Зоологічний клуб "Неон" в Бердянську

Історія

Дискуси в бердянському зооклубі Неон Дискуси в зооклубі "Неон" Бердянська

Передумови для утворення зоологічного клубу саме в Бердянську почали зароджуватися ще в середині 60-х років ХХ століття у відродженій з руїн Радянській країні, коли в кожному дворі були квітники і голубники, а в багатьох квартирах – домашні улюбленці: у когось квіти, у кого-то – тварини, пернаті друзі, рибки, і, навіть, комахи.

Але лише в 1981 році ці передумови втілилися в реальність створенням клубу акваріумістики “Неон” при активній підтримці Юрія Костянтиновича Федорова (1936 -) – першого секретаря міського комітету Комуністичної партії України. Спочатку клуб об’єднував під своїм крилом лише любителів акваріумних рибок, різновиди яких були доступні в СРСР.

Зелена ігуана бердянського зооклубу Неон Зелена ігуана зооклубу "Неон" у Бердянську

Поступово клубні інтереси бердянського “Неону” вийшли за межі акваріумістики, і, як наслідок, змінилося визначення напрямку діяльності – клуб став зоологічним.

Незмінним керівником на шляху його становлення протяжністю в чверть століття був Сергій Володимирович Гриценко (1954 -), який не дивлячись на всі тяготи перехідного періоду здобуття Україною незалежності, зміг утримати “Неон” на плаву, поступово збільшуючи різновиди і популяції виставкових видів. У 2009 році число акваріумів склало одинадцять, втім як і тераріумів.

Після зміни керівництва в 2009 році зоологічний клуб “Неон” отримав новий поштовх для подальшого розвитку, і якщо раніше основна його діяльність була спрямована на риб, плазунів і земноводних, то тепер його експозиція поповнилася відділом птахів і тварин.

Аксолотль в бердянському зооклубі Неон Аксолотль в зооклубі "Неон" Бердянська

Новий директор Валерій Олександрович Чепуренко (1959 -) активно взявся за розвиток ввіреної йому такої потрібної справи, внісши елемент творчого підходу в симбіозі з наукою: створена лабораторія з розведення риб, налагоджено зв’язок з ветеринаром-герпетологом, відремонтовано старі і створено нові виставкові зали за рахунок колишніх підсобних приміщень та прилеглої території, відкриті нові відділи.

За підсумками 2011 року значно була збільшена популяція риб (кількість акваріумів досягло 50, а тераріумів – 14, не рахуючи зміїних), зібрана велика колекція з двохсот сімдесяти птахів, придбані нові види рептилій і плазунів, яких може побачити будь-який бажаючий за незначну плату.

В даний час сфера діяльності клубу включає не тільки екскурсійне ознайомлення мешканців і гостей міста з фауною, але і освітнє закріплення шкільної програми учнями міста з природознавства, біології, генетики з допомогою новаторських програм.

Експозиція

Королівський удав бердянського зооклубу Неон Королівський удав зооклубу "Неон" в Бердянську

Колекція зоологічного клубу “Неон”, що формувалася протягом трьох десятиліть досить різноманітна, бо формувалася не тільки шляхом придбання та обміну наявних особин, а й за рахунок подарованих вихованців, та й просто підібраних на вулиці травмованих тварин і птахів.

Переважна видове різноманіття поки в клубі становлять акваріумні риби, які до того ж останнім часом значно збільшилися у своїй чисельності як за рахунок придбання нових видів, так і за рахунок розмноження: лабіатуми, астронотуси, дискуси, піраньї, гурамі, скаляріи, риби-ніж, цихліди, неони, астронотуси, риби-папуги, акулячі балу, сом кларіевий, даніо-раріо, даніо малобарскі, та всіх і не пелічити, адже їх більше 70 видів.

Золотий фазан бердянського зооклубу Неон Золотий фазан зооклубу "Неон" в Бердянську

В “Неон” живі свідки еволюції – ракоподібні, молюски, ампулярій, тритони, протоптери – експозиція з такими дивними, і такими унікальними видами, які в генетичній пам’яті зберігають момент виходу живих істот на земну твердь.

Пташиний павільйон, або вірніше кілька павільйонів, зберігають у своїх сталевих обіймах вухату сову і сім видів папуг, діамантових горлиць і японських перепелів, золотих фазанів і павичів, куріпок і болотних куликів, карликових курочок і гусака, галок і англійських воронів, які оголошують приміщення “Неону “своїм безугавним багатоголосим перегукуванням.

У бердянському серпентарії мешкають пара імператорських удавів, кілька отруйних змій, місцеві вужик, три стокілограмових пітона, один з яких білий, і величезна анаконда.

Щур бердянського зооклубу Неон Щур зооклубу "Неон" в Бердянську

Мешканці тераріуму – що так не схожі і потребують особливих умов утримання – радують око відвідувачів різноманіттям видів і забарвлень: тут голчастим миша сусідить з морською свинкою, а черепахи – з величезним капских вараном, крокодил плаває поруч із вольєром зеленої ігуани, сімейство щурів ділить приміщення, але не вольєр, з павуком брахіпельма смітти, а велика жаба перегукується з сімейством білих жабенят.

Вольєри тварин в бердянському зоологічному клубі “Неон” нехай не дуже великі, але любов турботливого персоналу компенсують деякі недоліки. Тут видужавше від ран лисеня Аліса зустрічає відвідувачів у головного входу, а подарований Ялтинським зоопарком американський скунс підкріплюється в своєму новому помешканні улюбленими ласощами, бабак спить в тихому куточку, а морська свинка, подарована через алергію господаря чекає його щоденного візиту.

Астронотус в бердянському зооклубі Неон Астронотус в зооклубі "Неон" Бердянська

Додаткова інформація

Адреса: Україна, Запорізька область область, м. Бердянськ, пр. Азовський, 3.

Тел. (06153) 3-62-08.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е 58 (М 14) (Одеса – Миколаїв – Херсон – Нова Каховка – Мелітополь – Бердянськ – Маріуполь – Ростов-на-Дону) до повороту на Бердянськ, потім по Східному проспекту – вул. Гречькій – вул. Центральній – вул. Голубенко, потім поворот направо на пр. Азовський; або по тій же трасі через Луначарське, потім Мелітопольським шосе до Бердянська, де воно переходить в пр. Азовський. Зоологічний клуб “Неон” знаходиться на першому поверсі дев’ятиповерхового будинку.

Громадським транспортом на маршрутних таксі / з/д дорогою до Бердянська, а потім пр. Азовський. Зоологічний клуб “Неон” знаходиться на першому поверсі дев’ятиповерхового будинку.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Зоологічний клуб "Неон" на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram