Пам'ятник коменданту Келіну і захисникам Полтави

Історія

Героїчним діям захисників Полтави при атаці шведської армії під проводом Карла XII (1682 – 1718) під час Північної війни (1700 – 1721), що забезпечили перелом на користь Росії, зобов’язаний своїм існуванням пам’ятник на Першотравневому проспекті.

Пам'ятник захисникам Полтави і коменданту Келіну Пам'ятник захисникам Полтави і коменданту Келіну

Його прабатьками варто вважати Мазуровське ворота, що виходли у бік річки Полтавки, де в червні 1709 року проходили запеклі бої і склали голову чимало захисників фортеці.

Саме тут до 200-річчя битви в присутності Всеросійського Імператора Миколи ІІ (1868 – 1918) був відкритий монумент захисникам та коменданту фортеці Полтава Олексію Степановичу Келіну (- 1715) на проспекті, названому на його честь, за проектом архітектора Олександра Олександровича Більдерлінга (1846 – 1912), виконаний відомим скульптором – анімалістом Артемієм Лаврентійовичем Обером (1843 – 1917).

Друга світова війна (1939 – 1945) позбавила обеліск всіх бронзових елементів – в Германію були вивезені меморіальні дошки, герб міста та скульптура лева, що раніше прикрашали його.

Проте вже через два роки після закінчення військових дій пам’ятник починає набувати свій первісний образ (за винятком символу Російської імперії – двоголового орла знятого ще під час Громадянської війни – 1917 – 1923 років).

Зараз розглядається проект відновлення пам’ятника в первозданному вигляді, де орел з пальмовою гілкою в лапах займе своє місце на вершині обеліска.

Архітектура

Розлючений лев полтавського пам'ятника Келіну Розлючений лев пам'ятника Келіну в Полтаві

Спочатку пам’ятник захисникам Полтави і коменданту Келіну представляв собою обеліск заввишки 8,8 м, огороджений, як і зараз, кованими ланцюгами між чотирма гранітними тумбами з кулями у вершини. Його перший кубічний ярус з пам’ятною табличкою захищав розлючений лев – символ мужності полтавців, а другий на брилах не гранованої породи – двоголовий орел (символ Російської імперії), що вінчає лавровим вінком захисників фортеці.

Зараз колона з рожевого мармуру заввишки 7 м, як і сто років тому, прикрашає бронзовий лев і мідна табличка «Доблесному коменданту Полтави полковнику Келіну і славним захисникам міста в 1709 році» з одного боку і з короткою історією битви – з іншого.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, Полтавська область, м. Полтава, пр. Першотравневий.

Посилання

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е 40 (М 03) (Львів – Дубно – Рівне – Київ – Полтава – Харків) або Е 577 (Р 17) (Суми – Полтава – Олександрія).

Громадським транспортом до станції Полтава, а потім біля парку Перемоги по Першотравневому проспекту до перетину з вул. Садової / вул. Шевченка / пер.Першотравневим.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Пам'ятник коменданту Келіну і захисникам Полтави на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram