Фортеця на кримському гірському плато, яка встигла побувати і в християнських руках, і в мусульманських, і в іудейських, хоча її вірнопідданість не завжди співпадала з релігією, але майже завжди її зміна означала – нове ім’я.
Перше достовірне ім’я, застосоване до фортеці – Кирик-Ер або Кирик-Ор, що трактується істориками неоднозначно: так по одній версії слід трактувати, Кирк – як назва народу, а Ор – вал з укріпленнями або Ер – місце проживання; за іншою – Кирк -Ор (Ер) означає Сорок укріплень. Причому найбільш популярна друга версія.
Є згадка укріплення на гребені гори як Гевхер-Кермен, що дослівно означає дорогоцінна фортеця, у більш загальному розумінні це – багата фортеця.
Далі фортеця набуває назву Джуфт-Кале, що в перекладі з татарської означає дослівно парна фортеця, а в більш широкому розумінні – фортеця з двома рівнями захисту.
Зараз же ця перлина печерних міст Криму носить ім’я Чуфут-Кале, або єврейська фортеця, що пов’язано з віросповіданням її останніх жителів, хоча це і не зовсім вірно, адже це були представники кераімськой культури, що не зовсім тотожне іудаїзму.