Він не випускає із рук свій золотий тризуб, символ володарювання над всією земною живильною вологою, щоб мати змогу вмить доказати всьому світові свою силу, під якою тремтить земля і все живе навкруги. Інколи абриси його головної зброї можна навіть побачити у відблиску сонячних променів на водній гладі під заколискуючий плескіт рівних хвиль, коли його господар знаходиться в благодушному настрої та благоволінні до всесвіту.
Народний поголос малює водяника у вигляди підстаркуватого дядька чи сивого старця, зеленкувата шкіра якого фосфорує потойбічним сяйвом у блідому світі місяця, коли він з темних сирих глибин піднімається на поверхню, щоб трошки просушити своє довге волосся та бороду. Його навряд чи сплутаєш с простим смертним, адже зябра та плавці одразу видають жителя водних глибин, а трохи повільний погляд риб’ячих очей магнетизує та сковує рухи жертви.
І при тому в житті цар водойм – доволі активний, хитрий та підступний, а ще, не дивлячись на поважний вік, палкий шанувальник жіночої статі, тому дівчатам не варто одним ходити купатися на річку чи став, бо володар води може закохатися та втягти її в своє царство, перетворивши на русалку. До його каверз відносять також вири, в які затягують людей та навіть невеличкі судна, та підступні хвилі, що перевертають кораблі.
Хоча насправді жити в мирі та спокої з водним повелителем людям доволі просто – не смітити та не бруднити воду (за легендами саме цим можна викликати його гнів), бо покаранням за це може бути може бути смерть з його рук. А ще йому можна пожалітися на свої негаразди над текучою водою, і вона забере весь їхній важкий тягар із собою назавжди.
Водяник за характером своїм доволі спокійний, тому постійним місцем перебування обирає дно глибоких ставів чи нешвидких річок, а для відпочинку надає перевагу заболоченим та замуленим водойми подалі від людей, де первісну тишу природи переривають лише крики нічних птахів та гра вітру на очереті. Море-океани з їхньою корабельною метушнею та великою кількістю жителів для нього скоріше робота, якою він часто нехтує, але завжди пильнує здалека готовий втрутитися в разі потреби.
Однак від всіх перепадів настрою духу води можна вберегтися полином чи другими травами-оберегами, які треба посипати над водою перед купанням, та дотримуватися двох простих правил: не купатися вночі та не бруднити воду, і тоді Водяник втамує твою жагу, а купання подарує справжню насолоду тілу та душі.