Загадка іудеїв Гусятина

Національний склад міста – це завжди окрема графа у перепесі населення, втім як і віросповідання, що обумовлено необхідністю кращого розуміння можновладцями потреб окремих груп населення (а, найчастіше, і способів маніпулювання) виходячи з цих статей. Але, часом, в історії зустрічаються цікаві загадки, пов’язані з національно-конфесійним складом того або іншого міста.

Так в Гусятині станом на 1765 рік проживало 1144 іудея, а через двадцять років – лише 31, і це при тому що ні в Польщі, ні в Австрії, яким він належав на той час, не було гонінь на синів ізраїлевих. Може цей цікавий факт пов’язаний з першим розділом Речі Посполитої, коли демаркаційний кордон пройшов крізь місто, розділивши його на польську і австрійську частини, і при другому вищезгаданому перепесу була врахована тільки частина населення Гусятина (причому з меншим чисельним іудейським населенням)?

Якщо перше значне зменшення єврейського населення міста можна пояснити лише приблизно, то друге – цілком зрозуміло: у зв’язку з зміною правлячих режимів (які не завжди адекватно сприймали факт значущості євреїв для міста у зв’язку з численністю) і Першою світовою війною Гусятинська єврейська громада скоротилася з 1153 чоловік (1897 рік) до 546 осіб (1923 рік).

І, звичайно, вже зовсім закономірним (Друга світова, радянська влада, гоніння, репресії, концтабори) є результати дослідження Гусятинського населення представниками Петербурзького єврейського університету – іудеї в Гусятині відсутні.

Нагадуванням про минуле, колись численної і процвітаючої, єврейської громади є лише дивом уціліла будівля синагоги, яка, втім, скоро розсиплеться в прах.

14-10-2011 Вікторія Шовчко

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram

Коментар

Залишити коментар

Відповідь на Загадка іудеїв Гусятина