Історія
Остання чверть XIX століття, коли Євпаторія переживає період свого розквіту, пов’язаний з придбанням слави всеросійської здравниці з м’яким кліматом і чудодійними лікувальними грязями Мойнакського озера, стає основоположною для подальшої долі міста-курорту.
На берегах Каламітської затоки вздовж берегової лінії між озером і стінами стародавнього Гезлева одна за однією з’являються дачі привілейованого класу, а в слід за ними для інших відпочиваючих приватними інвесторами зводяться готелі. На набережній старої і нової частини міста, звичайно ж, розміщувалися найбільш розкішні з них – «Бейлер», «Дюльбер», «Модерн», власником яких був Генріх Бейлер.
Плоди комерційного успіху розкішних готелів в Євпаторії надихнули власника на створення перлини корони його імперії – в 1916 році навпроти собору святого Миколая на фундаменті раніше побудованої нічим не примітної одноповерхової будівлі піднісся готель «Бо-Ріваж» (Гарний берег) з кондитерською, що потопала в розкоші тонкої ліпнини і солодкому ароматі прянощів, перед якими мало хто міг встояти.
Смак і вишуканість виготовлених кондитерських виробів і чарівність інтер’єрів в найкоротші терміни підкорили серця еліти міста, так що при виборі місця подачі чаю від імені міста імператору всеросійському Миколі II (1868 – 1918) і його свиті під час офіційного візиту до Євпаторії 16 травня 1916 року сумнівів у міського голови Насіння Езровіча Дувана (1870 – 1957) не виникло – для цього було вибрано кафе-кондитерська «Бо-Ріваж».
Але всього лише рік судилося блищати готелю на набережній в якості затишного куточка відпочинку – грянув 1917 рік, і у вихорі революції потонули і його задоволений життям господар, і постояльці з вищого світу, і вишколений персонал… Лише стукіт підборів вісників нової влади тепер розносився по гучних коридорах – тут розмістився військово-революційний комітет міста (1918 – 1919).
На зміну військовим з остаточним встановленням радянського порядку прийшли адміністративні влади, які на довгі пів-століття влаштувалися в цих стінах не дивлячись на всі перипетії неспокійного ХХ століття.
Тільки через багато років колишня будівля «Бо-Ріваж» згадала яскраві дні своєї молодості – в середині 70-х років почалася його модернізація з метою пристосування внутрішніх приміщень під пансіонат, який отримав назву «Орбіта-1». У гарячці перебудови архітектурний пам’ятник розгубив велику частину розкоші своїх інтер’єрів (практично повністю були знищені ліпні елементи, планування, декоративна обробка). Лише різьблене обрамлення камінів та кручений ажур сходових маршів відкритого в 1983 році пансіонату для сімейного відпочинку нині тоскно нагадують про їх колишньої розкоші.
Своє друге життя під колишньою назвою «Гарний берег» готель на євпаторійської набережної почав лише на зорі нового тисячоліття, хоча його внутрішньому оздобленню все ще далеко до тих далеких днів, коли він носив титул одного з найбільш фешенебельних місць відпочинку міста гідною приймати королів.
Архітектура
Асиметрія і різноетапність будівництва аніскільки не применшують вишуканість рис будівлі, що південним фасадом виходить на набережну Валентини Терешкової Євпаторії. І хоча раніше (в момент відкриття) йому були притаманні всі атрибути високого класу: відкрита тераса з видом на чорноморську блакить, ліфт, розкіш обробки внутрішніх інтер’єрів (нині практично втрачені), його зовнішні фасади досі зберігають вишуканість первинної задумки.
Повита гірляндами квітів, прикрашена ажурними картушами і розетками будівля готелю «Бо-Ріваж» в стилі модерн з округленим кутом, виступаючим в бік Миколаївського собору з садом Караєва в якості зеленого контуру по периметру, має незамкнутий п’ятикутний периметр в 125 метрів.
Його різнопланові силуети віконних прорізів, рустовка і мереживо балконних огорож (не дивлячись на стильову різноманіть), гармонійно доповнюючи один одного, під ласкавим поглядом каріатид надають спорудженню унікальний неповторний вигляд, що дозволяє ось вже століття носити звання одного з найбільш вишуканих будівель міста.
Додаткова інформація
Адреса: Україна, АР Крим м. Євпаторія, вул. Революції, 43.
Як дістатися
По трасі Р25 (Сімферополь – Саки – Євпаторія) / Т0111 (Роздольне – Євпаторія) / Т0108 (Чорноморське – Євпаторія). По місту слідувати по вулиці Ескадронній, а потім – вул. Революції, де (на перетині з вул. Караєва) знаходиться будівля «Бо-Ріваж».
Громадським транспортом до авто / з-д вокзалів (розташовані поруч) далі пішим ходом 20-30 хвилин вздовж вулиці Інтернаціональній / вул. Караєва, на перетині з вул. Революції якій знаходиться колишній готель.