере на рівнину

Так відносна ізольованість місцевості обмеженою двома високими прямовисними грядами скель долини, яка при виборі її для розміщення палацу зіграла Ашлама-Дере на руку, вже в 1532 році стає головним її недоліком – ханська резиденція, що розросталася з кожним роком, просто не могла вміститься на такому незначному просторі. Тому правлячим Сахибом I Гіреєм (1501 – 1551) було прийнято рішення про будівництво нового головного палацу на деякому віддаленні від попереднього на березі річки Чурук-Су.

Долина ж поступово приходить в запустіння, животіючи на периферії нової столиці Кримського ханства по імені Бахчисарай. Колишня велич пишних резиденцій за якихось три століття була стерта нещадною рукою часу з лиця землі, поступившись місцем невеликому селищу Старосілля, територія якого увійшла до складу міста на річці Чурук-Су в другій половині ХХ століття. Ущелина ж перетворилася на місце паломництва тих, хто по крихтах збирає історію.

Архітектура

Ущелина Ашлама-Дере між горами Беш-Кош і Бурунчак біля Бахчисараю Ущелина Ашлама-Дере між горами Беш-Кош і Бурунчак

Двокілометрова родюча долина Ашлама-Дере, що простягнулася вузькою смужкою між прямовисною грядою Бурунчак з плато на вершині і білими схилами гори Беш-Кош, має клиноподібну форму, орієнтовану з північного заходу на південний схід.

Її контур, що розширюється на південь та має максимальну ширину в пів-кілометра (мінімальний – у два рази менше), поступово зливається з Іософатовою долиною. Вздовж всієї протяжності її перетинає століттями вторована дорога, спрямована з передмість Бахчисарая до Біюк-Капу (південні ворота Чуфут-Кале).

Додаткова інформація

Місце розташування: Україна, Ар Крим, м. Бахчисарай.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі H06 (Севастополь – Бахчисарай – Сімферополь) або Т0117 (Бахчисарай – Ялта). По місту: вулиця Жданова (змінює свою назву на вул. Фрунзе), потім поворот на вул. Леніна (переходить у вул. Рози Люксембург / вул. Басенко), а потім – праворуч при виїзді з міста (орієнтир Старосілля).

Громадським транспортом – маршрутними таксі із Сімферополя / Севастополя / Ялти, які прямують через Бахчисарай, а потім головною вулицею Леніна, що переходить у вул. Рози Люксембург, а потім по вул. Басенко до межі міста, де дорога повертає в долину Ашлама-Дере.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Долина Ашлама-Дере біля Бахчисараю на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram