Шахський палац в Одесі

Історія

Одеський Шахський палац
Шахський палац в Одесі

Шедеври майстра, увібравши в собі частинку його душі, зберігають ім’я його в віках, коли води всемогутнього Часу давно вже поглинули тлінне тіло. Один з таких безсмертних пам’ятників собі, як архітекторові, Фелікс Вікентійович Гонсіоровський (1815-1894) створив на одній з центральних вулиць чорноморської перлини Одеси, яка носить нині ім’я Н.В. Гоголя, а в первинному варіанті (до 1902-го) називалася Надеждинською – будинок-замок польського зернового магната Зенона Карловича Бржозовського (1806 – 1887).

І хоча офіційними власниками будівлі з 1851-ого на протязі більш як півстоліття залишається сім’я Бржозовських, її стінам судилося стати на початку 70-х років XIX століття тимчасовим притулком сім’ї одного з найбагатших одеських городян – Федора Олексійовича Рафаловича (1818 – 1882).

А ще через тридцять років (1909 рік) одеський замок стає резиденцією, що орендована для проживання перського шаха-вигнанця Мохаммад Алі (1872 – 1925), якому і зобов’язаний своїм теперішнім ім’ям Шахський палац. Саме тут протягом двох років готувався плацдарм для повернення останнього реального правителя Ірану з династії Каджарів до влади, і під захист його мініатюрних веж повернувся шах після загибелі своїх надій – невдалого військового повстання 1911 року.

Центральна брама одеського Шахського палацу
Центральна брама Шахського палацу в Одесі

Того часу власником будівлі по Гоголя 2 в Одесі вже рік значився Юзеф Шенбек, якому формально Шахський палац належав до 1920 року, але в післяреволюційні роки, як і все приватне майно, був націоналізований.

У колишній магнатській резиденції, змінюючи один одного, розміщуються громадські організації молодої Радянської держави. Пристосовуючи його під свої потреби вони без безжалісною рукою знищують внутрішній унікальний декор. Відходять у небуття кахельні печі і набірний паркет цінних порід дерева, мармурова оздоблення та меблі старих майстрів, полотна, статуї…

Друга світова (1939 – 1945), не дивлячись на значні бої за володіння крупним чорноморським портом, не завдала Шахському палацеві значної шкоди. А потрапивши в вдячні руки народних умільців (в його стінах розташувався Будинок творчості), після недовгого перебування в руках військового відомства повоєнні роки, і зовсім заблискав своєю внутрішньою красою.

Північний фасад одеського Шахського палацу
Північний фасад Шахського палацу в Одесі

Але тривало це недовго – перші роки незалежності України принесли пам’ятникові архітектури і містобудування Одеси забуття і занепад (розбите скло, вибиті двері, обвалена штукатурка). Так би і животіти йому на задвірках Приморського бульвару, якби в гру не вступили великі фінанси в особі Морського транспортного банку, який на зорі нового тисячоліття (2000 – 2004) не відновив велич будівлі, переобладнавши його під свої потреби, за допомогою спеціалізованого науково-проектного архітектурно-реставраційного бюро «Архпроект – МДМ».

Нині в зовнішності відновленого будинку за кованою огорожею в обрамленні ландшафтного дизайну нічого вже не нагадує про колишній жалюгідний стан, і він з гордістю виправдовує свою пафосне, але заслужене ім’я – Шахський палац.

Архітектура

Двоповерхова будова мініатюрного замку, створена, як і практично всі одеські будівлі того періоду, з каменю-ракушечника на вапняному розчині в облицюванні з кам’яних плит являє собою п-подібний периметр з виступаючими об’ємами шестигранних і квадратних веж посилених контрфорсами, де подовжена частина є західною замикаючою комплексу .

Південно-східний фасад одеського Шахського палацу
Південно-східний фасад Шахського палацу в Одесі

Чотири корпуси (Головний, Прохідний, Допоміжний і Столовий) комплексу утворюють незамкнутий внутрішньої дворик, що виходить до колись прикрашеного фонтаном відкритого майданчику, який з півдня (житловий квартал) замикає імпровізована стіна з глухою аркадою.

Зовнішній декор практично повністю створений в раннеготичному англійському стилі з поправкою на XIX сторіччя (низький цоколь, великий обсяг віконних прорізів): тут і квадратний обсяг вінчають зубців, і стрілчасті віконне завершення, і потужні контрфорси, і восьмигранний периметр веж, і купольні дахи, і карнизи.

Внутрішні ж інтер’єри шахського палацу канули в швидкоплинної річки часу, залишивши як нагадування лише вестибюль і парадні сходи.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, Одеська обл., м. Одеса, вул. Гоголя, 2.

Як дістатися

Автотранспортом по трасах Е95 (М05) (Київ – Одеса), Е87 (М15) (Одеса – Ізмаїл), Е58 (М16, М14) (Маріуполь – Мелітополь – Херсон – Миколаїв – Одеса – Первомайськ), М22 (Одеса – Іллічівськ), а далі в центр Старого міста – друга від північного краю Приморського бульвару паралельна вулиця – Гололя (Шахський палац знаходиться на прямій осі від Воронцовського).

Громадським транспортом до Одеси, а далі в центр Старого міста, друга паралельна вулиця від Приморського бульвару – Горького, де Шахський палац знаходиться через Тещин міст від Воронцовського.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Шахський палац на мапі

Обговорити статтю в спільноті