Монастирський острів

Історія

Вид на Миколаївський храм на Монастирському острові Вид на Миколаївський храм

Початок історії острова, пов’язаної з життям людини, відноситься до IX ст. до н.е., коли острів знаходився у володінні племен кімерійців, що населяли більшу частину північного Причорномор’я. Маючи військово – політичну організацію кімерійскіе племена знаходилися в стані постійної ворожнечі з іншими племенами. Підсумком однієї з локальних війн стала поразка від згуртованих племен скіфів і, як наслідок, перехід земельних володінь, а з ними і острова, у володіння переможців.

Пішохідний міст Монастирського острова в Дніпроперовську Пішохідний міст дніпропетровського Монастирського острова

З VII ст. до н.е. острів стає священною обителлю для скіфських племен, відвідати який вважали своїм обов’язком скіфські царі. Скіфське володіння островом тривало близько тисячі років і завершилося Великим переселенням народів, коли, втративши панівне становище в Східній Європі, скіфи розчинилися в інших народах і покинули свої вотчини.

За переказами в I ст. н.е. острів, який ще знаходився у володінні скіфів, відвідав апостол Андрій Первозванний і встановив на місці скіфського святилища християнський хрест.

Подальша доля острова протягом кількох століть щільно пов’язана з християнською релігією. Починається вона з IX століття, коли на острові константинопольськими ченцями будується візантійський скит, що проіснував до монгольського нашестя 1240-го року. Під час четвертого етапу Західного походу монголів острів разом з усіма острівними об’єктами був розорений і спалений.

Мерефо - Херсонський міст на Монастирському острові Дніпропетровська Мерефо - Херсонський міст дніпропетровського Монастирського острова

Люди знову з’являються на острові лише в XVII столітті. Це було пов’язано з відновленням християнської діяльності ченців, які заселили його печери. За документальним відомостями острів у той час повністю відновив свою флору і фауну.

З 1747 року острів офіційно був закріплений за Пустинно – Миколаївським Запорізьким монастирем. У цей період він переживає бурхливий розвиток завдяки своїй віддаленості, яка привертає поселенців, втомлених від військових дій.

Сад на острові зобов’язаний своїм існуванням відставному осавулові Запорізької Січі (середина XVI – 1775) Лазарю Остаповичу Глобі (1689 -1793), який після оселення на берегах Дніпра у 1743 році почав активно засаджувати землі, виділені йому Кодацької паланкою (у тому числі і острів) плодовими та декоративними деревами.

Нетривалий період з 1820 по 1845 острів за наказом керуючого німецькими колоніями знаходився в управлінні Катеринославського училища садівництва.

Пам'ятник Т. Г. Шевченку на Монастирському острові Дніпропетровського Пам'ятник Т. Г. Шевченка дніпропетровського Монастирського острова

Після передачі в 1845 році в розпорядження лісового відомства острів намагалися пристосувати для розведення смолистих порід дерев, однак спроби завершилися невдачею.

У 1863 році острів вперше переходить у приватне володіння – до пана Рябіна за 4000 рублів.

Після зміни кількох приватних власників острів на початку ХХ ст. стає міським володінням, що дозволяє міській управі використовувати його в якості опори для залізничного мосту, а так само організувати на його території базу яхт-клубу.

У 1956 року острів, після з’єднання за допомогою моста з правобережною частиною Дніпра, став невід’ємною частиною міського парку ім Т. Г. Шевченко.

Визначні пам’ятки парку

Храм на честь Святого Миколая на Монастирському острові Дніпропетровська Храм на честь Святого Миколая дніпропетровському Монастирському острові

У центрі острова в 1958 році встановлено один з найбільших в Україні пам’ятників великому українському Кобзареві Т. Г. Шевченко.

А в 1999 р. в північній частині острова було споруджено православний храм московського патріархату на честь святого Миколая.

Додаткова інформація

Місце розташування: Україна, м. Дніпро, набережна В. І. Леніна.

Посилання

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е 50 (Кошице – Ужгород – Тернопіль – Хмельницький – Вінниця – Кіровоград – Дніпро – Донецьк – Ростов-на-Дону) чи М26 (Севастополь – Сімферополь – Запоріжжя – Новомосковськ – Харків).

Громадським транспортом по залізниці до Дніпро, а потім до вул. Січеславська набережна.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Монастирський острів на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram