Катерининська миля в Севастополі

Історія

Севастопольська Катерининська миля
Катерининська миля в Севастополі

Маніфест від 8 квітня 1783 року. Мета близька. Прекрасний Крим біля ніг Великої цариці. Він вже підданий її імператорської величності, і тим не менш, лише документальні та епічні твори служать опорою для фантазії, яка створює його образ раю на землі.

Ах, як хотілося на власні очі побачити Катерині II (1729 – 1796) плід століття війн, інтриг, політичних ходів, асигнувань та людських жертв. Так було ухвалено рішення про урочистий проїзд самодержецею всеросійською по знову придбаним землям з метою особистого ознайомлення з умовами життя і господарювання у новоствореній Таврійській губернії.

Підготовка до цього масштабного заходу була розпочата негайно ж – благоустрій міст і сіл, розміщення військових частин, створення заїжджих дворів на всьому шляху урядового кортежу чисельністю три тисячі чоловік з представників російської аристократії і зарубіжних дипломатичних місій проводилися під особистим чуйним керівництвом Григорія Олександровича Потьомкіна (1739 – 1791).

Охоронна табличка севастопольської Катерининської милі
Охоронна табличка Катерининської милі в Севастополі

І однією зі складових цього процесу було обладнання транспортної магістралі гідної цієї великої честі – зводяться мости, зміцнюється дорожнє полотно, висаджуються зелені насадження. Головним же нововведенням стають десятиверстні віхи, що отримали назву «Катерининська миля», які простягнулися дороговказною стрічкою по всьому Новоросійському краю вздовж передбачуваного маршруту слідування імператриці з 1784 по 1787 роки.

Безіменними скульпторами цих дорожніх знаків були прості смертні з числа солдатів частин, на піклуванні яких знаходилися певні частки дороги. Саме вони на місці виготовляли за кресленнями, надісланим з Петербурга, однотипні вказівні стовпи, що було встановлено через кожні десять верст.

22 травня 1787 царське бажання втілилося у всій мірі – була досягнута найпівденніша точка подорожі – місто на березі Севастопольської бухти, народжене велінням Катерини II чотирма роками раніше.

І як пам’ятний знак завершення подорожі і закріплення південного кордону Російської імперії царицю в Севастополі зустрів грандіозній салют і … Катерининська миля, що і нині підноситься поруч з парком «Учкуєвка» біля Північного форту міста. Вона на ряду з іншими своїми сородічкамі, яких по Криму налічується ще чотири (в Бахчисараї, селі Севастянівка, поворот на Відважне і біля села відважне), досі служить нагадуванням про ту пам’ятну подію.

Архітектура

Центральний вид севастопольської Катерининської милі
Центральний вид Катерининської милі в Севастополі

Катерининська миля в Севастополі, створена як і всі інші за кресленнями столичних архітекторів в період з 1784 по 1787 роки, являє собою витесану з цілого каменю-вапняку місцевої породи нижню частину колони тосканського ордера.

П’єдесталом їй слугує квадратний в плані постамент на одноярусному стилобаті, що становить третину загальної висоти пам’ятного знаку, майданчик навколо якого нині вимощено бруківкою.

Сама колона у верхній своїй половині оперезана шестигранним перехопленням, що не доходить до конусоподібної вершини пам’ятника архітектури.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Севастополь, вул. Челюскінців, парк «Учкуєвка».

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Орел – Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь) до повороту в районі аеропорту на дорогу Т27-07, яка переходить по місту в вулицю Челюскінців – місцерозташування Катерининської милі.

Громадським транспортом до Севастополя (з/д, авто – вокзали) потім громадським транспортом (тролейбус, автобус, катер) від пл. Нахімова до Північної сторони міста, звідки вздовж вул. Леваневського, а потім вул. Челюскінців до пам’ятника архітектури Катерининська миля.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Катерининська миля на мапі

Обговорити статтю в спільноті