Бібліотека Карай Бітіклігі

Історія

Будівля караїмської євпаторійської бібліотеки Карай Бітіклігі Будівля караїмської бібліотеки Карай Бітіклігі в Євпаторії

Як і будь-яке культурне співтовариство, караїмська громада Євпаторії – її релігійного і культурного центру – не могла не залишити документальних джерел свого існування. Поступово рік за роком в домашніх архівах і бібліотеках накопичуються документальні та літературні джерела (документи, книги, фотографії).

Честь ж створення бібліотечного зібрання книг, що належали всій караїмської нації, належить євпаторійському міському голові, а пізніше і гахаму (духовний глава караїмів) Сімі Соломоновичу Бабовичу (1790-1855), який стояв біля витоків його зародження 20-х – 30-х роках XIX сторіччя. Так вже через пів-століття фонд збібрання налічував п‘ятсот літературних примірників.

Віяння прогресивного ХХ століття і Серая Маркович Шапшал (1973 — 1961), що зайняв пост гахама, стали прабатьками бібліотеки Карай Бітіклігі – в 1916 році поряд з релігійним комплексом кенас в невеликому одноповерховому будинку розмістилося близько тисячі екземплярів книг і документальних свідчень минулого караїмської громади.

Чотири роки до остаточного встановлення радянської влади на Кримському півострові (листопад 1920-ого) стають короткоплинною миттю зеніту караїмської скарбниці, коли її фонди постійно поповнюються новими піднесеними в дар книгами, документами, сувоями від щедрих меценатів, серед яких золотими літерами вписані імена тих, хто пожертвували свої приватні колекції: засновника С.М. Шапшала і першого офіційного бібліотекаря Карай Бітіклігі М. Фірковіча, сім‘ї газзаном (карімскіх священнослужителів) Нейман і знаменитого лікаря Б.І. Казаса, спадкоємців Абенов-Яшар Луцького, який дав шлях у світле майбутнє багатьом видатним діячам громади…

Пам'ятна табличка на караїмської бібліотеці Карай Бітіклігі в Євпаторії Пам'ятна табличка на караїмської бібліотеці Карай Бітіклігі

Але вже 3 грудня 1920 року караїмська бібліотека за розпорядженням відділу Наросвіти була націоналізована, і експонати її, на ряду з зібранням А. Ю. Мічрі, були закриті для користування без особливої згоди вищеназваного установи. Зберігачем ж унікального зібрання, яке вже налічувало близько десяти тисяч примірників книг, рукописів, предметів старовини стає Сіма Саадьєвич Єльяшевич (1881 – 1971), під опікою якого фонди перебувають аж до його від‘їзду до Москви восени 1921-го.

Потім буде передача Карай Бітіклігі на баланс КримОХРІСа в 1922-му і новий покровитель в особі його голови євпаторійського відділення – Поліни Яківни Чепуріної (1880 -), яка з 1921 року так само займала посаду завідуючої музею Мистецтво старовини, але разом з тим і значне пошкодження частини колекції бібліотеки-музею в наслідок обвалу даху книгосховища (зима 1925), і втрата близько півтисячі екземплярів по причини розкрадання…

Історію роблять люди – так з призначенням керівником Карай Бітіклігі Якова Терентійовича Благодарного починається занепад нетривалої яскравої історії скарбниці, коли бібліотечні та експозиційні фонди розбазарюються, знищуються, а найбільш цінні експонати передаються столичним (московським і ленінградським) музеям. До 1930-ого гордість караїмської громади Євпаторії фактично перестала існувати.

Архітектура

Пам‘ять про Карай Бітіклігі залишилася лише у нічим не примітній будівлі колишнього магазину по вулиці Єфета 13 – суцільна стіна на звивистій євпаторійської вулиці, де лише два вікна за мереживом решітки між двома входами (один нині замурований) і пам‘ятна мармурова табличка на запечатаній луковичной арці ніші нині нагадують про колишне високе призначення цієї маленької будівлі.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Єфетов, 13.

Як дістатися

По трасі Р25 (Сімферополь – Саки – Євпаторія). При в‘їзді на кільці повернути на вул. Ескадронну, а потім на вул. Матвєєва. Транспортом слідувати до початку пішохідної зони “Малий Єрусалим” біля фортечних воріт Гезлева. Далі вздовж вул. Караїмської пішим ходом до караїмських кенас, навпроти яких починається вул. Єфета (другий будинок праворуч – Карай Бітіклігі).

Громадським транспортом до вокзалів Євпаторії (розташовані поруч), а далі пішим ходом 20-30 хвилин вздовж вулиць Інтернаціональної, потім Дмитра Ульянова, далі – Героїв десанту, на перетині якої з вул. Караїмською повернути ліворуч. У двох кварталах навпроти центрального входу караїмських храмів розташована вул. Єфета, де раніше знаходилася національна бібліотека.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Карай Бітіклігі на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram