Історія
Коли головна міська вулиця Умані тільки-но почала потроху причепурюватися новомодними будівлями з їхнім різномаїттям форм, кольорів та стильових вишуків в дусі початку ХХ століття, ділянка між готелями Бристоль та Регіна опинилася у володінніх Бориса Марковича Грінберга.
Чи він був ініціатором та фінансовим інвестором будівництва тут компактної двоповерхової будівлі – достеменно не відомо через втрату левової частки міського архіву в полум’ї бойових дій Другої світової.Однак згідно збережених світлин будівель поруч початку ХХ століття, де ця споруда ще відсутня, опосередковано можна зробити висновок, що – так.
Вперше прибутковий будинок Грінберга з’являється на уманських документальних сторінках в 1911 році в якості резиденції новомодного електротеатру «Модерн», а також крамниці з торгівлі побутовими товарами В. Ясіновського. За два роки до них приєднався нотно-музичний магазин А.А. Дубінського.
На місці електротеатру в березні 1914-ого облаштувався Уманський літературно-художній гурток, а в липні того ж року сталася велика біда – задня стіна споруди обвалилася. На час відновлювальних робіт орендатори з’їхали, але повернувся назад після відкриття не всі – крамниця Ясіновського вже не значиться в наймачах того часу.
Буремні події 1917-ого з підняттям української самосвідомості з проголошенням акту автономії (згодом – незалежності) поставили на паузу комерційну діяльність, а на злобу дня замість піднесено-одухотвореного літературного гуртка прийшов Український політичний клуб з обговорення гострих питань.
Після першої радянської окупації з початком політичних переслідувань українців за національною ознакою в 1920-х небезпечний для нової влади клуб небайдужих мислячих патріотів звичайно ж був зачинений, а сама колишня приватна власність в рамках тотальної експропріації та націоналізації окупантами пристосована під Дитячу бібліотеку з цензурованою літературою.
Розташована в самому центрі будівля, майже не постраждала під час бойових дій розв’язаної Москвою та Берліном Другої світової війни 1939 – 1945 років, в 1944-ому була признана радянською окупаційною владою придатною для розміщення телефонного переговорного пункту, який за рік поповнився поштовим відділенням.
З будівництвом в центрі Умані самостійної великої споруди Будинку зв’язку в 1967-ому стіни колишнього прибуткового будинку знов спустіли. Новим постояльцем став міський Будинок піонерів, який існує тут і донині після відновлення української незалежності двічі змінивши ім’я (Будинок школяра з 1992-ого, Будинок дитячої та юнацької творчості – десятиліттям пізніше). Він продовжує виконувати свою високу місію з розвитку талантів підростаючого покоління уманчан заради реалізації їхнього творчого потенціалу в майбутньому.
Архітектура
Двоповерховий цегляний прямокутний периметр під чотирисхилим дахом вздовж червоної лінії забудови вулиці Небесної Сотні затиснений між сусідніми триповерховими будівлями, і тим не менш зовсім не губиться на їхньому парадно-претензаційному фоні завдяки унікальному декоровому оформленню свого центрального фасаду в стилі модерн.
Загальна врівноважена симетрія при асиметричному абстрактному малюнку декоративних елементів, що великими мазками застигли навкруги коробових та напіварочних вікон першого ярусу в підкреслено-білому кольорі виділяють його на загальному тлі. Окрім цього центральний фасад прикрашають виконані методом об’ємної кладки другого поверху тригліфи підвівконного простору, імпости (ширинковий і профільований) та замковий камінь прямокутних вікон, фриз з дентикулами, профільований лобовий карниз. Вхід до будівлю захищає металевий маркіз на кованих консолях.
Додаткова інформація
Адреса: Україна, Черкаська обл., м. Умань, вул. Небесної Сотні, 12.
Як дістатися
Автотранспортом по трасі М12 (Стрий – Тернопіль — Хмельницький — Вінниця — Кропивницький – Знам’янка) або М05 (Київ – Одеса). В місті по вулицях: Інтернаціональна – Київська – Тищенка – Європейська – Небесної Сотні – Визволителів, яка в районі площі Свободи проходить повз колишній прибутковий будинок Грінберга.
Громадським транспортом до Умані, а потім – міським до головної Соборної площі, в двух кварталах від якої по вул. Небесної Сотні 12 розташований міський Будинок дитячої та юнацької творчості.