Історія
Панорама Оборона Севастополя 1854 - 1855 роківОдна з найжорстокіших війн в історії Криму, яка вписала цифри 1853 – 1856 кривавими чорнилами в його літопис. Кримська війна між Російською імперією і франко-англійсько-османською коаліцією за розділ сфер впливу в Східній Європі і Середньому Сході вилилася в загибель сотень тисяч і завершилася підписанням царською Великоросією принизливих умов Паризького мирного договору. Але подвиг її воїнів через століття звучить переможним маршем над ворогом.
Чого варта лише героїчна оборона Севастополя, що тривала триста сорок дев’ять днів, при постійних атаках і бомбардуваннях і з води, і з суші. Відчайдушний же штурм, вжитий військами коаліції 6 липня 1855, в ході якого загинуло майже тисяча чоловік, але Малахів курган і Севастопольська бухта – головна база Чорноморського флоту Росії – встояли проти більш ніж удвічі перебільшуючої чисельності супротивника (сімдесят п’ять тисяч проти ста сімдесяти трьох).
Саме цьому трагічному і в той же час героїчному моменту в історії Кримської війни, який затримав війська супротивника під міськими стінами ще на три місяці, було вирішено присвятити пам’ятник відомий нині як панорама Оборона Севастополя.
Південна частина панорами Оборона СевастополяГрандіозна робота з відтворення на полотні битви, доручена визнаному фахівцеві батального жанру Францу Олексійовичу Рубо (1856 – 1928), почалася в 1901. Спочатку були історичні документи, замальовки, етюди, контурні начерки, ескізи майбутніх композицій, головними героями яких виступали постарілі, але під пензлем художника знов молодість як в дні своєї слави, реальні учасники тих далеких подій.
Колискою ж панорамного полотна став спеціально споруджений круглий павільйон в місті Мюнхені Баварського королівства, де при активному сприянні групи з двадцяти студентів місцевої Академії мистецтв і трьох професійних художників під проводом безпосередньо Франца Рубо з’явилося воно на світ.
Влітку 1904 робота була закінчена і полотно доставили в Севастополь. Урочисте ж відкриття панорами «Оборона Севастополя» у новозбудованому будинку серед Історичного бульвару за проектом військового інженер-полковника Оскара Івановича Енберга (1859 – 1937) було приурочене до п’ятдесятої річниці цієї знаменної події і відбулося 27 травня 1905 року.
Фронтон центрального фасаду панорами Оборона СевастополяІсторія жорстокої облоги міста повторилася в дні Другої світової війни (1939 – 1945). 25 червня 1942 від попадання бомби в будівлю панорами батальне полотно спалахнуло як сірник. За дві години в запалі згарища силами солдатів і моряків Чорноморського флоту вдалося врятувати вісімдесят шість фрагментів картини (близько двох третин), але предметний план був втрачений повністю.
На останньому, кораблі, що зміг прорватися до взятого в облогу міста (ескадрений міноносець «Ташкент») під командуванням Василя Миколайовича Єрошенко (1907 — 1972), уціліла частина експозиції «Оборона Севастополя» почала свою мандрівку в тил – спочатку Новоросійськ, потім Новосибірськ.
У повоєнні роки відновлення панорами оборони Севастополя урядом країни було поставлене як одне з першочергових завдань, але експертиза наявних фрагментів полотна показала, що відновленню вона не підлягає. Тоді ж було прийнято рішення про створення копії на основі наявного матеріалу. Роботу групи художників очолив член академії мистецтв СРСР Василь Миколайович Яковлєв (1893 – 1953), а після його смерті – Павло Петрович Соколов-Скаля (1899 – 1961) при консультативній підтримці адмірала флоту Радянського Союзу Івана Степановича Ісакова (1894 – 1967).
Біля будівлі панорами Оборона СевастополяПриурочене до сторіччя пам’ятної оборони Севастополя в Кримській війні 1854 – 1855 років відкриття панорами відбулося 16 жовтня 1954 року, у відновленій за проектом севастопольського архітектора В.П. Петропавлівського (1918 – 2000) будівлі на Історичному бульварі. Група художників на підставі наявного матеріалу не тільки відтворила батальне полотно, але і, використовуючи нові військово-історичні дані, уточнила деякі деталі, доповнила епізодний ряд – так з’явився сюжет про приїзд на перев’язувальний пункт хірурга Н.І. Пирогова та денщик у бочки з водою, повернення групи розвідників Петра Кішки і замальовка в землянці.
З моменту другого відкриття потік бажаючих долучиться до анналів історії в художній їх достовірності не вичерпується, стаючи рік від року все обширніше. Чому немало сприяє наукова, просвітницька, фондова, видавнича та дослідницька діяльність комунальної установи «Національний музей героїчної оборони і звільнення Севастополя».
Архітектура
Центральний вхід панорами Оборона СевастополяБудівля панорами «Оборона Севастополя» являє собою кругле в плані двох’ярусну будову з пологою купольною покрівлею, по периметру якої розташований ряд вікон для освітлення внутрішнього простору і башточкою під цибулинно-скатним дахом з флюгером – парусним кораблем.
Зовнішній периметр будівлі членується на дзеркала портиком коринфського ордера, центральною частиною кожного з яких є бюст видатного головнокомандувача російської армії Кримської війни 1854 – 1855 років. Центральний вхід, винесений з основного об’єму будівлі панорами засобами прибудови прямокутної форми у всю висоту будови, прикрашений фронтон, що спирається на колони зі стилізованим написом «Панорама оборона Севастополя» під георгіївським хрестом.
Внутрішнє планування серця комплексу на історичному бульварі Севастополя являє собою двох’ярусне планування зєднане сходовим маршем. Перший з яких займає експозиційний зал, присвячений Кримській війні 1853 – 1856 років, де документальні матеріали сусідять із військовими відзнаками і портретами полководців, а військові мундири з нагородними орденами і полковими прапорами в стінах стилізованих під обшивку військового корабля.
Бюст адмірала Нахімова будівлі панорами Оборона СевастополяДругий ярус займає безпосередньо видозмінена копія полотна пензля Ф.А. Рубо в обрамленні з натурально відтвореної панорами поля битви з верхньої точки Малахового кургану. Батальна картина загальною протяжністю сто п’ятнадцять і висотою чотирнадцять метрів реалістично в русі відобразила мить життя чотирьох тисяч чоловік в рамці з понівечених війною севастопольських пейзажів в артилерійському диму.
Передній план картини створює повну ілюзію присутності на місці подій – ось мішки і кошики з піском, стікаючий кров’ю солдатів і гарматна колія. У той час як задній – тане в серпанку безперервних пострілів, де ледве простежується наближення підкріплення і кораблі на горизонті.
Додаткова інформація
Адреса: Україна, АР Крим, м. Севастополь, Історичний бульвар.
Як дістатися
Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Орел – Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь) на Ялтинському кільці повернуті на Балаклавське шосе. Далі по місту – пр. Генерала Острякова – вул. Маршала Бірюзова – вул. Миколи Музики – вул. 4-го бастіону, яка завершується на площі Ушакова, звідки бере свій початок Історичний бульвар.
Громадським транспортом до Севастополя (з/д, авто – вокзали) потім громадським транспортом (тролейбус, автобус) до площі Ушакова, звідки починається Історичний бульвар.