Рідкісне фото середини ХІХ століття Хотинської фортеці (Чернівецька обл.). Побудована XIII–XVIII в українському місті Хотині на Дністрі на перетині інтересів Молдови, Польщі, Туреччини, Російської імперії. Тому доля фортеці не була спокійною. Галицько-Волинське князівство, Молдавське князівствво, Річ Посполита... і численні війни за існування.
Фортеця завжди гідно показувала себе в боях, але найяскравіше її зірка засяяла під час чергового протистояння Річи Посполитої та Османської імперії, коли восени 1621 року козацькі загони на чолі з Петром Сагайдачним чисельністю сорок тисяч при підтримки тридцяти п'яти тисяч союзників завдали ряд нищівних поразок в два з половиною рази більшому війську Османа II, змусивши його підписати вкрай невигідні для турків умови Хотинського миру 9 жовтня 1621-ого.
Потім в історії фортеці будуть польські феодали і османські намісники, від яких її будуть визволяти знов-таки козацькі закони на чолі з Богданом Хмельницьким. Нові битви (1673, 1778), нові господарі, анексія Россійською імперією в 1812-ому. Політичні свари початку ХХ-го між Росією, Молдовою, Австро-Угорщиною та Румунія за володіння українською землею (чисельність українців в місті досягала 72%). Згодом радянська окупація, втягнення до світових війн. І нарешті довгоочікувана воля разом з незалежною Україною в 1991 році.