Історія
Чергова російсько-турецька війна раптом обернулася для Російської імперії протистоянням з грізними коаліційними військами в складі військово-морських сил Англії, Франції, Османської імперії та Сардинського королівства. Але основний удар був зосереджений звичайно ж по яблуку розбрату – Кримському півострову.
І ось коли в середині літа 1854 року вже нависла реальна загроза висадки ворожого десанту на узбережжі, в розташування севастопольської бази Чорноморського флоту прямо з полів битв Дунайської армії прибув талановитий військовий інженер Едуард Іванович Тотлебен (1818 – 1884).
Відразу ж він приступив до вивчення та оцінки наявних фортифікаційних укріплень, за результатами яких були зроблені висновки про необхідність негайного початку будівництва нових. Рапорт був наданий командувачу князю Олександру Сергійовичу Меншикову (1787 – 1869). Однак наближення осені послужило приводом до залишення висновків інженера без уваги.
Спорудження лінії оборони Севастополя почалося лише тоді, коли висадка коаліційного десанту стала вже достеменним фактом. Робота закипіла, і ось вже через лічені тижні місто-порт перебував під надійним захистом фортифікаційних споруд вміло вибудуваних Тотлебеном в єдиний міцний ланцюг, що дозволив гідно витримати перше бомбардування 5 жовтня 1854 року.
Почин було покладено, і подальші бойові дії стану облоги Севастополя вимагали все нових і нових захисних заходів проти активності ворожих військ. Його ангел-хранитель був напоготові – невтомно день за днем Едуард Іванович об’їжджав, обходив укріплення, віддаючи накази по втіленню в життя нових планів скоригованих війною.
Вже навесні 1855 року місто було не впізнати: де були бульвари і зелені пагорби чорніли вирви вибухів і захисних споруд, але позицій своїх порт не здав багато в чому завдяки тактично вмілої організації оборони його інженера.
Але бог війни – злий бог, і 8 червня 1855 він таки покарав відважного офіцера – Тотлебен отримав наскрізне поранення ноги. Рекомендації лікарів, звичайно ж, не змогли зупинити інженера, що нестримно рвався туди, де йшов бій, а в результаті рана дала загострення, яке й змусило його таки залишити Севастополь до офіційного наказу про відступ.
Пам’ять про подвиг військового інженера, який врятував сотні людей і виграв час для Росії, пройшла крізь роки, втілившись у монумент на Історичному бульварі, створення якого було приурочене до святкування п’ятдесятирічної річниці героїчної оборони 1854 – 1855 років.
І хоча проект його був створений ще в 1901 році спільними зусиллями художника Олександра фон Більдерінга (1846 – 1912) і скульптора Івана Миколайовича Шредера (1835 – 1908), лише через чотири роки він був втілений в метал майстром Г. Гоне, і навіть після цього роботи по доведенню пам’ятника розтягнулися ще на три роки. Тому урочисте його відкриття відбулася лише в 1909 році.
Друга героїчна оборона Севастополя 1941 – 1942 завдала пам’ятнику Тотлебена значної шкоди: у центральна фігура позбулася голови, інші скульптури комплексу були пошкоджені осколками.
По закінченні військових дій в Криму група майстрів під керівництвом скульптора Лева Мойсейовича Писаревського (1906 – 1974) приступила до відтворення первісного вигляду прикраси Історичного бульвару. Їхні зусилля увінчалися успіхом – в 1945-му монумент знову був урочисто відкритий.
Архітектура
Пам’ятник Едуарду Івановичу Тотлебену зустрічає відвідувачів на зламі бульварної алеї, домінуючи чотирнадцятиметровою висотою над висадженою заново парковою зеленню (в період оборони міста 1854 – 1855 років її знищили для облаштування Четвертого бастіону).
На стилобаті сходового підніжжя підноситься гранітний пілон з профільованим карнизом, що служить основою центральної скульптури пам’ятника – фігури військового інженера, якому Севастополь зобов’язаний життям. Підкреслено буденно одягнений він у польову шинель, в лівій руці – кашкет, права – вільно закладена за ремінь.
У підніжжя центральної фігури бронзова замальовка: серед фашин із землею, кам’яного укріплення та мінної галереї виконують свій нелегку ратну працю плечем до плеча двоє солдатів, які будують укріплення під захистом гвинтівок своїх товаришів, і матрос, який вишукує ворожу ціль дулом знаряддя.
Додаткова інформація
Адреса: Україна, АР Крим, м. Севастополь, Історичний бульвар.
Як дістатися
Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь) на Ялтинському кільці повернути на Балаклавське шосе, потім поворот в сторону міста на пр. Генерала Острякова – вул. Олега Кошового – вул. Миколи Музики (вул. 4-го бастіону) – пл. Ушакова, де починається Історичний бульвар.
Громадським транспортом до Севастополя (з-д, авто – вокзали) потім в центр старого міста до площі Ушакова, звідки бере свій початок Історичний бульвар (вершину його пандуса вінчає пам’ятник Тотленбену).