Борщ броненосця "Потьомкін"

Бунтівний корабель на захисті інтересів повсталих одеських робітників. Один із символів революції 1917 року. А починалося все досить банально.

1905 рік. Севастопольський ринок. Червень. Жара. Команда, послана для закупівлі провізії, повернулася на борт з 28 пудами зіпсований яловичини. Саме борщ з поганого м’яса, який відмовилися є моряки, і послужив першопричиною бунту.

Так тридцять чоловік, які відмовилися перейти до 12-дюймової гармати (за наказом командира корабля Е. Н. Голікова всі згодні покуштувати, оглянутий корабельним медиком С. Є. Смирновим нещасливий борщ, повинні були відійти саме туди), після погрози перепису прізвищ і команди принести брезент, розцінений командою як сигнал до розстрілу заколотників, кинулось в склад зброї.

Підсумок одінадцатидненного бунтівного мандрування броненосця «Потьомкін»: шість убитих офіцерів і корабельний лікар, одеське повстання було придушене (завдавши збитків 50 мільйонів рублів), команда бунтівників відпущена на свободу румунською владою в Констанці (частина повернулася в Росію, де була засуджена), а броненосець повернувся під Андріївський прапор з новим ім’ям «Пантелеймон».

01-06-2011 Вікторія Шовчко

Обговорити статтю в спільноті

Коментар

Залишити коментар

Відповідь на Борщ броненосця "Потьомкін"