Крейдяні гори берегів Сіверського Дінця. Важкодоступні, дикі і прекрасні в своїй святості первозданної природи. Вони споконвіку захищали тим, хто вважав за краще мир і гармонію творення вічних цінностей спокусам людських пристрастей. Світ таємниць, легенд та переказів, одне з почесних місць в яких займає головна перлина – таємниця народження Святогірської обителі.
Візантійські іконоборські гоніння VIII – IX століть та місіонерство як одна з основних рис християнства стали, згідно з однією з існуючих версій, причиною виникнення в прямовисних скелях над швидкою річкою першого печерного монастирського поселення, коли гнані внутрішньоцерковними розбіжностями ченці вирішили назавжди залишитися під їхнім захистом, що побічно підтверджується описами житія святих Стефана Сурозького та Федіра Студита, а також схожість устрою обителі з печерними монастирями Криму, Києва, Луганщини.
А може бути в дикій, загубленої в тиші слобожанських лісів, віддаленої від жвавих доріг місцевості, від якої віяло миром і спокоєм, шукали порятунку монахи розореної під час руйнівного Батиєва походу 1240-го Києво-Печерської Лаври, не боячись титанічної праці з облаштування свого нового будинку в практично прямовисній породі. Освячення на честь Успіння Пресвятої Богородиці, імена численних місцевих підземних і наземних храмів, статут столичної лаври – все це наводить на думку про паралелі між цими двома такими далекими по відстані, і такими близькими по духу священними центрами православ’я України.
Або навігаційній помилці старців з далекого Афону, котрі переплутали Дніпро з Доном в своїх пошуках захисту від унії Михайла Палеолога 1439 року по вказівці Богородиці в далеких північних землях Русі, зобов’язане своїм виникненням печерне місто в крейдяних, названих святими отцями на згадку про свою далеку батьківщину Святими, горах під захистом густих лісів та швидких річкових вод, щоб зберегти традицію поховання за афонським звичаєм (через три роки після смерті останки ченців були перепоховані, а черепа встановлювали в келіях).
Ось тільки абсолютного документального підтвердження хоча б однієї з цих історичних теорій, покищо немає. Святі гори не поспішають розкривати свої секрети. Хоча, можливо, все вони мають право на існування, адже всі ці події мали місце бути в різні епохи і побічно знаходять підтвердження в документальних джерелах. Так що розгадка цієї таємниці все ще чекає свого першовідкривача.