Історія
Друга половина XVII століття і магнатський рід Собеських звели невеликий, хоча і володіюче з 1603 Магдебурзьким правом, містечко під Львовом на вершину слави і багатства – завдяки заступництву Яну III (1629 – 1696), що зійшов в 1674 році на польський престол і зробив Жовкву одним з королівських міст, сюди хлинув потік інвестицій (у тому числі іноземних).
У лічені роки в рамках честолюбних королівських планів з реконструкції у відповідності з планами «ідеального європейського міста» Жовква набуває нового вигляду, центром короткого стає Ринкова площа. Саме тут намагаються роздобути у своє володіння хоча б невелику ділянку землі для будівництва представники найбагатших торгових компаній держави та її закордонні партнери.
Так одне з місць у ряді однотипних, відповідаючих плану міської забудови будівель в її східній частині займає друкарня вихідця з Амстердама Урі Фабуса Левика під назвою « Гай Леві». Будучи послідовним у своєму заступництво наукам і освіти, Ян III виділяє для будівництва голландцеві, що приїхав в 1691-му нести світло знання, одне з кращих місць в торгових рядах – навпроти міської ратуші.
Пройдуть роки. У Жовкву на замість зльоту прийде забуття і запустіння. Але в будинку №7 на головній площі життя не вщухне ні на хвилину, не дивлячись на руйнування пожеж 1691, 1699, 1717, 1833… – все так само на першому поверсі буде йти жвава торгівля (правда вже іншими товарами), а верхні – займатимуть представники нових поколінь її жителів.
І хоча над містом протягом трьох століть прокотилося чимало воєн з їх нищівною силою, а його підданство змінювалося з завидною регулярністю, будівля колишньої друкарні «Гай Леві» єдина зі східної лінії п’ятикутного периметра центральній площі міста зберегла свій первозданний зовнішній стиль (первісна внутрішня структура і декор, крім частково уцілілих напівциркульних склепінь, зникли під нашаруванням неодноразових перепланувань).
Архітектура
Цегляний оштукатурений побудований на рубежі XVII – XVIII століть г-подібний в периметрі будинок під №7 на Вічевій площі Жовкви, як і три століття тому, являє собою двоповерхову споруду, виступаючу за червону лінії щільно прилеглих сусідніх будинків.
Перший поверх колишньої друкарні Урі Фабуса Левика, призначений для ведення торговельної діяльності, у бік площі виходить відкритим аркадним підсіннями (дві арки) у глибині якого розташовані вхідні двері магазинів.
Другий житловий ярус зовні оформлений по кутах і осі симетрії рустом з бароковим завершенням у міжповерховому просторі і профільованими лиштвами з паличками-сандриками над шістьма (чотири по центральному фасаду і два бокових) віконними прорізами.
Верхнє простір «Гай Леві» займає горищне приміщення з витягнутими горизонтально слуховими вікнами під вінчаючим карнизом з модульонами, перекрите чотирьохсхилим дахом.
Додаткова інформація
Адреса: Україна, Львівська обл., м. Жовква, пл. Вічева, 7.
Як дістатися
Автотранспортом по трасі М09 (E372) (Львів – Жовква – Рава-Руська), а потім Т1425 (Івано-Франкове – Жовква – Кам’янка-Бузька), що проходить через Жовкву вздовж Вічевої площі.
Громадським транспортом до жовківського автовокзалу, а далі – 5 хвилин ходу до Вічевої площі, яка є центром міста. У східній її частині розташована будівля колишньої друкарні «Гай Леві».