Севастопольська мечеть

Історія

Севастопольська мечеть Мечеть Севастополя

Багатонаціональне місто-порт на берегах затишних бухт чорноморського узбережжя, саме існування під яскравим сонцем якого обумовлено віротерпимістю його жителів, завжди привертав у свої гавані представників різних народів, щоб згуртувати в єдине ціле з неповторним колоритом і долею – Севастополь.

Зоря нового ХХ століття, яка подарувала місту так багато архітектурних шедеврів, щедрою рукою піднесла мусульманській громаді святиню, якій судилося на десятиліття стати оплотом її віри – у 1901 році міською владою було задоволено клопотання про виділення ділянки для спорудження мечеті.

Правда саме будівництво почалося лише через вісім років на кошти царського дому Романових в пам‘ять про севастопольський візиті (1886 рік) імператора всеросійського Олександра III (1845 – 1894). Тривало спорудження три роки, що було пов‘язано з великим обсягом декоративних різьблених робіт по обробці фасадів та інтер‘єрів.

Трехсветние ланцетоподібні арочні вікна севастопольської мечеті Ланцетоподібні арочні вікна севастопольської мечеті

І вийшов храм на диво, отримавши ім‘я Білого кручі. Ставши через рік основним зосередженням культурного життя севастопольської мусульманської громади, мечеть, крім виконання своїх основних релігійних функцій для цивільного і військового населення, займалася ще початковою освітою дітей та допомогою малозабезпеченим сім‘ям.

Але незабаром грянула революція 1917 року, коли саме існування культових споруд було поставлено під питання в рамках атеїстичної політики керуючої влади. І хоча робилися спроби ліквідувати мусульманський оплот віри в самому серці міста, як вже було припинено діяльність усіх споруд подібного роду в околицях Севастополя, мечеть встояла і продовжувала свою роботу аж до 1938 року.

Минарет мечети в Севастополе Минарет севастопольской мечети

Друга світова, що прокотилася вогненняною кулею по кримських землях у 1941-1944 роках, принесла храмовій будівлі забуття, коли в результаті авіаудару від нього залишилися лише стіни та мінарет, а сил і коштів на відновлення мечеті у воюючою держави ще не було.

Лише в 1948 році почалося відновлення (хоча назвати відновленням процес руйнування складно) храмового споруди, в ході якого міжповерхові перекриття та покрівля зайняли своє місце, але був дощенту знесено мінарет, а частина унікальної різьби по каменю основного обсягу зрівняли з гладдю стін. Після закінчення робіт приміщення були надані в розпорядження архіву Чорноморського флоту.

Протягом наступних сорока п‘яти років севастопольська мечеть продовжувала бути притулком запорошених фоліантів, щоб знову засяяти всіма гранями духовного вроди лише на порозі нового тисячоліття – у 1992 році тут почалися богослужіння, а через два роки архів покинув храмові стіни.

Первозданність ж вигляду повернулася до севастопольського пам‘ятника мусульманської архітектури у 2000-му, коли своє місце зайняв зведений заново мінарет – творіння турецьких каменотесів.

Архітектура

Основний обсяг мечеті в Севастополі Основний обсяг мечеті

Складену з мармурового вапняку за проектом А.М. Вейзена будівлю мечеті в Севастополі відрізняє витримана в єгипетському стилі манера оформлення будівлі з орієнтацією на південний схід, де спочатку під величезним мідним куполом розташовувався двоповерховий квадрат периметра з прилеглим прямокутником притвору в західній частині і гранований шпил мінарету, увінчаного подвійним ажурним балконом.

Фасади будівлі, нині прикрашені ланцетоподібними арочними вікнами в багатій різьбленій павутині, ризалітами і розетками рослинного орнаменту як акцент аскетичною гладі стін, раніше були обплетені в‘яззю висловів з Корану і пам‘ятним написом про відвідування міста-порту Олександром III над парадним входом.

Новий мінарет, який зайняв місце зруйнованого раніше, нині являє собою восьмигранну колону заввишки сорок метрів з гладким конусом даху і різьбленим балконом.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Севастополь, вул. Кулакова, 31.

Тел.: (0692) 55-47-40.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь) – Балаклавське шосе. По місту: пр. Генерала Острякова – вул. Маршала Бірюзова – вул. Миколи Музики – вул. 4-го бастіону. На пл. Ушакова повернути на вул. Шмідта, а потім правий поворот на вул. Кулакова, де розташована мечеть.

Громадським транспортом до севастопольських залізничного або автовокзалу, а потім в бік центру міста до зупинки “Комсомольський парк”. Далі десять хвилин пішого ходу по другій паралельній вулиці – Кулакова.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Мечеть Севастополя на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram