Корпусний сад Полтави

Історія

Монумент Слави у Корпусному саду Полтави
Монумент Слави полтавського Корпусного саду

Увічнити славу російської перемоги під Полтавою подумував ще Петро I, але перший обеліск з мідною дощечкою, присвячений цій знаменній події з’явився поруч зі Спаської церквою лише у 1778 році. Під час реконструкції міста в початку XIX століття він був розібраний.

Новий Обеліск Слави, створений за проектом Ж. Тома де Томона (1760 – 1813) за ідеєю М. Амвросіева, був встановлений у 1805 році на Круглій площі на передбачуваному місці зустрічі російського царя Петра I (1672 – 1725) із захисниками Полтави після їх героїчної перемоги.

Після цього Кругла площа почала формуватися як культурно-політичний центр Полтави – за період з 1805 по 1811 роки навколо неї зводяться сім центральних адміністративних будівель міста, створених в стилі російського класицизму.

Меморіальна табличка у Корпуснім саду Полтави
Меморіальна табличка полтавського Корпусного саду

Першим у 1809 році було закінчено будівництво Будинку поштового відомства (будинок Малоросійского поштамту). Доки будувався особняк генерал – губернатора в цій будівлі розташовувалася губернська канцелярія. А з 1822 року сюди переїхала міська гімназія та притулок для дітей збіднілих дворян. З 60-х років століття і до Жовтневої революції 1917 року в будівлі поштамту розташовувалася Маріїнська жіноча гімназія. Після закінчення громадянської війни (1917 – 1923) будівлю було передано у розпорядження міністерства освіти і в ньому знаходилася середня школа. Під час Великої Вітчизняної війни (1941 – 1945) будівля Малоросійського поштамту сильно постраждала і була відновлена у 1961 році за проектом Л. С. Вайнгорта (1912 – 1994) – головного архітектора Полтави. Після реставрації в будинку знаходився Комітет Компартії України, а зараз тут розташовується Полтавська школа мистецтв.

Будівля Губернских присутствених місць у Корпусному саду Полтави
Будівля Губернских присутствених місць полтавського Корпусного саду

У 1810 році було завершено будівля Губернських присутніх місць, в якому здійснювалась адміністративна робота з громадянами. І після Жовтневої революції 1917 року будинок не втратило своєї адміністративної значення – тут розташовувалися партійні радянські установи. Після реставрації у 1951 році будівлю зайняла Полтавська міська Рада народних депутатів, яка і зараз розташовується тут.

Так само у 1810 році був завершений Губернаторській дім, в якому знаходилася канцелярія цивільного губернатора. Після 1917 року будівля використовувалася як адміністративна. Велика Вітчизняна війна залишила значні руйнування губернаторського будинку, які були усунені в ході реконструкції 1953 року. Пізніше будівлю займало управління Укрнефтегазразведкі.

Кадетський корпус у Корпуснім саду Полтави
Кадетський корпус полтавського Корпусного саду

Найбільший будинок комплексу Корпусного саду, що дав йому назву, – Кадетській корпус – спочатку був зведений в 1809 році у вигляді макету з деревини через відсутність коштів у навчального відомства для будівництва. Лише після прийняття урядом рішення про відкриття в Полтаві Кадетського корпусу, кошти були вишукані і урочисте відкриття головної будівлі було проведено 6 грудня 1840 року. Після Жовтневої революції і до останнього часу в приміщеннях корпусу розташовувалися навчальні заклади Червоної армії.

Особняк Генерал – губернатора був завершений у 1810 році і виконував свої функції до революції, коли будівля була передана Раді робітничих і солдатських депутатів, а після реконструкції у 50-х роках ХХ століття – Раді професійних спілок.

Будинок зв'язку у Корпусному саду Полтави
Будинок зв'язку полтавського Корпусного саду

В одному з секторів Круглої площі в 1810 році було споруджено будинок Дворянського зібрання. Який після революції 1917 року використовувався як клуб, а перед Вітчизняною війною – центральна наукова міська бібліотека. Після реставрації 1947 року в приміщенні відкрився кінотеатр імені Котляревського.

Поряд з будівлею Малоросійського поштамту за первинним проектом було зведено будівлю Кінного поштового двора, яка була повністю зруйнована під час війни, а на його місці в 1957 році був зведений Будинок зв’язку.

Архітектура

Бронзовий елемент монумента Слави у Корпусному саду Полтави
Бронзовий елемент монумента Слави полтавського Корпусного саду

Обеліск Слави – колона у вигляді гарматного стовбуру висотою 16,6 метра спрямована вгору. Її вершина увінчана позолоченим бронзовим орлом, що тримає у дзьобі лавровий вінок переможця, а в пазурах – стріли, які валять ворогів. У горизонтальну основу пам’ятника вмуровані 18 жерл гармат, 10 з яких захищали місто, а 8 – брали участь у Полтавській битві 8 липня 1709 на боці шведів.

Будинок Малоросійського поштамту – двоповерхова будівля з бічними крилами, раніше мала шестиколонний портик іонічного ордера, з центральним виходом на Корпусний сад.

Особняк генерал - губернатора у Корпусному саду Полтави
Особняк генерал - губернатора полтавського Корпусного саду

Будівля Губернських присутніх місць, довжиною 70 метрів, мала два поверхи однакової висоти і цокольний технічний поверх. Окрасою будівлі служили шестиколонний портик доричного ордера, широкі сходи центрального входу і карнизні поясочки. При реставрації до будівлі були прибудовані бічні крила.

Губернаторській Дім – двоповерхова будівля з цоколем довжиною 34 метра, яка складається з 36 кімнат. Його окрасою є шестиколонний портик доричного ордера, що завершується аттиком – парапетом.

Будівля Дворянського зібрання у Корпусному саду Полтави
Будинок дворянського зібрання полтавського Корпусного саду

Кадетській Корпус, вирішений у стилі пізнього російського класицизму з піднятим над аркою першого поверху восьмиколонним доричні портиком.

Особняк генерал – губернатора, що складається з 48 кімнат, має довжину 40 метрів і прикрашений, як і будинок малоросійського поштамту, шестиколонним портиком іонічного ордера з аттиком.

Будівля Дворянського зібрання дещо відрізняється від інших тим, що його центральний портик, що піднімається над карнизом будинку, спирається на виступ першого поверху, а колони коринфського ордера кілька відстоять від стіни.

Губернаторський будинок у Корпусному саду Полтави
Губернаторський будинок полтавського Корпусного саду

Додаткова інформація

Адреса: Україна, Полтавська обл., м. Полтава, вул. Соборності, Корпусний сад (Кругла площа).

Як дістатися

Автотранспортом по трасі М 03 (Е 40) (Київ – Полтава – Харків) або Р 17 (Суми – Полтава – Олександрія).

Громадським транспортом – залізницею до станції Полтава, маршрутними таксі.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Корпусний сад на мапі

Обговорити статтю в спільноті