Історія
Останній бій за Малахів курган Самий страшний бій 27 серпня 1855, коли після триденного жорстокого бомбардування і відчайдушної рукопашної битви висота все ж не встояла, і її повновладними господарями стали коаліційні війська через рівно рік після початку збройного протистояння на Кримському півострові.
Вирішальний жаркий день почався з масованого артобстрілу південно-східній висоти Севастополя зі сто десяти знарядь, з яких сорок – мортири величезного руйнуючої дії. В якості снарядів використовувалися як традиційні бомби, сила яких знищувала траверс завдовжки шість з половиною метрів при ширині – три в лічені секунди, так і бочонки з ста кілограмами пороху, що руйнували саму кам’яну породу. О восьмій ранку перед курганом прогримів сильний вибух – тоді рахунок втрат російських військ йшов на сотні, боєздатних знаряддя залишилося лише два, а всі захисні споруди були або сильно пошкоджені, або повністю зруйновані.
Атака почалася опівдні після одиночного залпу всіма знаряддями коаліційної батареї (на штурм ключової висоти було призначено 8600 чоловік добірного французького війська під командуванням П’єра Франсуа Жозефа Боске (1810 – 1861)). Перш ніж встиг влягтися пил пострілу, нападники вже зайняли передові укріплення Малахового кургану і почався запеклий бій, в ході якого супротивники билися шаблями й гандшпугами, сокирами і камінням, кирками і банниками – всім що було під рукою, але здаватися бажаючих не було. Через півгодини пагорб за невеликим винятком (Малахова вежа утримувалася силами загону поручика М.П. Юнія, один з бліндажів оборонявся під командуванням поручика А.П. Орди) був у руках французів.
Потім ще були спроби відбити ключ до Севастополю і ладожцами генерала Хрулева, і загоном Лисекно, і Юферова, і капітан-лейтенанта Іллінського, але всі вони завершилися невдачею. Курган залишився в руках коаліції.
Саме відчайдушності і відвазі обороняючихся французька армія віддала шану в обличчі загиблих російських воїнів, поховавши їх в одній братській могилі зі своїми полеглими бойовими товаришами 8 вересня 1855, яку увінчав простий дерев’яний хрест з епітафією у віршах на двох мовах.
У 1905 році на честь п’ятдесятиріччя тієї пам’ятної трагічної дати, дерев’яний хрест поступився місцем біломармурову з пам’ятним написом і епітафією лише на французькому, з яких, однак, під час відновлювальних робіт початку 60-х років ХХ століття зникла згадка про похованих тут воїнів коаліції – їх закрили іншими табличками з прославленням подвигу тисячі загиблих захисників Севастополя 1855 року.
Лише через двадцять років несправедливість була усунена і пам’ятник прийняв свій початковий вигляд, який і нині осяває собою світлу пам’ять Малахового кургану.
Архітектура
Нині біля початку Центральної алеї Меморіального комплексу «Малахів курган» на одному майданчику з пам’ятником-літаком височіє пам’ятний мармурово-металевий хрест над братською могилою російських і французьких воїнів, загиблих при захисті та нападі 27 серпня 1855, про що свідчить напис на фасадній частині.
Мармуровий постамент пам’ятника – збережена частина твору 1905 року, а квадратне в периметрі навершя з хрестом замінило собою зниклі в потоках бурхливого ХХ століття круглу колону з грецьким хрестом білого мармуру.
Спочатку дерев’яний хрест, встановлений силами сторони, що одержала перемогу в цій битві, за свідченням очевидців мав двомовну напис-епітафію, з яких на мармуровому підніжжі 1905 збереглася лише французька версія, як прикрашає зворотний бік постаменту:
Unis pour la victoire.
Reunis par la mort.
Du soldat c’est la gloire,
Des braves c’est la sort.
Додаткова інформація
Адреса: Україна, АР Крим, м. Севастополь, вул. Героїв Севастополя, Меморіальний комплекс «Малахів курган».
Як дістатися
Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь) до вулиці Генерала Мельникова, яка далі змінює назву на Брестську. Потім правий поворот на вулицю Героїв Севастополя, де знаходиться Меморіального комплексу «Малахів курган».
Громадським транспортом до Севастополя (з/д, авто – вокзали), що знаходяться по вулиці Героїв Севастополя, від яких слідувати до зупинки «Малахів курган».