Світський корпус Лівадійського палацу

Історія

Світський корпус Лівадійського палацу Світський корпус в Лівадії

Пишна світа, як невід‘ємний атрибут монарха величезної великої країни, завжди оточувала останнього імператора всеросійського Миколу II (1868 – 1918) де б він не перебував – з офіційним візитом або на відпочинку, що створювало чимало труднощів для організаторів приймаючої сторони. Лівадія, як улюблене місце відпочинку Романових, не була виключенням – чисельність двору, який супроводжував царську сім‘ю, часом досягала декількох десятків людей.

Гідно розмістити таку кількість привілейованих осіб і супроводжуючих їх осіб у невеликому маєтку Лівадії з урахуванням, що Білий палац був цілком наданий царюючому подружжю, – завдання не з легенів. Ось чому було прийнято рішення про спорудження трохи південніше імператорської резиденції окремого корпусу для світи.

Розробку проекту та втілення його в життя доручили творцеві лівадійської перлини – академіку архітектури Миколі Петровичу Краснову (1864 – 1939), який, вдало використавши особливості місцевості, вже до царського візиту 1911 року явив на світ офіційне сховище таємниць пишного царського двору в Криму під назвою Світський корпус.

Лише шість років білій будівлі на високій підпірній стіні судилося носити цей статус, всього пару разів випробуваний у справі (смутні часи і Перша світова війна не дозволили Миколі II витрачати час на відпочинок після весни 1914-ого).

Потім прийшов час невизначеності і революція 1917-го, коли першими новими фактичними мешканцями цих стін стають колишні політичні в‘язні, що прибулі сюди після реабілітації на відпочинок і лікування в травні місяці. Так почалася кар‘єра Світського корпусу в якості оздоровчого закладу.

Східний фасад Світського корпусу Лівадійського палацу в Лівадії Східний фасад Світського корпусу

Вже через чотири роки (5 червня 1921) згідно виконання декрету нової влади “Про використання Криму для лікування трудящих”, на його базі було відкрито санаторій для хворих на легеневі захворювання жіночої статі на вісімдесят місць, який проіснувавши трохи більше пів-року був реформований в санаторій для безпритульних дітей із збільшенням розміщених осіб до двох сотень.

Однак у 1925 році в рамках нової політики правлячої партії допомоги селянам, на базі Лівадійського комплексу був створений санаторій для трудіжеників села на п‘ятсот місць, в рамках якого колишньої будівлі для світи відводилася роль його спального корпусу протитуберкульозного відділення.

Пройшли роки, прокотився по кримських землях вогненний смерч Другої світової, а Світський корпус і в XXI столітті продовжує з гідністю нести свою місію з повернення до повноцінного життя хворих – зараз тут розташований один із спальних корпусів санаторію “Лівадія”.

Архітектура

Триповерховий Світський корпус, що підноситься на високій терасі над підпірною стіною з бутового каменю, яка проводжає Царську стежку в далекий шлях, орієнтований вздовж берегової лінії з північного сходу на південний захід з таким розрахунком, щоб відкривати чудову панораму Лівадійського парку, що каскадом збігає у води Чорного моря.

Прямокутний витягнутий периметр будівлі з облицьованим штучним каменем цоколем, що має всередині просте коридорне планування, оформленням зовнішніх фасадів претендує на скромну вишуканість невід‘ємної складової палацового комплексу: ордерна система пілястрів, ненав‘язливе оформлення карнизів, вітіювата вишуканість рослинного орнаменту стін, балюстрада верхнього ярусу і арочний портик входу.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, смт Лівадія, вул. Батурина.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Т2703 (Севастополь – Ялта – Сімферополь – Феодосія). По Лівадії рухатися уздовж вулиці Батурина до однойменного санаторію.

Громадським транспортом з Ялти / Севастополя до зупинки “Санаторій Лівадія”, на території якого знаходиться Світський корпус Лівадійського палацу.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Світський корпус на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram