Колонада в Ялті

Історія

Ще на початку ХХ століття, що обіцяло стати таким прекрасним, а на ділі стало одним з найжахливіших, коли південний берег Криму і ялтинські передмістя зокрема були одними із найфешенебельніших курортів Російської імперії завдяки унікальному природно-кліматичному коктейлю і різноманітності гірських ландшафтів, Чайна гірка манила в свої обійми відпочиваючих, що насолождувалися спокоєм і красою.

Одними з її першовідкривачів стали члени сім‘ї останнього правлючого представника дому Романових – Миколи II (1868 – 1918), які не одного разу, здійснюючи піші прогулянки з Лівадії до Ялти, зупинялися тут, щоб віддати почесті величі магії цариці-природи.

Ялтинська Колонада на Чайної гірці Колонада на Чайної гірці Ялти

Особливою цінителькою відкриваючихся гірничо-морських пейзажів і паркової тиші була імператриця Олександра Федорівна (1872 – 1918). Саме з її примхи на пагорбі парку Чукурлак, звідки відкривався чудовий вид, з‘явилася альтанка для чаювання.

Пройшли роки, змінилася влада в державі, прокотилася по кримській землі вогненної колесо Другої світової (1942 – 1944), але пагорб над ялтинським парком так і притягував погляди, щоб відкрити чудовий вид на Ялту, що розкинулася біля водної гладі. І хоча в післявоєнні роки Чукурлак розділили на дві частини і Чайна гірка відійшла до Приморського парку, але кордон, проведений рукою людини, залишився абсолютно непомітним у зеленому морі Флори, а поняття двох окремих складових абстрактним.

У 1954 році пам‘ятний видовий майданчик прикрасився білокам‘яною колонадою, що стала візитною карткою і центральним входом новоствореного парку, що пізніше отримав ім‘я першого космонавта планети Земля – Юрія Олексійовича Гагаріна.

Минали роки і аркада Чайної гірки, що перебувала на зсувонебезпечній ділянці, постійно вимагала до себе уваги – за пів-століття було проведено кілька масштабних реконструкцій, але поступове зміщення грунту все одно давало про себе знати.

Нарешті в 2010 році був розроблений проект по зміцненню пам‘ятника архітектури, який влився в проект спорудження у його підніжжя напів-наземного ресторану “Колонада”, що архітектурно доповнює його. І вже через рік білокам‘яна аркада із архітектурно вторящою їй новою будівлею були відкриті для широкої публіки.

Архітектура

Оглядовий майданчик пятіарочної дворядної колонади, що вінчає вершину Приморського парку Ялти, з боку моря замикає напівкругла балюстрада. Центральний лінійний обсяг її візуально доповнюють симетричні відкриті квадратні в плані павільйони. Загалом комплекс виконаний у стилі сталінського ампіру з перевагою класичних елементів: капітелі коринфського ордера круглих колон, оформлення балясин, арочне оформлення прольотів.

Додаткова інформація

Місце знаходження: Україна, АР Крим, м. Ялта, перетин вул. Комунарів та вул. Сєченова.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі М18 (Е105) (Севастополь – Ялта – Сімферополь). У Ялті повернути на Севастопольське шосе (з боку Лівадії), до якого примикає вул. Комунарів.

Громадським транспортом з Ялти у напрямку Алупки / Севастополя, що прямують по Севастопольському шосе, до зупинки парк. Далі пішим ходом по вулиці Комунарів до колонади або від готелю “Ореанда” через Приморський парк піднятися до його центрального входу.

Виктория Шовчко