Пам'ятник Тотлебену в Севастополі

Історія

Пам'ятник Тотлебену на Історичному бульварі Севастополя Пам'ятник Тотлебену в Севастополі

Чергова російсько-турецька війна раптом обернулася для Російської імперії протистоянням з грізними коаліційними військами в складі військово-морських сил Англії, Франції, Османської імперії та Сардинського королівства. Але основний удар був зосереджений звичайно ж по яблуку розбрату – Кримському півострову.

І ось коли в середині літа 1854 року вже нависла реальна загроза висадки ворожого десанту на узбережжі, в розташування севастопольської бази Чорноморського флоту прямо з полів битв Дунайської армії прибув талановитий військовий інженер Едуард Іванович Тотлебен (1818 – 1884).

Відразу ж він приступив до вивчення та оцінки наявних фортифікаційних укріплень, за результатами яких були зроблені висновки про необхідність негайного початку будівництва нових. Рапорт був наданий командувачу князю Олександру Сергійовичу Меншикову (1787 – 1869). Однак наближення осені послужило приводом до залишення висновків інженера без уваги.

Спорудження лінії оборони Севастополя почалося лише тоді, коли висадка коаліційного десанту стала вже достеменним фактом. Робота закипіла, і ось вже через лічені тижні місто-порт перебував під надійним захистом фортифікаційних споруд вміло вибудуваних Тотлебеном в єдиний міцний ланцюг, що дозволив гідно витримати перше бомбардування 5 жовтня 1854 року.

Епітафія на пам'ятнику Е.І. Тотлебену на Історичному бульварі Епітафія на пам'ятнику Е.І. Тотлебену в Севастополі

Почин було покладено, і подальші бойові дії стану облоги Севастополя вимагали все нових і нових захисних заходів проти активності ворожих військ. Його ангел-хранитель був напоготові – невтомно день за днем Едуард Іванович об’їжджав, обходив укріплення, віддаючи накази по втіленню в життя нових планів скоригованих війною.

Вже навесні 1855 року місто було не впізнати: де були бульвари і зелені пагорби чорніли вирви вибухів і захисних споруд, але позицій своїх порт не здав багато в чому завдяки тактично вмілої організації оборони його інженера.

Але бог війни – злий бог, і 8 червня 1855 він таки покарав відважного офіцера – Тотлебен отримав наскрізне поранення ноги. Рекомендації лікарів, звичайно ж, не змогли зупинити інженера, що нестримно рвався туди, де йшов бій, а в результаті рана дала загострення, яке й змусило його таки залишити Севастополь до офіційного наказу про відступ.

Пам’ять про подвиг військового інженера, який врятував сотні людей і виграв час для Росії, пройшла крізь роки, втілившись у монумент на Історичному бульварі, створення якого було приурочене до святкування п’ятдесятирічної річниці героїчної оборони 1854 – 1855 років.

Центральний фасад пам'ятника Е.І. Тотлебену на Історичному бульварі Севастополя Центральний фасад пам'ятника Е.І. Тотлебену на Історичному бульварі

І хоча проект його був створений ще в 1901 році спільними зусиллями художника Олександра фон Більдерінга (1846 – 1912) і скульптора Івана Миколайовича Шредера (1835 – 1908), лише через чотири роки він був втілений в метал майстром Г. Гоне, і навіть після цього роботи по доведенню пам’ятника розтягнулися ще на три роки. Тому урочисте його відкриття відбулася лише в 1909 році.

Друга героїчна оборона Севастополя 1941 – 1942 завдала пам’ятнику Тотлебена значної шкоди: у центральна фігура позбулася голови, інші скульптури комплексу були пошкоджені осколками.

По закінченні військових дій в Криму група майстрів під керівництвом скульптора Лева Мойсейовича Писаревського (1906 – 1974) приступила до відтворення первісного вигляду прикраси Історичного бульвару. Їхні зусилля увінчалися успіхом – в 1945-му монумент знову був урочисто відкритий.

Архітектура

Зворотний бік пам'ятника військовому інженеру Тотлебену на Історичному бульварі Севастополя Зворотний бік пам'ятника військовому інженеру Тотлебену

Пам’ятник Едуарду Івановичу Тотлебену зустрічає відвідувачів на зламі бульварної алеї, домінуючи чотирнадцятиметровою висотою над висадженою заново парковою зеленню (в період оборони міста 1854 – 1855 років її знищили для облаштування Четвертого бастіону).

На стилобаті сходового підніжжя підноситься гранітний пілон з профільованим карнизом, що служить основою центральної скульптури пам’ятника – фігури військового інженера, якому Севастополь зобов’язаний життям. Підкреслено буденно одягнений він у польову шинель, в лівій руці – кашкет, права – вільно закладена за ремінь.

У підніжжя центральної фігури бронзова замальовка: серед фашин із землею, кам’яного укріплення та мінної галереї виконують свій нелегку ратну працю плечем до плеча двоє солдатів, які будують укріплення під захистом гвинтівок своїх товаришів, і матрос, який вишукує ворожу ціль дулом знаряддя.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Севастополь, Історичний бульвар.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь) на Ялтинському кільці повернути на Балаклавське шосе, потім поворот в сторону міста на пр. Генерала Острякова – вул. Олега Кошового – вул. Миколи Музики (вул. 4-го бастіону) – пл. Ушакова, де починається Історичний бульвар.

Громадським транспортом до Севастополя (з-д, авто – вокзали) потім в центр старого міста до площі Ушакова, звідки бере свій початок Історичний бульвар (вершину його пандуса вінчає пам’ятник Тотленбену).

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Пам'ятник Тотлебену на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram