Палац княгині Гагаріної

Історія

Південний фасад палацу княгині Гагаріної в сел. Утьос Південний фасад палацу княгині Гагаріної

Головною перемогою Росії за Кючук-Кайнарджийським мирним договором від 10 липня 1774 року, крім політичного закріплення чорноморських кордонів імперії, які значно розширилися на південь, було придбання у власність унікальною за своїми природно-кліматичними характеристиками частинки суші – Кримського півострова.

Зовсім небагато часу знадобилося російської аристократії, щоб розпізнати в нових територіях Чорноморську перлину, яка могла б суперничати за лікувальними властивостями з кращими європейськими курортами. Так на узбережжі одна за однією з’являються розкішні літні дворянські резиденції.

У селищі Кучук-Ламбат їх представницею стає замок у стилі ампір генерал-лейтенанта Андрія Михайловича Бороздіна (1765 – 1838), який на зорі XIX століття прикрасив собою підступи до мису Плака, а ще через кілька років занурив його в зелень тропічного парку.

Північно-східний фасад палацу княгині Гагаріної в сел. Утьос Північно-східний фасад палацу княгині Гагаріної

Перейшовши по спадку у власність другого чоловіка дочки Андрія Михайловича – князя Олександра Івановича Гагаріна (1801 – 1857) – Кучук-Ламбатський палац настільки полонить уяву свого нового власника, що своє нове життя він вирішує будувати в його благодатним тиші разом з новою дружиною Анастасією Давидівною в дівоцтві Орбеліані (1825 – 1907).

Але доля часто вносить сумні корективи в людські плани – генерал-губернатор Кутаїсі Гагарін гине в далеких грузинських землях в 1857 році, і у кримській фамільній резиденції, яка обіцяла стати райським для двох куточком, оселяється самотня вдовина печаль княгині Анастасії Давидівни.

Відтепер і до самої смерті княгині Гагаріної тут все було пронизано сумною тугою про минуле швидкоплинне щастя, яке лише на чотири роки осяяло життя грузинської красуні Тасо і кануло у вічності, залишивши на згадку лише улюблений чоловіком шматочок Криму.

Парк палацу княгині Гагаріної в сел. Утьос Парк палацу княгині Гагаріної

На порозі вісімдесятиріччя Анастасія Давидівна задля здійснення мрії покійного чоловіка починає в 1902 році будівництво палацу на місці Кучук-Ламбатським замку, а по його закінченні – залишає цей суєтний світ з почуттям добре виконаного обов’язку, залишивши на кримському узбережжі в пам’ять про свою любов чудовий палац княгині Гагаріної.

У 1907-му родовий палац переходить у володіння племінниці княжни Тасо – Олени Тархан-Моураві (- 1922), яка не дивлячись на всі лихоліття першої чверті ХХ століття (Перша світова, революція 1917, Громадянська війна) до самої кончини продовжувала жити в його стінах, хоча на заході життя і займала лише дві кімнати в будинку, який колись повністю їй належав.

В інших же приміщеннях колишнього палацу княгині Гагаріної розташувався будинок відпочинку санаторного типу, який і зараз під вивіскою «Утьос» приймає в свої обійми стражденних, які потребують цілющих властивостей кримського гірського повітря та ніжного дотику кришталево чистої чорноморської води.

Архітектура

Герб князів Гагаріних палацу в сел. Скеля Герб князів Гагаріних

Раціональна простота модернізованого романського стилю палацу біля мису Палака, зведеного за проектом архітектора Миколи Петровича Краснова (1864 – 1939), підкреслена переходом різнорівневих об’ємів частин будівлі, що варіюються від одного до трьох поверхів із збереженням загального декорового оформлення: рубані зубці півкола веж і прямокутного північного корпусу, кам’яна рустовка кутів і наличників, арочне завершення дверних і віконних прорізів, висота стрілчастих шатрових дахів.

Особливим штрихом зовнішнього оздоблення служить скульптурна група над центральним входом – герб князів Гагаріних під надійним захистом лицарів у бойових обладунках і могутність латинських символів стародавнього девізу «В давнині – сила».

Внутрішнє оздоблення палацу, що збереглося лише частково, – це італійський мармур і венеціанські дзеркала, німецька черепиця та цінна деревина з далекого Сибіру, а ще безліч унікальних предметів інтер’єру від кришталевих люстр до меблів з червоного дерева, і звичайно унікальна приватна бібліотека, що канула в пучині Другої світової.

Пам’ятки

Палац княгині Гагаріної в селищі Утес Палац княгині Гагаріної

Ландшафтний парк Кучук-Ламбатської садиби, що змагався за видовим розмаїттям під час свого заснування зі знаменитим Нікітським ботанічним, розкинувся на площі в двадцять гектар. Зараз на його просторах виростають більше двохсот різновидів рослин з усіх куточків земної кулі від Америки до Африки і від Японії до Середземномор’я.

Візантійська церква Олександра Невського, виконана в південній частині парку з діориту в період зведення палацу, служить гідним завершенням скорботного шляху кипарисовій алеї до сімейної усипальниці Бороздіних та Гагаріних, де знайшли свій вічний земний спокій ті, хто вклали свою душу в перлину відому під назвою «палац княгині Гагаріної».

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, селище Утьос, вул. Княгині Гагаріної, 5.

Посилання

Як дістатися

Автотранспортом по трасі М18 (Е105) (Севастополь – Ялта – Сімферополь) до повороту в районі селища Пушкіно (між Алуштою і Ялтою) в напрямку санаторію «Карасан» на південь. Гірський серпантин виведе до стоянки санаторію «Утьос».

Громадським транспортом до зупинки Пушкіно (між Ялтою і Алуштою), а потім досить тривала прогулянка (близько 40 хвилин) в напрямку санаторію «Карасан» на південь. Дорога приводить до стоянки санаторію «Утьос».

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Палац княгині Гагаріної на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram