Арабський тайнопис

Не зовсім звичайно виглядає арабська в’язь на фасаді палацу однієї з перших осіб держави Російської. Адже сама в’язь для слов’янської людини асоціюється з містикою і загадкою, та ще й відсутність натяку на східний стиль у зовнішньому оформленні Воронцовського палацу Одеси і зовсім робить знаходження цієї плити незрозумілим.

Але всьому є можлива розгадка. Вічний опонент Російської імперії османський султан Махмуд II з гіркоти чи, чи з гордості на стінах славетного болгарського міста Варна розпорядився встановити двомовні (перський / османський) пам’ятні плити зі своїм висловом.

Щоб підтвердити своє тріумф над супротивником після взяття Варни в 1828 граф Михайло Семенович прикрасив трофейними щитами з султанською тугрою стіну своєї губернаторської резиденції в Одесі.

Так панує – тугра Махмуда II в круглої розетки, а нижче під нею — написи, що поки не знаходять єдиного дослівного тлумачення, які містять або розтрощення з приводу невдач в період правління, або вихваляють його досягнення – за іншою версією.

Проблема розшифровки цих плит полягає в тому, що по-перше вислови написані на стародавніх мовах, що істотно відрізняються від сучасних, а по-друге – частина дрібних елементів, що мають вирішальне значення для правильного трактування може бути втрачена з часом через відсутність кваліфікованої реставрації.

Так що загадка появи в’язі на одеському палаці може і роз’яснена, але сам напис залишає простір для польоту фантазії.

12-06-2012 Вікторія Шовчко

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram

Коментар

Залишити коментар

Відповідь на Арабський тайнопис