Брацлавський млин з електростанцією в Немирові

Історія

Дизельна немирівська електростанція Дизельна електростанція в Немирові

У всі часи каста багатіїв та можновладців ділилася на дві категорії – меценатів і байдужих, причому останні займають левову частку від загальної кількості. Але є в будь-якому правилі виключення. Немиріву пощастило стати колискою сім’ї, яка по праву вважається творцями міста на рубежі XIX – XX століть, адже бариші від прибуткової торгівлі спиртним Щербатові витрачали у тому числі і на розвиток міста, якому вони були зобов’язані процвітанням свого бізнесу.

Одним з довгого переліку подарунків сім’ї Щербатових місту стає млин, що працює від електропостачання побудованої поруч дизельної електростанції – небаченим дивом для провінційної місцевості того часу (90-і роки XIX століття), адже таких електростанцій тоді були одиниці.

Свою ж назву “Брацлавська” млин отримав по напрямку траси, яка поділяє її зі ставком спиртзаводу, прямуючої з Вінниці на Брацлав, а призначення відповідно до складеного в 1901 році проекту інженера-електрика Т. Фогта – постачання електрикою маєтку, гуральні, гімназії, ринку та вуличного освітлення центральної частини міста.

Діюча практично під час усього радянського періоду електростанція на зламі тисячоліть (1999 – 2005) була задіяна в якості виробничих потужностей спільного україно-чеського підприємства з виробництва пластикових форм, а нині у долі пам’ятника архітектури державного значення відкривається нова сторінка з перетворення його на туристичний об’єкт з готельним комплексом.

Архітектура

Брацлавський немировський млин Брацлавський млин в Немирові

Побудована за проектом архітектора Пехера млин з електростанцією на березі ставу спиртзаводу річки Устя є наочним прикладом втілення класичних рис бароко в архітектурний вигляд будівель кінця XIX – початку XX століть – тенденції, що панують у Західній Україні того часу.

Особливістю будови електростанції з бутового каменю з декоративною обробкою швів є вставки з червоної цегли (труби, фронтон), які надають різнорівневій будові більш живого силуету. Перший поверх основного периметра будівлі з фасадом в три великих вікна арочного завершення, переходить з одного боку в напівовальну вежу, що завершується шатровим куполом, а з іншого – в невелику витягнуту будівлю з невеликими прямокутними вікнами, прикритими високим стрілчастим дахом. Другий поверх основного будинку з фасаду має обробку з дерева із дахом, що опускається до середини двох і тристулкових вікон.

Периметр ж невеликого одноповерхового будинку млину з високим стрілчастим дахом і арочними вікнами в пілястрах практично втрачається під візуальним переважанням будівлі електростанції, ефект до того ж посилює напівовальна в плані вежа сходового маршу, що перекриває огляд з боку траси.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, Вінницька область, м. Немирів, вул. Горького.

Посилання

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Р11 (Вінниця – Немирів – Ямпіль) або трасою Е50 (Львів – Тернопіль – Хмельницький – Вінниця – Кіровоград) в Немирові на переїзді через став спиртзаводу розташовується будівля млину з електростанцією.

Громадським транспортом з Вінниці до автовокзалу, а потім в північному напрямку 5-10 хвилин до переїзду через Ставок спиртзаводу, де і розташовується будівля млину з електростанцією.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Брацлавський млин з електростанцією на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram