Церква Феодосія Чернігівського

Історія

Каплиця севастопольського храму Феодосія Чернігівського Каплиця храму Феодосія Чернігівського в Севастополі

Заступник і ревнитель православ‘я на севастопольській землі, духовність якої після руйнівних наслідків Кримської війни 1953-1956 почала відроджуватися лише пів-сторіччя потому серед сектантства, що наводнило уми, без підтримки храмів – церква Феодосія Чернігівського, що біля залізничного вокзалу.

Відсутність храму в південній частині найбільшої бухти Севастопольської затоки і розквіт ву зв‘язку зцим впливу різноманітних релігійних об‘єднань спонукало залізничне відомство ініціювати в 1899 році будівництво невеликої православної церкви поруч з залізничним вокзалом міста, асигнувавши частину суми і виділивши ділянку землі.

Через неповних два роки 10 листопада храм, який одержав ім‘я поборника віри і просвітительства Феодосія Чернігівського, розкрив свої двері перед парафіянами, переважна більшість яких становили працівники залізничних шляхів сполучення і майстерень порту.

При новій церкві, яка займалася крім духовного повчання ще й просвітницькою діяльністю, були організовані школа грамотності, двокласне залізничне училище та жіноча церковно-приходська школа, що перебувли під опікою священика Леоніда Андрійовича Завадовського, який в 1907 року став настоятелем її приходу.

Південний фасад севастопольської каплиці Феодосія Чернігівського Південний фасад каплиці Феодосія Чернігівського

1913-й став роком розквіту православного храму, коли в червні при ній була закладена дзвіниця на честь трьохсотріччя царювання Романових на російському престолі, а на її купол був поставлений один з двох хрестів, які повернулися на батьківщину з французької еміграції разом з херсонесским дзвоном, вагою більше трьохсот кілограмів.

Але дні мирного існування закінчилися для церкви Феодосія Чернігівського разом з падінням царського дому і встановленням радянської влади – спочатку гоніння та утиски, потім повне закриття і конфіскація всього майна приходу, висилка і арешт парафіяльного священика і нарешті – передача будівлі в 1924 році, незважаючи на протести віруючих, у розпорядження профспілкової організації Севастопольської залізничної станції, яка пристосувала його для потреб робочого клубу.

Друга світова (1939 – 1945) завершила справу руйнації храмового будинку, розпочау в довоєнний період зі зняття і переплавлення куполів і хреста на рейкові костилі – у зв‘язку з близькістю залізничного вокзалу церква потрапляла в зону обстрілу цього стратегічного пункту, що викликало її значні пошкодження.

Але істинної насмішкою над культовою спорудою стала організація в стінах дому Божого насосної колекторної станції, яка знаходиться тут і понині.

Лише в 2004-му про покинутий і давно забутий храмі біля залізничного вокзалу знову згадали у світлі лютневих подій на Червоній гірці Севастополя, коли напередодні дня пам‘яті святителя сотні життів поставила під загрозу німецька авіаційна донна міна вибуховою потужністю близько тонни в тротиловому еквіваленті часів останньої війни. Тоді-то і був організований комітет з відродження оплоту віри (правда у вигляді каплиці), а перший камінь у її фундаменті зайняв своє місце на урочистій церемонії 10 липня того ж року.

Нині каплиця святого Феодосія Чернігівського зустрічає благословенням золотого хреста всіх гостей міста, пануючи над нескінченністю рейок, які губляться за обріем.

Архітектура

Храм Феодосія Чернігівського в Севастополі Севастопольський храм Феодосія Чернігівського

Спочатку кам‘яна будівля однокупольного бесстолпного храму базилікального стилю біля краю Південної бухти, спорудженого за проектом військового інженера Чистякова, мало прямокутну прибудову в південній частині витягнуту паралельно лінії залізничного полотна.

Нині каплиця Феодосія Чернігівського, що прикрашає собою підступи до бухті з боку залізничного вокзалу, споруджена за проектом групи архітекторів під керівництвом Валерія Мухіна, являє собою квадратну в плані споруду з трикутними фронтонами над чотириколонним портиком римсько-доричного ордера, які прикрашають фасади, під золотим куполом даху в ажуром православного хреста.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Севастополь, вул. Портова.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь) – Балаклавське шосе – вул. Генерала Мельникова (змінює назву на Багрія, а потім Брестську). Далі поворот ліворуч на вул. Героїв Севастополя, що перехходить в вул. Вокзальну, а потім у вул. Портову.

Громадським транспортом до Севастополя (з-д, авто – вокзали), поряд з якими розташована каплиця Феодосія Чернігівського.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Церква Феодосія Чернігівського на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram