Пам'ятник Дамі з собачкою

Історія

Пам'ятник Дамі з собачкою і їх творцеві А.П. Чехову Пам'ятник Дамі з собачкою і А.П. Чехову

Кінець XIX століття, коли звичаї ще не були настільки розбещені, а межі пристойності не були настільки розсунуті, як у нинішній ХХI століття, але культура світу вже передчувала дихання революції. Курорти ж, в тому числі і кримські, де вирвана із замкнутого кола повсякденності особистість дружина, мати, батько, чоловік… потрапляла в тягуче-обволікаючий аромат свободи, стають першими її ластівками, що несуть на своїх крилах легкість і смак життя. А глашатаями нової ери звичайно ж були художники літературного слова, які своїм пером втілювали в життя віяння нових часів.

Одним з яскравих прикладів творів тієї романтично-піднесеної пори, якому судилося стати класикою курортно-романного жанру завдяки таланту і майстерності Антона Павловича Чехова (1860 — 1904), стає розповідь “Дама з собачкою”, вперше надрукований в журналі “Російська думка” від 1899 року. Лягли чи в основу твору особисті переживання письменника, пов‘язані з останньою земною його любов‘ю Ольгою Леонардівною Кніппер (1868 – 1959), що долали тисячі кілометрів між Ялтою, де в нещодавно купленому будинку проживав він, і Москвою, де на сцені втілювала одну з його героїнь вона, критики сперечаються досі. Але сила літературних почуттів, розіграна на ялтинських підмостках і нині змушує тремтіти серця читачів.

Не дивно, що самий центр Ялтинської набережної був обраний для увічнення пам‘яті Антона Павловича і головної героїні його знаменитого твору “Дама з собачкою” в рамках 100-літної річниці з дня смерті драматурга на V Міжнародному телекінофорумі “Разом” (2004 рік). Так місто-курорт, прославлений в творах письменника, віддав почесті своєму співцеві. З тих пір пам‘ятник літературним героям і їх творцеві, привносячи в галасливий гомін міста на чорноморському озбережжі утихомирену височінь XIX століття, став невід‘ємною частиною серця головного курорту Криму.

Архітектура

Собака дами з твору А.П. Чехова Собачка дами

Дворічні праці скульпторів Федора і Геннадія Паршиних, відлиті в бронзі на художньо-виробничому об‘єднанні “Вель”, увінчалися повним успіхом – стрункий жіночий силует в скромно-витонченому плаття підкресленому багатством мереживної обробки з парасолькою-тростиною в руках застиг в мрійливому задумі, спрямувавши погляд за обрій чорноморської перлини, а поруч вірний друг, волохата кулька щастя з розумною гострою мордочкою відданими очима дивиться на свою господиню.

Композиційно розташований на другому плані силует автора бестселера, Антона Павловича Чехова, у невимушеній позі спостерігає за творінням думки своєї, що зійшла на хвилинку з літературних сторінок. Недбало кинутий на кований ажур огорожі плащ і табличка з ключовою фразою “… на набережній з‘явилася нова особа: дама з собачкою” біля ніг письменника доповнюють загальний закінчений вигляд творіння тандему скульпторів.

Додаткова інформація

Місце знаходження: Україна, АР Крим, м. Ялта, Набережна ім. Леніна.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі М18 (Е105) (Севастополь – Ялта – Сімферополь). У районі Ялтинського автовокзалу повернути на вул. Київську, по якій слідувати до пішохідної зони (перетин з вул. Карла Маркса – сквер ім. Леніна), а потім пішки вздовж набережної – композиція “Дама з собачкою” знаходиться в її центрі.

Громадським транспортом до автовокзалу Ялти, а потім пішки вздовж вулиці Київської до Ялтинській набережній, де розташований пам‘ятник.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Пам'ятник Дамі з собачкою на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram