Три шляхи Лаври

Крейдяні гори берегів Сіверського Донця, захичаючі святих людей з давніх часів, овіяні легендами і переказами найзагадковішим з яких, мабуть, є таємниця виникнення Святогірського монастиря.

Орди Батия, що зруйнували стіни Києво-Печерської Лаври Києва в 1240 році, за однією з легенд послужили першопричиною виникнення ченців, що рятувалися від татар-монгольської навали, на берегах Донця. На користь цього здогаду говорить однойменність храмів двох Лавр.

Згідно з другою версією, монастир зобов‘язаний своїм існуванням зручному стратегічному положенню, яке забезпечило виникнення на вершині гори оборонного пункту, а разом з ним і монастиря, на околиці Русі для попередження і захисту від набігів кочевників. Підтвердженням цієї гіпотези служить подальша доля монастиря, в якій тісно переплелися релігійні та оборонні функції, що виконувались аж до 80-х років XVII століття.

Третя ж теорія припускає заснування Святогірської обителі ченцями Афонської гори, які, прямуючи в північні землі Русі, помилково прийняли Дон за Дніпро і, просуваючись вздовж русла його найбільшої притоки, вирішили зупиниться на вічний прикол серед крейдяних гір Сіверського Донця. Поховання ченців за Афонським звичаєм (через три роки після поховання останки ченців перезахороняли, а черепа встановлювали в келіях) служить на користь цієї теорії.

Ось тільки документального підтвердження хоча б однієї з таких версій поки що немає. Святі гори не поспішають розкривати свої секрети, і розгадка їх таємниці все ще чекає свого першовідкривача.

13-05-2011 Виктория Шовчко

Обговорити статтю в спільноті

Коментар

Залишити коментар

Відповідь на Три шляхи Лаври