Парк в Лівадії

Історія

Фонтан "Лілія" в парку Лівадії Фонтан "Лілія" в Лівадійському парку

Як кришталеві води джерел, що зрошують її місцевість, де пізніше вмілою рукою майстра буде створений знаменитий кримський парк, історія Лівадії чиста і не залита кров‘ю воїнів чи мирних жителів – споконвіку тут жили лише мирні греки-винороби, яким щедра рука природи подарувала ці заливні луки з чудовим рідколіссям.

З приходом на півострів мусульманства (XV століття), канони якого забороняють вживання міцних напоїв, виноробство зійшло нанівець і місцеві жителі були змушені покинути ці благодатні місця. Лише жменька їх залишилась, продовжуючи тягнути жалюгідне існування.

На зорі ж нових часів, коли на півострів повернулося християнство під прапором двоголового орла (1783), на цих рівнинах подарованих Катериною II (1729 – 1796) запановують, змінюючи один одного, ватажки грецького Балаклавського батальйону Ламброс Кацоніс (1752 – 1805), а потім Феодосій Ревеліоті.

Кам'яна чаша і колодязь з химерою в Лівадійському парку Кам'яна чаша і колодязь з химерою в парку Лівадії

Останній же з них і продав свої землі південніше Ялти видному представникові польського магнатського роду на службі у Російської імперії Леву Сергійовичу Потоцькому (1789 – 1860), якому судилося стати хрещеним батьком Лівадійського парку – за його розпорядженням навколо літньої резиденції, що тільки-но зводилася (друга чверть XIX століття), руками ботаніка Е. Делінгера починає облагороджуватися довколишній зелений простір. Так починає зароджуватися майбутнє ландшафтне диво.

Потім, вже в бутність маєтку в якості резиденції августійшого сімейства Романових в Криму, формування зеленого оздоблення продовжив швейцарець за походженням Йоахім Патер, який вніс свою лепту в завершеність зовнішнього вигляду нині існуючого парку.

Наступні роки мало що змінили в зовнішньому вигляді прідворцового царства Флори, де невеликий симетричний контур у самої будівлі ненав‘язливо перетікає в мирний ландшафт природного лісу, де про присутність людини нагадують лише складені його рукою підпірні стіни та мармурові елементи декору, органічно вписані в навколишній зелений простір.

Архітектура

Регулярний парк в Лівадії Регулярний Лівадійський парк

Зелене покривало Лівадійського парку, що тягнеться на площі близько сорока гектар, за задумом свого архітектора служить органічним обрамленням для вписаного в його контур білокам‘яного однойменного палацу. Майстер лише досвідченою рукою доповнив екзотичними акліматизованими рослинами вже наявний живий матеріал кримських яйлінських схилів.

Так народився на світ ландшафтний видовий парк з безліччю звивистих доріжок, де кожен їх вигин відкриває неповторну мить чарівниці-природи трохи доповнену і підкреслену рукою художника.

Більше чотирьохсот видів, серед яких гіганти рослинного царсва: секвоядендрон гігантський і атласський кедр, платан і блакитні ялини, кедр ліванський і волоський горіх, тис ягідний і павловнія, кипарис і гімалайський кедр гармонійно чергуються з кущами троянд і лавра, самшиту та гліцинії, винограду і лавровишні.

Секвойядендрон гігантський парку в Лівадії Секвойядендрон гігантський Лівадійського парку

Вигини доріжок, де вид найбільш чарівний, відображений за примхою творця-садівника виразними архітектурними елементами, які, будь то одна з трьох збережених альтанок (Турецької, Царської і Рожевої), майстерно виконаний фонтан (найцінніший з яких “Німфа” був втрачений в бурхливі воєнні роки) або масивна мармурова лава в обрамленні з дарів Флори стає невід‘ємною частиною ландшафту.

Особливу красу таїть у своєму хитросплетінні троянди, гліцинії та винограду вісімдесятиметровий коридор перголи, увінчаний восьмикутним майданчиком-короною під надійним захистом королеви квітів Банкса, яка затьмарює сонце своїм теплим ніжним бурштиновим світлом.

Біля палацу ж, де Лівадійський парк приймає регулярний характер, акуратну симетричну зелень партерних клумб доповнюють підстрижені кулі лаврових кущів у поєднанні з лініями самшиту. Їх геометричний контур вдало розбавлений лавровишнею, що служить м‘яким переходом до іррегулярного парку.

Додаткова інформація

Місце знаходження: Україна, смт Лівадія, Лівадійський парк.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Т2703 (Севастополь – Ялта – Сімферополь – Феодосія). За вказівником в районі Лівадії повернути на вулицю Батурина, вздовж якої розташований парк.

Громадським транспортом з Ялти / Севастополя до зупинки “Санаторій “Прикордонник”“ або “Лівадійський палац”. Далі прямувати вздовж вулиці Батуріна у напрямку Лівадійського палацу, зеленим обрамленням якого служить парк.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Парк в Лівадії на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram