Історія
Історія пам’ятника, що панує над центральною вулицею Дніпра нерозривно пов’язана з долею самого міста.
А почалося все із замовлення скульптури государині імператриці Катерини II (1729 – 1796), яка повинна була зустріти свій живий прототип під час царського візиту 1787 року, але не встигла вчасно з Німеччини. Загубившись на великих просторах Російської імперії пізніше статуя була придбана Опанасом Миколайовичем Гончаровим (1760 – 1832) для своєї садиби Полотняні заводи, але політична ситуація змінилася, і лик государині перейшов як придане внучки Наталі (1812 – 1863) у володіння Олександра Сергійовича Пушкіна (1790 – 1837).
Літо 1846 стає знаменним – скульптура займає призначене їй більше ніж пів-століття тому місце на головній Соборній площі Катеринослава (його придбало Дворянське збори міста ще в рік смерті поета). Але у зв’язку з будівництвом Історичного музею, що перекрив вид на статую, було прийнято рішення про її перенесення на однойменний (Катерининський) проспект, проте рішення було запроваджено у життя лише в 1914-му.
На новому місці пам’ятник Катерині II простояла лише три роки – під час революції 1917 року лик імператриці було повалено і вцілів він лише стараннями директора музею Дмитра Івановича Яворницького (1855 — 1940), який сховав його на території свого закладу. Однак під час Другої світової (1939 – 1945) скульптуру всеросійської правительки захистити вже не було кому – її рицар помер, і статуя канула у вихорі воєнних дій.
Святе місце було порожньо аж до 1971 року, коли його зайняло скульптурне зображення великого просвітителя свого часу і одного з основоположників гірничої справи Російської імперії – Михайла Васильовича Ломоносова (1711 – 1765), чому немало посприяв розташований через дорогу Гірський інститут. Проект одинадцятиметрового шедевра розробив А.В. Ситник. І зараз статуя творця першого російського університету красується на своєму місці пильно стежачи за нинішньою наукового молоддю.
Додаткова інформація
Місце розташування: Україна, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, пр. Д. Яворницького.
Як дістатися
Автотранспортом по трасі М04 (Е50) (Ужгород – Тернопіль – Хмельницький – Вінниця – Кіровоград – Дніпро – Донецьк) або М26 (Е105) (Севастополь – Сімферополь – Запоріжжя – Новомосковськ – Харків) по вул. Січеславська набережна, переходить в Перемоги, до вулиці 6-ї стрілецької дивізії, яка примикає до проспекту Д. Яворницького, де і розташований пам’ятник М.В. Ломоносову між Історичним музеєм і Національним гірничим університетом.
Громадським залізницею до Дніпра, а потім уздовж пр. Д. Яворницького орієнтир – Історичний музей / Національний гірничий університет.