Багатосотлітню історію та чисельні бойові подвиги в справі відстоювання української свободи невеличкого містечка під Вінницею затьмарила собою слава одного невеличкого приватного підприємства, котре на зорі третього тисячоліття здобуло йому всесвітню відомість...
Теплий ранок на заході літа, автобусна зупинка. Шикарні автівки поруч з кінними підводами на центральній вулиці, яка прорізає найвідоміший символ міста — гуральню "Nemiroff" з її півтораста річною біографією та надсучасним виглядом навпіл — все це чистий і прозоре, як сльоза немовляти, колорит Немирова з кришталевими водами ставу та Брацлаським млином біля его підніжжя.
А десь на задвірках блискучого сяйва рекламних слоганів та свіжопофарбованих фасадів в гущині величезного парку ховається справжня історія міста на Усті, яка почалася ще за Святополк-Четвертинських - на зеленому оксамиті виблискує всіма гранями своєї самобутньої краси справжня архітектурна перлина — палац княгині Щербатової з величними колонами, балюстрадами і левами-охоронцями біля центрального входу (як і належить справжній аристократичній резиденції).
І хоча зараз його пристосовано під потреби відпочивально-санаторного комплексу, адміністрація залюбки дозволяє охочим туристам подивитися магнатську резиденцію з середини, щоб під пильним оком портрету господині-засновніці доторкнутися хоч на мить до вишукано-розкішної епохи благополуччя кінця XIX сторіччя. Чудовий палац і безкрайній парк в гармонійному єднанні створюють той затишок і спокій, який серце метушливого сучасника запам'ятовує на довго, щоб діставати ці спогади в найстресові хвилини життя для заспокоєння ритму биття та підключення до всесвітньої мудрості творення.
Князівські часи, Хмельниччина, монарший з'їзд 1737-ого в Немирові залишили по собі пам'ять лише на сторінках літопису. Зате про Потоцьких, які творили його історію в першій половині XIX століття, яскравим нагадуванням слугує величний костел святого Юзефа, до якого від гуральні "Nemiroff" крокує центральна міська вулиця, піднімаючись на гору.
Взагалі-то центральна площа, як центр життя, заслуговує особливої уваги, бо саме тут сучасне і минуле, світське та церковне, натхнене і прагматичне сусідять поруч, не викликаючи особливого дисонансу: музична школа, костел, палац культури, Михайлівський собор, кінотеатр, райдергадміністрація, універмаг... дозволяють за короткий проміжок часу побачити всю душу маленького містечка десь в український глибинці.