Історія
Місцина на південній околиці тогочасних Чернівців виходить під світло софітів історії з початком забудови майбутньої Панської на місці прадавніх мочар та буково-грабового лісу десь в другій половині ХVIII століття. Тоді тут один за одним з’являються дерев’яні тоді ще будинки з великими присадибними ділянками приватних власників.
І хоча історія ділянки, де зараз міститься споруда по Вірменській 14 ґрунтовно не описана через брак тогочасних достеменних документальних джерел, виходячи з її власної архітектури та біографії сусідніх будівель можна зробити висновок, що перебудова в камені сталася десь в другій половині ХІХ століття. За переказами місцевих старожилів замовником проекту та робіт був місцевий лікар-психіатр, якому вони належали.
Чи залишився той лікар або його спадкоємці господарями двоповерхового особняку станом на початок Першої світової війни 1914 — 1918 років наразі не відомо, але за румунської окупації з 1 лютого 1923-ого він виступав офіційною резиденцією німецького консулу П.Друбба, а так за адресою його проживання значилося і саме німецьке консульство, яке опікувалося потребами своєї національної громади.
З передачею державних представницьких повноважень Німеччини в Чернівцях 18 квітня 1934-ого Фрітцу Шелльгорну у в межах зміни зовнішньої політики НСДАП на активізацію місцевих німецьких націоналістичних рухів з будівлі був знятий консульський статус, але не надовго — на деякий час в період інтербелуму тут облаштувалося бельгійське представництво.
Початк Другої світової війни, і Буковина на рік стає притулком для керівництва Республіки Польша в екзилі, а будівля на Вірменській 14 — її офіційним консульством (до того воно змінило кілька адрес з 1920 року). За дев’ять місяців ці стіни перетворилися на потужний логістичний центр допомоги біженцям від радянських окупантів, а також – притулок одного з таємних постів польської розвідки. А 28 червня 1940 року самому димпредставництву довелося евакуйовуватися з Чернівців до Сучави, тікаючи від московської навали, яка захопила місто разом з Північною Буковиною.
Після другої московсько-радянської окупації Буковини 26 листопада 1944 року вцілілу затишну будівлю в самому центрі буковинської столиці пристосували під потреби місцевої дитячої поліклініки на довгі десятиліття, до побудови для потреб закладу нової спеціалізованої споруди за сучасною адресою проспект Незалежності 109а.
Так зали колишнього німецького консульства знов спустіли, але не надовго — в 1989-ому особняк колишнього німецького консульства (статус отриманий 18 лютого за два роки до того) був переданий в розпорядження Чернівецької науково-медичної бібліотеки, яка і зараз міститься в цих стінах, слугуючи осередком наукової медичної думки, шарму і сучасності якій надають впровадження її колективом новітніх засобів комунікації зі своїми користувачами.
Проведена на початку 2020-х капітальна реставрація фасадів особняку, і 18 червня 2021 року на центральному його фасаді урочисто була відкрита пам’ятна табличка з нагоди сторіччя появи польського консульства в Чернівцях.
Архітектура
Двоповерховий на високому цоколі цегляний тинькований складнопрофільний з дворового фасад за рахунок ризалітів-прибудов будинок №14 розташованний головним розвиненим фасадом (асиметрії йому надає розташований праворуч центральний вхід) в вздовж червоної лінії забудови вулиці Вірменської являє собою один з самобутніх чернівецьких шедеврів нестаріючої класики в доповненні барокових елементів.
Декор центрального фасаду складається з вдало скомпонованих архітектурних елементів: французького русту, профільованих архівольтів з квітковими розетками в тимпані та акцентованим замковим каменем, підвіконних табличок першого ярусу, трикутних сандриків на барокових кронштейнах, ширинкових лиштв і підвіконних табличок — другого, широкого фризу, відкресленого профільованими карнизами.
Головний візуальний акцент зосереджений на зовнішньому фасаді масивним балконом за мавританськими ґратами на чотирьох прикрашених бароковими закрутками та листями аканту кронштейнах, коринфськими пілястрами з вертикальними гірляндами, круглими картушами в складних розірваних сандриках, прямокутними та шестигранними табличками. Вінчає споруду масивний трикутний фронтон в профільованих фільонках з дентикульним поясом та овальним слуховим вікном в центрі тимпану, крилами якого виступають глухі парапети з декоративними напівбалясинами.
Всередині споруда досі зберегла дерев’яно-різьблене вбрання меблів, стінних панелів, сходів, лиштв.., старовинні віконні вітражі, мереживні ковані решітки, майолікові прикраси та велику камінну залу з вбраним в мармур головним предметом інтер’єру.
Додаткова інформація
Адреса: Україна, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Вірменська, 14.
Як дістатися
Автотранспортом по трасі Н03 (Житомир – Хмельницький – Чернівці) або М19 (Ратне – Луцьк – Дубно – Тернопіль – Чернівці). В місті Головною вулицею до перетину з вул. Кафедральною, (район Центральної площі), яка через квартал переходить у Вірменську з колишнім німецьким консульством на її початку.
Громадським транспортом залізницею до Чернівців, а потім – міським до Центральної площі. Далі пішки квартал по вул. О. Кобилянської, повернути на вул. Вірменську, друга будівля по парному боку — Чернівецька науково-медична бібліотека.