Обдарували по-гетьманськи

Переяславу судилося купатися в монаршій милості, доки політичні цілі збігалися з релігійними, але рукотворна пам’ять про неї пережила і самих правителів, і зміни політичного курсу на діаметрально протилежний, і заборона на православ’я.

Перший дар гетьмана Війська Запорізького Лівобережної України Івана Степановича Мазепи місту, в якому було прийнято доленосне для українського народу рішення (Переяславський договір) – Вознесенський собор, вартістю триста тисяч золотом, зараз служить яблуком розбрату між Київським і Московським патріархатами Української православної церкви.

Другий безцінний дар Мазепи, піднесений в день освячення Вознесенського собору (1 червня 1700 року), – Пересопницьке Євангеліє, зараз зберігається з усіма належними почестями в Національній бібліотеці ім. В. І. Вернадського НАН України, адже поклавши руку на нього присягу перед лицем народу приносить президент Україні.

Третій дар гетьманської родини, а точніше матері Івана Степановича – Марії Магдалини, – шита золотом і сріблом єпитрахиль (частина одягу священнослужителя) для вознесенського єпископа Захарія Корниловича з дарчим написом дозволила точно датувати відкриття Вознесенського собору в Переяславі.

02-11-2011 Вікторія Шовчко

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram

Коментар

Залишити коментар

Відповідь на Обдарували по-гетьманськи