Прибутковий будинок Виродова і готель "Метрополь"

Історія

Прибутковий будинок і готель "Метрополь" І.Є. Виродова в Бердянську Прибутковий будинок і готель "Метрополь" І.Є. Виродова

Історія будинку в фешенебельному кварталі №42 курортної перлини азовського узбережжя в затоці Бердянської коси лежить десь середині XIX століття, хоча на документальних сторінках він з’являється лише в другій половині 1860-х в якості домоволодіння №6 консула Греції та Нідерландів Михайла Єгоровича Пайкос і сусіднього театру почесного громадянина Миколи Степановича Кобзєва.

Однак популярність приходить до перебудованої гласним Міської думи Іваном Єгоровичем Виродовим будівлі на перехресті Театрального і Біржового на початку ХХ століття, коли на другому поверсі його лівого крила навпроти скверу Пушкіна відкривається один з найфешенебельніших готелів міста – “Метрополь” на 24 номери з вартістю апартаментів до п’яти рублів на добу, не дивлячись на те, що його головний конкурент – готель “Брістоль” знаходився всього через дорогу.

Взагалі прибутковий будинок Виродова був, мабуть, на той момент часу (перша половина 1910-х) найприбутковішим комерційним підприємством міста. Тільки другий поверх його займали: вищеназваний готель, центральну частину – Петербурзький міжнародний банк, а праве крило – комерційне училище Давидової; перший же був відданий в розпорядження таких культурних закладів як театр “Шантеклер”, двох фотосалонів (Ямпільського та Наумічкової) і перукарні.

Північний фасад колишнього прибуткового будинку голосному Бердянської міської думи Виродова Північний фасад колишнього прибуткового будинку в Бердянську

Чого тільки коштувала культурна Мекка Бердянська – театр “Шантеклер”, де на виступи французької танцівниці мадмуазель Далматин (1911) або передвижників трупи “Мозаїка” Азамат-Рудзіевіча, в числі яких особливо виділялися оповідач Утьосов і виконавці пісень подружжя Григор’євих, збиралися всі вершки міського товариства.

Однак, розмірено-спокійне курортне, пересичене комерційним успіхом ліпота прибуткового будинку І.Є. Виродова водночас було перервано повстанням 1917-го, яке породило громадянську війну. Нова більшовицька голодна до чужого майна влада в лічені роки реквізувала і експропріювала все майно громадян на користь держави. І звичайно ж це не обійшло і бердянців.

Так відразу після остаточного встановлення комуністичної влади на початку 1920-х фешенебельний готель “Метрополь” став місцем відпочинку трудящих під назвою на честь “1-го травня”, театр же перейменували в “Червону зірку”, а обидва поверхи правого крила зайняв міський відділ Державного політичного управління при НКВС.

Західний фасад прибуткового будинку Виродова (дім консула М.Є. Пайкос) в Бердянську Західний фасад прибуткового будинку Виродова

Друга світова і зовсім не пощадила будинок навпроти скверу, вже перейменованого в парк Шмідта – під час бойових дій 1941 – 1943 років він повністю згорів, залишилися лише кістяки стін та ліпнина зовнішніх фасадів. Так що в післявоєнні роки його довелося відновлювати практично заново.

У другій половині ХХ століття доля і зовсім перетворила колись розкішні апартаменти архітектурної перлини Бердянська в кімнати жіночого гуртожитку заводу “Юждормаша”, приховавши всю первозданну красу зовнішніх фасадів під шаром сірої як і вся радянська дійсність штукатуркою під “шубу”.

Розквіт нового часу під прапором незалежної України на зорі нового тисячоліття (початок 2000-х) почав повернення первозданної краси колись самому фешенебельному прибутковому будинку курортного міста, коли перший його поверх знову зайняли презентабельні представники комерції, а на другому розмістилися стильні офісні приміщення.

Архітектура

Перевести  Аттик северного фасада бывшего бердянского отеля "Метрополь" Аттик північного фасаду колишнього бердянського готелю "Метрополь" Аттик колишнього бердянського готелю "Метрополь"

Розташоване в самому центрі старої забудови Бердянська г-подібна (80м х 68м) в плані будівля колишнього готелю “Метрополь” представляє собою виконане в стилі еклектики спорудження з виходом на дві центральні вулиці міста і парк ім. Шмідта.

Її виконані з використанням елементів різних стилів головні фасади, де масивні декоративні фронтони аттика доповнені рясної ліпниною, а портик – колонами доричного ордера, складнопрофільний карниз спирається на кронштейни-зубці, сандрикам з рослинним візерунком вторить оформлення підвіконного простору, а кути підкреслені пілястрами доричного ордера, площина стін першого поверху розкреслена рустом і периметр даху прорізають стовпчики огорожи, створюють гармонійний малюнок типового представника верху архітектурної досконалості межі XIX – початку XX століть на теренах Російської імперії.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, Запорізька обл., м. Бердянськ, пр. Праці, 39/14.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е58 (М14) (Одеса – Миколаїв – Херсон – Нова Каховка – Мелітополь – Бердянськ – Маріуполь) до повороту на Бердянськ. У місті: пр. Східний – вул. Консульська – пр. Праці до перетину з вул. Університетською, де розташований колишній прибутковий будинок І.Є. Виродова.

Громадським транспортом (автобус / залізниця) до Бердянська, а потім в центр міста до пр. Праці / вул. Університетській з колишнім театром “Шантеклер” на їх перетині.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Прибутковий будинок Виродова і готель "Метрополь" на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram