Центральна менонітська школа Молочанська

Альма-матер менонітської освіти на українській землі, яка за століття свого існування змінила три своїх фізичних іпостасі, але так і залишилася центром просвіти німецької діаспори попри всі примхи окупаційної царської влади.

Велична споруда, як найкращий взірець класичних традицій в українській глибинці, що своєю показовою вишуканістю полонила серця неосвічених борців світового пролетаріату.

Читати далі »

Броварня Германа Нойфельда в Молочанську

Початок однієї маленької імперії, яка щасливо існувала багато десятиліть з блискучими перспективами на майбутнє, поки московська окупаційна влада не перекреслила всі сподівання в своїй одвічній жазі світового панування.

Скромне нагадування про ті далекі часи, коли менонітська колонія на українській річці Молочній тільки починала свій шлях до успіху, коли попереду ще були достаток, мир і спокій, коли не вірилося, що одного разу всьому цьому благополуччу прийде кінець.

Читати далі »

Школа для дівчат в Молочанську

Освіта і наука, як головний безпомилковий індикатор ступеню розвитку суспільства у всі часи вимірювався доступністю цих двох категорій для осіб жіночої статі, роль яких віками намагалися звести до рівня простих домогосподарок з обмеженими правами.

Охайна маленька червона перлина в білому мережеві декору, яка гордо пронесла свою просвітницьку місію крізь темні часи радянського мороку, щоб зберегти для нащадків пам’ять про українських німців.

Читати далі »

Підприємство Генріха Шрьодера в Молочанську

Одне з породжень бунтівного прогресу, який досяг свого піку на українських теренах на початку ХХ століття, щоб впасти на саме дно безодні середньовічного рабського мракобісся під червоними прапорами, хоча останнє і не нехтувало досягненнями попередніх часів.

Відмінний взірець охайної німецької промислової забудови з її раціональністю планування та ґрунтовністю спорудження, які забезпечили його протистояння нищівному господарюванню московських окупантів та двом розв’язаним ними світовим війнам.

Читати далі »

Школа медичних сестер "Марія" в Молочанську

Одно з дітищ міцної менонітської громади, яке пережило темні радянські часи і дві світових війни в майже не займаному вигляді, щоб зберегти нагадування про тих, хто стояв у витоків існування ошатного німецького містечка на берегах української річки Молочної.

Діамант українського бароко на тлі білого мережива приватної житлової забудови одного з кварталів Ней-Гальбштадту, якого не існує на мапі України ось вже століття, але пам’ять про нього назавжди закарбована в історії унікальною архітектурною спадщиною.

Читати далі »

Менонітський банк в Молочанську

Вишуканий український модерн, про який ще нагадують плавні лінії тригліфів-стрічок (символ країни, що стала їхньою другою батьківщиною) та молоти з книгою на щиті, як матеріальне втілення принципів існування менонітської громади.

Бешкетниця-Доля на прикладі однієї окремої будівлі вирішила показати весь тлін земного буття, круто змінивши служіння богу комерції на виконання суто соціальних функцій, хоча це і відбилося слідами занепаду на її зовнішніх фасадах.

Читати далі »

Молочанське волосне управління (магістрат)

Скромна адміністративна споруда колонії засновників, як наочне втілення менонітської тези про існування влади для людей, а не навпаки, згадку про що московські окупанти намагалися всіма засобами нівелювати протягом наступних двох століть.

Будівля, на стінах якої відбилася вся історія німців північного Приазов’я з їхніми періодами буремного розквіту та нищівного занепаду, як віддзеркалювання непростої долі української землі з кровожерливим та підступним сусідом зі сходу.

Читати далі »

Губернські присутні місця Полтави

Типовий проект, що перетворився в одну з архітектурних перлин, що склали самобутнє намисто полтавського міського центру, яке ось вже два століття охороняє вічну міську душу.

Адміністративна будівля, під дахом якої з ХІХ століття зосереджується весь великий адміністративний арсенал Полтавської губернії-області в протистояти викликам часу, переродившись після руйнівних наслідків чергового загострення імперських амбіцій окупаційної влади з Московії.

Читати далі »

Перша жіноча гімназія Оріхова

Середній навчальний заклад в провінційному містечку, досягненням якого може позаздрити будь-яка столична школа, адже не у кожної знайдеться серед випускників хоч один науковець вищого ступеню, а тут їх назбирається ціле сузір’я.

Велика історія прихована під скромними шатами класичного декору в самій глибинці запорізької землі, як колиски відродження української національної ідентичності.

Читати далі »

Готель "Бель в'ю" в Чернівцях

Прекрасний вид на центральну площу серця Буковини, який залишається таким з моменту своєї побудови ось вже багато десятків років, не дивлячись на всі історичні буревії минулого століття з їхніми нищівними війнами та змінами підданства.

Цікава перлина прикарпатської столиці, бокові фасади якої декоровані з палацевою пишністю, в той час як центральний – лише їхнє скромне віддзеркалення, хоча це лише оманлива ілюзорна складова, яка перемикала увагу з середини назовні м’якими акцентами.

Читати далі »