Михайло Миколайович Петренко (1817-1862), автор славетноі пісні "Дивлюсь я на небо". Народився в м. Слов'янську, Донецької обл.
Вперше згадка про поета Михайла Петренка з'явилася в 1841 році в поетичному альманасі «Сніпъ», де було надруковано декілька віршів поета: «Недоля» (Дивлюся на небо та й думку гадаю…), «Вечірній дзвін» (Як всумерки вечірній дзвін…), «Смута» (Чого ты, козаче, чого ты, бурлачу…), «По небу блакитном очіма блукаю…», «Гей, Иване! Пора…» (два вірші), «Брови» (Ой, біда мені, біда…) та «Туди мои очі, туди моя думка…».
У 1843 році вийшов український літературний збірник «Молодик», який видавав І. Бецький: «Вечир» (Схилившись на руку, дивлюся я…) та «Батьківська могила» (Покинув нас и нашу матір…).
Останнє відоме на сьогодні прижиттєве видання віршів М. Петренка відбулося в «Южном русском зборнике» 1848 року, де вони були об'єднані в цикл «Думu та співu»: «Думu мои, думu мои…», «Небо», «Весна», «Слов'янськ» (Ось, ось Слов'янськ! Моя родuна…)(під цією назвою об'єднані чотири вірші), «Тебе не стане в цих містах…».
Також перша, і мабуть єдина, прижиттєва опублікована біографічна довідка про Михайла Петренка вийшла в «Южном русском зборнике» (1848 рік), тому А. Метлинського називають першим біографом поета.[27]
Були й інші твори у Михайла Петренка. В своєму листі до О. Корсуна Порфирій Кореницький пише:
…Петренковъ нашъ кончаетъ уже свою драмму подъ заглавіемъ Паньска любовь, очень хорошую и занимательную піэсу; также написалъ онъ еще Словьянски писни и Сауръ-могилу и самъ отъ себя хочетъ издать…[28]
Ще не знайдена «Паньска любовъ», але, нещодавно, дослідницею життя й творчості Михайла Петренка з м. Слов'янськ Валентиною Шабановою, зроблено дуже важливу знахідку. Мова йде про першу дію (перші дві яви) драматичної думи Михайла Петренка «Найда», про яку літератори та науковці ніколи не згадували [29].
Найвизначнішими виданнями XX століття, де були надруковані вірші М. Петренка, були:
Українська Муза. Поетична антологія[30], яка перевидавалася в 1973 та 1993;
Віктор Забіла, Михайло Петренко. Поезії[31];
Українські поети-романтики 20—40-х років ХІХ ст.[32];
Українські поети-романтики. Поетичні твори[33];
Михайло Петренко: Життя і творчість (Художні тексти, дослідження, документи)[34].
Худ А.Чередніченко