Історія
Проект вірменської церкви на крутому схилі пагорба Дарсан в Ялті був замовлений на кошти нафтопромисловця Погоса Тер-Гукасяна (Павла Йосиповича Гукасова) (1858 – 1937) архітектору Габріелю Тер-Мікеляну (1874 – 1949) у 1905 році. За основу проекту, який розроблявся чотири роки, був узятий ескіз церкви непокірної християнської святої Ріпсіме в Ечміадзіні (Вірменія) 618 року побудови, а зведення конструкції будівлі церкви завершилось лише у 1917 році.
Оздоблення внутрішніх інтер’єрів, що почалося після зведення будівлі, як і ескізи для проекту, виконувалася живописцем Суренянц Вардгеса Акопович (1860 – 1921), який на той час переїхав до Ялти. Творець працював над своїм останнім витвором до самої смерті, знайшовши вічний спокій під його стінами, правда встигши закінчити за допомогою скульптора Меркулова Сергія Дмитровича (1881 – 1952) і художника Тарагроса Степановича Тер-Варданяна (1878 – 1953) лише зовнішню обробку, розпис куполу та вівтаря.
У період Великої Вітчизняної війни (1941 – 1945) будівля зазнала деяких втрат, які були усунені лише після передачі його Ялтинському краєзнавчому музею, який розмістив в його залах історико-археологічне відділення.
У 1963 році над могилою останнього майстра храму встановили мармурову табличку з написом «Тут похований Вардгес Якович Суренянц (1860-1921), відомий вірменський живописець, графік і театральний художник, який прикрасив цей будинок усередині розписом «.
У 1988 році до стоп’ятдесятиріччя Ялти церква була повністю відреставрована.
А зараз, як і багато років тому, церква виконує своє пряме призначення – в її стінах проходять богослужіння, камерні концерти, діє недільна школа.
Архітектура
Для спорудження хрестоподібної будівлі з куполом над средохрестям і замкнутими кутовими приміщеннями в стилі ранньохристиянських храмів використовувався фороський вулканічний туф, що дозволив прикрасити інтер’єр і екстер’єр храму об’ємними елементами художньої обробки.
Південний центральний вхід (оманний) в храм з арочною нішею розташований на п’єдесталі зі ста ступенів сходів, супроводжуваних зеленню високих пірамідальних тисів. Другий поверх його вінчає трьохарочна галерея з балконом в центрі, а третій – хрест, який спирається на два арочних вікна.
У цоколі західної частини, з різьбленими дерев’яними дверима входу в храм, розташована апсида усипальниці і поминальна ніша, під охороною двох барельєфних воронів, які дотримують спокій покійних. Замикає західну частину шестиколонна ротонда з іскристим, в променях сідаючого сонця, хрестом.
Купольні зображення святих, вплетені в синьо-білу павутину рослинного візерунка, виконані в пастель тонах, на фоні білосніжних стін лише підкреслюють високе призначення приміщення. А біломармурові ступені, що йдуть вгору і різьблений хрест над прикрашеним майоліковою плиткою вівтарем лише доповнюють цей образ.
Додаткова інформація
Адреса: Україна, АР Крим, м. Ялта, вул. Заміська, 3.
Тел.: (0654) 32-30-75.
Фільми, в яких задіяний храм: «Овід», «Три товстуни», «Щит та меч», «Свято святого Йоргена», «Майстер і Маргарита», «Міс Менд».
Посилання
Як дістатися
Автотранспортом по трасі М18 (Е105) (Севастополь – Ялта – Сімферополь), далі вул. Київська – вул. Карла Маркса – вул. Садова – вул. Заміська / вул. Горіхова.
Громадським транспортом до Ялти з Алушти, Севастополя, Сімферополя, а далі до вул. Заміської / вул. Горіхової.