Пам'ятник льотчикам в Севастополі

Історія

Рівно за рік до Великої Перемоги (9 травня 1944 року) було звільнено від німецької окупації Севастополь, хоча ще три дні на Херсонеському мисі відчувався гуркіт кровопролитного бою. А підготовка цього знаменного дня почалася ще 8 квітня, коли об’єднаними силами 4-го Українського фронту і окремої Приморської армії за підтримки Чорноморського флоту та Азовської флотилії СРСР була розпочата Кримська операція.

Пам'ятник льотчикам 8-ій повітряних армії Малахового кургану в Севастополі Пам'ятник льотчикам 8-ій повітряних армії на Малаховому

Героїзм і самовідданість всіх частин і підрозділів дали бажаний результат. Але завдання було б нездійсненне без підтримки операції авіаційними силами 8-ої повітряної армії під командуванням Тимофія Тимофійовича Хрюкіна (1910 – 1953), які масованою атакою з повітря за сім днів (з 5 по 12 травня), провівши близько одинадцяти тисяч вильотів і збивши сто три літаки противника, зробили те, перед чим двадцять днів відступали сухопутні війська – постійним бомбардуванням (скинуто триста п’ятдесят тонн бомб) і обстрілами підготували плацдарм для наступу на місто.

Саме їм — воїнам-льотчикам, які першим побачили севастопольську землю, щоб загинути на її теренах, вже через місяць після звільнення бази Чорноморського флоту (12 червня 1944 року) на Малаховому кургані виріс пам’ятник – плід творчості В.П. Королева.

Наприкінці ХХ століття пам’ятник настійно вимагав реконструкції, в ході якої бетон підстави, що почав руйнуватися, замінили гранітні брили, а їх підніжжя вшановало на пам’ятних табличках імена полеглих героїв-льотчиків і назви частин 8-ї повітряної армії. Урочисте відкриття оновленого пам’ятника, приурочене до 50-річного ювілею визволення Севастополя від німецької окупації, відбулося 7 травня 1994 року.

Архітектура

Розташований на верхньому оглядовому майданчику Меморіального комплексу «Малахів курган» пам’ятник льотчикам, які віддали життя за свободу півострова, являє собою гранітну скелю-постамент з якою злітає у височінь зменшена копія винищувача часів Другої світової Як-3.

У первісному виконанні постамент у вигляді скелі був виконаний з бетону, а літак торкався його в єдиній точці відриву від земної тверді. Нині скелю представляють чотири асиметричних яруси гранітних блоків, другий з яких прикрашений епітафією: «Пройдуть століття, але ніколи не померкне слава героїв-льотчиків, полеглих за визволення Криму». Літак же в нинішньому варіанті стикається зі скелею хвостовою частиною.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Севастополь, вул. Героїв Севастополя, Меморіальний комплекс «Малахів курган».

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь) до вулиці Генерала Мельникова (переходить в Брестську), уздовж якої прямувати до правого повороту на вул. Героїв Севастополя, де знаходиться Меморіального комплексу «Малахів курган».

Громадським транспортом до Севастополя (з/д, авто – вокзали), звідки у бік Корабельної сторони по вулиці Героїв Севастополя до зупинки «Малахів курган».

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Пам'ятник льотчикам в Севастополі на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram