Мечеть Джума Джамі в Євпаторії

Історія

Південний фасад євпаторійської мечеті Джума Джамі
Південний фасад мечеті Джума Джамі в Євпаторії

Вічна боротьба за трон, під ударами іскор якої падали скошеними повелителі світу, правителі народів. Сотні їх склали свої голови за ефемерний привид влади і величі. І кожен з них за час свого швидкоплинного царювання намагався залишити по собі пам’ятник, який перевершував би всі досягнення його попередників будь-то майстерно виконаний палац, багато оздоблений храм або ціле місто, що за помахом владної руки з’явилося на раніше порожньому місці в лічені місяці. Давлет ж I Гірей (1512 – 1577) залишив на згадку по собі і чудовий Бахчисарай з його палацом, і єдину на півострові багатокупольну мечеть Джума Джамі в Євпаторії.

Важкий шлях до влади, не дивлячись на призначення калгою (фактично престолонаслідником Кримського ханства) ще в 1530 році, де були і тюремні катівні, і подорож у далекий Стамбул, і боротьба за трон, з якої він вийшов переможцем з східної хитрістю знищивши попереднього хана-суперника Сахиба I Гірея (1501 – 1551) чужими руками (як і весь його рід по чоловічій лінії), призвів до того, що вже на наступний рік після сходження на престол (1552) Давлет Гірей почав будівництво небаченої раніше на півострові соборної мечеті.

Західний мінарет мечеті Джума Джамі в Євпаторії
Західний мінарет мечеті Джума Джамі

Грандіозність майбутньої споруди зайвий раз була підкреслена тим, що для виконання проекту був запрошений великий зодчий сходу Ходжа Сінан (1489 – 1578), який вважався кращим майстром у своєму ремеслі того часу. Будівництво, не дивлячись на гаряче бажання хана і величезне фінансування, розтяглося на довгих дванадцять років. Але роки очікування були варті того – перед здивовані очі в Газлеве (майбутньої Євпаторії) постав самий величний і прекрасний мусульманський храм Криму (хоча частина істориків оспорює її будівництво османськими владиками, а різцю майстра приписують лише переробку раніше побудованого християнського храму та зведені мінарети).

Але чудо не довго радувало око первозданною красою – дві руки-мінарети мечеті Джума Джамі, простягнені в молитві до небес, опустилися покірні волі безжальних сил природи. Так перший з них звалився в першій половині XVII століття, коли півострів зтруснув величезний за руйнівною силою землетрус, другий був звернений на купу каміння страшною бурею 1836 року, хоча двома роками раніше і була проведена капітальна реконструкція комплексу.

Російська корона, у володінні якої перейшов Крим (1783 рік), протягом другої половини XIX століття кілька разів піднімала питання про відновлення головної мусульманської твердині півострова у Євпаторії, що гинула через недбайливих співвласників, але далі проектів справа зрушила лише в 1896-му, коли в наслідок неможливості відновлення руїни мінаретів законсервували, відновили заново північний портал з гранованими контрфорсами під невеликими куполами.

Мінарети мечеті Джума Джамі
Мінарети мечеті Джума Джамі в Євпаторії

Не дивлячись на чергову зміну кримської влади на радянську після революції 1917 року, Джума Джамі не тільки продовжувала виконувати свої релігійні функції на прохання вірян, але й була віддана їм у безплатне користування на необмежений термін. Але безстрокове час швидко закінчився — у 1935 році на базі мечеті був відкритий відділ євпаторійського краєзнавчого музею, який демонстрував досягнення науки, техніки і народного господарства району.

У 1940-му нарешті була розпочата масштабна реконструкція мусульманського пам’ятника архітектури, в ході якої будівля отримала нове штукатурне оздоблення, але бойові дії Другої світової, що прокотилися Кримом в 1941 – 1944 роках, на два десятиліття загасили полум’я його відродження.

Лише в 1962-му сюди знову прийшли реставратори, щоб більш ніж два десятиліття битися з нещадним часом за кримську перлину великого майстра – відновлені обидва мінарети, замінені всі несучі металеві та дерев’яні конструкції, відновлений інтер’єр (внутріхрамовий розпис, декоративні елементи, кам’яне покриття підлоги), прибрані нашарування пізніших перебудов.

Після закінчення реставраційних робіт мечеть Джума Джамі, що заграла всіма гранями своєї первозданної краси, знову перетворилася на відділ краєзнавчого музею Євпаторії, тільки тепер уже «Релігії і атеїзму».

Притвор (північний фасад) мечеті Джума Джамі  в Євпаторії
Притвор мечеті Джума Джамі

На зорі нової епохи і нового тисячоліття (в 1990-ому) мусульманський храм було повернуто віруючим, тривогами яких десятиріччя потому (2001 рік) було розпочато новий етап реставрації для додання храму автентичності початковим задумам великого Синана, а ще через десятиліття (2011) головна соборна мечеть Криму отримала документальне підтвердження своєї приналежності мусульманській громаді з умовою підтримання в гідному високого звання пам’ятки архітектури стані.

Архітектура

Західний фасад євпаторійської мечеті Джума Джамі
Західний фасад мечеті Джума Джамі

Кримська перлина мусульманської класичної турецької архітектури Джума Джамі в Євпаторії, основний наростаючий обсяг якої зведений з великих щільно прилеглих кубів каменю-черепашнику (несучі деталі – з вапняку), являє собою в плані квадрат. Її притвор з п’ятьма арками відкритої галереї під п’ятикупольним завершенням (діаметр кожного – п’ять метрів), при чому центральний з них посилений висотою, надає загальній конструкції легкості.

Зовнішні криті сходи, що примикає до центрального входу зі сходу, виводить на ширяючий в на рівні другого ярусу балкончик.

Дві бічні закриті галереї (східна і західна), освітлювані двома рядами рідко розставлених вікон, з балковим настилом першого ярусу під такими ж низькими куполами на восьмигранних барабанах по три з кожного боку є візуальним доповненням бічних кілевідних арок порталів.

У південній частині центрального світлого об’єму мечеті, що досягає висоти в двадцять два метри, влаштована п’ятигранна ніша-міхраб заввишки чотири з половиною метри із зводом з восьми рядів розфарбованих сталактитів, який підпирають напівколони з капітелями, відокремлений від бічних галерей двох’ярусною аркадою.

Ніша притвору євпаторійської мечеті Джума Джамі
Ніша притвору мечеті Джума Джамі в Євпаторії

Праворуч від михраба, що вказує напрямок Мекки, розташована чотириметрова проповідницька кафедра мімбар, розташована в одному з трьох нефів (ширина бокових – 4,65 м і центрального – 11,5 м) вичленованих з основного об’єму двома рядами потужних стовпів. Із зовнішнього боку південну частину євпаторійської мечеті вінчає широкий напівкупол, що примикає до барабана центрального завершення.

Вінчає основний обсяг Джума Джамі величезний круглий купол діаметром одинадцять метрів, піднятий на шестнадцатігранний зовні і круглий усередині барабан, кожна грань якого увінчана арочним вікном, забраним ажурними гратами. Він спирається на вітрила і підпружинені арки.

Витонченими тонкими руками, піднятими до неба, з боків від основного об’єму мечеті на тридцяти п’ятиметрову висоту здіймаються симетричні мінарети з балконами та сходами під перевернутим півмісяцем.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Революції, 36.

Як дістатися

По трасі Р25 (Сімферополь – Саки – Євпаторія), яка по місту переходить в Сімферопольське шосе, а потім вул. Революції. Або Т0111 (Роздольне – Євпаторія) / Т0108 (Чорноморське – Євпатірія) по однойменним шосе. Далі – по вул. Чапаєва / вул. 2-ї Гвардійської армії / вул. Ескадрон прямувати до повороту на вулицю Революції, де знаходиться мечеть.

Громадським транспортом до авто / з-д вокзалів (розташовані поруч) далі пішим ходом 20-30 хвилин вздовж вулиці Інтернаціональній / вул. Караєва, яка виходить на вул. Революції, де розташована Джума Джамі.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Мечеть Джума Джамі на мапі

Обговорити статтю в спільноті