Історія
Мис Ай-Тодор з його стрімкими скельними берегами – грізний вартовий Кримського півострова на шляху бога південно-східних вітрів і бурь Евра, який не мало моряків відправив на побачення до Посейдону без їх на те згоди. І як нагадування про сотні тисяч життів сміливців, що кинули виклик морській стихії, природа своїми руками створила їм пам’ятник відомий під назвою скелі «Парус».
Зобов’язані своїм існуванням грізній горі Магобі відроги луки, що обриваються в безодню вод сіро-білими каскадами з величезної висоти, відкривають величну перспективу Чорного моря з виходом Ялтинської бухти, що з часів таврів служило для підкорювачів Криму причиною для створення на їх вершинах спочатку дозорних пунктів войовничих епох, потім творчим цілям мирних часів, коли тут розмістилися Федоровський монастир (мис Монастрир-Бурун), Ай-Тодорський маяк, знаменита резиденція для відпочинку на Дівочій скелі і оглядовий майданчик вершини Лиман-Бурун.
Але всі ці творіння рук людських неміцні і хиткі під безжальними ударами часу і стихій меркнуть з воістину царським витвором природи у підніжжя південно-західного мису Гаспри – осколком скелі, нерівним косим чотирикутником виступаючим з води відомим під назвою «Парус» – пам’ятник безіменним підкорювачам моря.
І хоча існує думка, що цей сальний уламок з’явився тут під час землетрусу 1927 року, коли значні руйнування спіткали Ластівчине гніздо на сусідній вершині, але на пейзажі швейцарського художника Карло Боссолі (1815 – 1884) він вже фігурує в якості фону Ай-Тодорського маяка. Так що дата, коли з’явився на світ цей пам’ятник природи, губиться в лабіринтах часу.
Архітектура
Двадцятиметрове вітрило невидимого корабля, самотньо виступаюче з морської безодні біля сірого скельного постаменту південно-східного мису Гаспри, століттями мужньо протистоїть всім негараздам завдяки своїй надміцной структурі среднеюрского мармурового вапняку. Його пік, обернений у бік моря, косим скатом обривається на відстані, що вдвічі перевищує його висоту, близько прямовисній скелі Лиман-Буруна.
Додаткова інформація
Місце знаходження: Україна, АР Крим, смт Гаспра, південно-східний відріг мису Ай-Тодор.
Як дістатися
Автотранспортом по трасі Т2703 (Севастополь – Ялта – Сімферополь – Феодосія) до зупинки «Ластівчине Гніздо».
Громадським транспортом з Ялти / Севастополя маршрутними таксі до зупинки «Ластівчине Гніздо».