Площа М.П. Лазарєва

Історія

Бюст М.П. Лазарєву на однойменній площі Севастополя Бюст М.П. Лазарєву на однойменній площі

Життя тут почало зароджуватися із заснуванням морського порту на берегах Севастопольської бухти після підписання доленосного маніфесту про приєднання Криму імператрицею всеросійською Екатриною II (1729 – 1796) завдяки близькості до місцерозташування адміністративного центру майбутнього міста, хоча тоді ще в якості його околиць.

До середини XIX століття забудова перехрестя основних транспортних артерій Севастополя (Морської та Карантинної) складалася в основному з приватних одно (рідше двох) поверхових будинків офіцерів флоту і заможних підприємців, один з яких зіграв важливу роль у важкі дні оборони 1854-1855 років. Будинок купця Гущина, який покинув місто з початком облоги, був пристосований спочатку під перев‘язувальний пункт на сто п‘ятдесят місць, а потім перекваліфіковано в останнє земне пристановище для безнадійних поранених.

Потім знову будуть роки мирного існування на околиці міського центру дрібних приватних контор, майстерень, торгових підприємств і заїжджих дворів, поки на просторому майданчику посеред брукованого трикутника в кінці XIX століття (1892) не була споруджена каплиця на честь святого Миколая, тоді-то він і отримав статус площі і назву на честь храму.

На догоду віянням комуністичних часів у 1932 році площа була перейменована в Червону, а через три роки – імені Л.Н. Толстого, щоб у нелегкі повоєнні часи (1952) отримати разом з новою забудовою з чотириповерхових будинків в класичному стилі ім‘я світоча севастопольської оборони часів Кримської війни адмірала Нахімова, правда всього на кілька років, а потім ще три з половиною десятиліття бути площею Революції.

Будівля ЦКБ "Чорноморець" на севастопольській площі ім. Лазарєва Будівля ЦКБ "Чорноморець" на площі ім. Лазарєва в Севастополі

Лише в 1993 році зеленому трикутнику на перетині галасливих вулиць присвоїли ім‘я легендарного адмірала Лазарева, який вніс величезний внесок у розвиток як російського флоту в цілому, так і Севастополя, як головної його бази на Чорному морі, зокрема. А через три роки на першому поверсі адміністративної будівлі зайняв своє місце бюст флотоводця – дар республіки Татарстан.

Архітектура

Архітектурною домінантою трикутної площі імені Михайла Петровича Лазарєва (1788 – 1851), візуально відокремленої житловими і адміністративною будівлями білого інкерманського каменю споруди 50-х років ХХ сторіччя, є кругла вежа останнього, що служить з моменту свого завершення (1954 рік) будинком Центрального конструкторського бюро “Чорноморець”. Колони коринфського ордера зі зворотнім ентазісом, застосовані архітектором Л.Н. Павловим для підкреслення об‘ємної висоти будівлі, посилюють загальне враження двоярусного барабана з балюстрадами по периметру, а невелика ніша першого поверху будівлі зберігає пам‘ять про того, в честь якого вона названа.

Пам'ятна табличка севастопольської площі ім. Лазарєва Пам'ятна табличка площі ім. Лазарєва в Севастополі

З боку проспекту Нахімова на місці колишнього будинку купця Гущина, на жаль знесеного як не представляючий історичної цінності (але ж тут оперував сам Пирогов) в 1967 році, нині розташовано дисгармонійний за зовнішнім виглядом з навколишнім класичним інтер‘єром площі “Дитячий світ”, суцільно одягнений в скло і бетон.

Кордон Лазаревської площі з боку Великої Морської вулиці чітко окреслює триповерхова житлова будівля з арочними вікнами першого поверху (проект В.В. Пелевіна, А.З. Даниляк та К.І. Соломонова) 50-х років ХХ століття, пізня реконструкція якого через десятиліття привнесла другий ряд прибудованої галереї першого ярусу та дисбаланс в первісний класичний стиль.

Проспект Генерала Петрова відособлений триповерховим білим будинком з колонними портиками по кутах, позбавлене інших архітектурних прикрас воно вдало підкреслює зелень трикутника в центрі не відтягуючи уваги на себе.

Додаткова інформація

Місце знаходження: Україна, АР Крим, м. Севастополь, пл. Лазарєва.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь) Балаклавське шосе – пр. Генерала Острякова – вул. Олега Кошового – вул. Миколи Музики – вул. 4-го бастіону – вул. Леніна – пр. Нахімова, яка впирається в пл. Лазарєва

Громадським транспортом до Севастополя (з-д, авто – вокзали), звідки в бік старого міста до зупинки “Площа Лазарева”.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Площа М.П. Лазарєва на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram