Колонада в Ялті

Історія

Ще на початку ХХ століття, що обіцяло стати таким прекрасним, а на ділі стало одним з найжахливіших, коли південний берег Криму і ялтинські передмістя зокрема були одними із найфешенебельніших курортів Російської імперії завдяки унікальному природно-кліматичному коктейлю і різноманітності гірських ландшафтів, Чайна гірка манила в свої обійми відпочиваючих, що насолождувалися спокоєм і красою.

Одними з її першовідкривачів стали члени сім‘ї останнього правлючого представника дому Романових – Миколи II (1868 – 1918), які не одного разу, здійснюючи піші прогулянки з Лівадії до Ялти, зупинялися тут, щоб віддати почесті величі магії цариці-природи.

Ялтинська Колонада на Чайної гірці Колонада на Чайної гірці Ялти

Особливою цінителькою відкриваючихся гірничо-морських пейзажів і паркової тиші була імператриця Олександра Федорівна (1872 – 1918). Саме з її примхи на пагорбі парку Чукурлак, звідки відкривався чудовий вид, з‘явилася альтанка для чаювання.

Пройшли роки, змінилася влада в державі, прокотилася по кримській землі вогненної колесо Другої світової (1942 – 1944), але пагорб над ялтинським парком так і притягував погляди, щоб відкрити чудовий вид на Ялту, що розкинулася біля водної гладі. І хоча в післявоєнні роки Чукурлак розділили на дві частини і Чайна гірка відійшла до Приморського парку, але кордон, проведений рукою людини, залишився абсолютно непомітним у зеленому морі Флори, а поняття двох окремих складових абстрактним.

У 1954 році пам‘ятний видовий майданчик прикрасився білокам‘яною колонадою, що стала візитною карткою і центральним входом новоствореного парку, що пізніше отримав ім‘я першого космонавта планети Земля – Юрія Олексійовича Гагаріна.

Минали роки і аркада Чайної гірки, що перебувала на зсувонебезпечній ділянці, постійно вимагала до себе уваги – за пів-століття було проведено кілька масштабних реконструкцій, але поступове зміщення грунту все одно давало про себе знати.

Нарешті в 2010 році був розроблений проект по зміцненню пам‘ятника архітектури, який влився в проект спорудження у його підніжжя напів-наземного ресторану “Колонада”, що архітектурно доповнює його. І вже через рік білокам‘яна аркада із архітектурно вторящою їй новою будівлею були відкриті для широкої публіки.

Архітектура

Оглядовий майданчик пятіарочної дворядної колонади, що вінчає вершину Приморського парку Ялти, з боку моря замикає напівкругла балюстрада. Центральний лінійний обсяг її візуально доповнюють симетричні відкриті квадратні в плані павільйони. Загалом комплекс виконаний у стилі сталінського ампіру з перевагою класичних елементів: капітелі коринфського ордера круглих колон, оформлення балясин, арочне оформлення прольотів.

Додаткова інформація

Місце знаходження: Україна, АР Крим, м. Ялта, перетин вул. Комунарів та вул. Сєченова.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі М18 (Е105) (Севастополь – Ялта – Сімферополь). У Ялті повернути на Севастопольське шосе (з боку Лівадії), до якого примикає вул. Комунарів.

Громадським транспортом з Ялти у напрямку Алупки / Севастополя, що прямують по Севастопольському шосе, до зупинки парк. Далі пішим ходом по вулиці Комунарів до колонади або від готелю “Ореанда” через Приморський парк піднятися до його центрального входу.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Колонада в Ялті на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram