Синагога Егія-Капай

Історія

Західна стіна комплексу синагоги Егія-Капай в Євпаторії Західна стіна комплексу синагоги Егія-Капай

На початку нового ХХ сторіччя, коли Євпаторія в числі інших курортних міст Російської імперії на Кримському півострові переживала бурхливий ріс, а чисельність її багатоликого населення збільшувалася рік від року, коли міжрелігійні відносини не виходили за рамки здійснення обрядів і кожна громада в тісній взаємодії з міською владою служили високій меті – зробити своє місто красивішим, на одній з вуличок старого Гезлева на ділянці, що належить іудейському співтовариству було прийнято рішення про спорудження молитовного будинку для його ремісничих об‘єднань (17 січня 1911 року).

За справою не стало – перший камінь в основу майбутньої синагоги Егія-Капай був закладений вже через пів року (12 червня), а завершення будівництва по тоді ще вулиці Пролітній 34, яке велося на кошти самих ремісничих об‘єднань за допомогою міської ради та меценатів з числа єврейської громади, відбулося трохи більше року по тому – 19 серпня 1912 храм був відкритий.

Роки зміни і становлення нової радянської влади в державі минули стіни молитовного будинку, практично не заподіявши їм шкоди, що офіційно було підтверджено передачею будинку іудеям міста в безоплатне користування виконкомом Євпаторії (договір від 12 грудня 1922 року).

Центральне вікно в західній стіні із зіркою Давида синагоги Егія-Капай Євпаторії Центральне вікно в західній стіні із зіркою Давида

Але із загостренням політики правлячого атеїзму в релігійному питанні одна за одною храмові будівлі всіх без винятку релігійних течій нещадної рукою закриваються і в кращому випадку знаходять нове покликання в служінні суспільним потребам радянського ладу, а в гіршому – злітають до небес, підірвані нещадної рукою. Синагозі Егія-Капай не дуже пощастило – вона хоч і вціліла, але була вилучена з користування єврейської громади в 1930 році, а внутрішні інтер‘єри її були повністю втрачені в ході переобладнання під складське приміщення одного з підприємств міста.

У нелегкі дні Другої світової, що панувала на півострові в 1942 – 1944 роках, на знак зневаги до цінностей Ізраїльських синів окупаційні війська і зовсім влаштували в храмовому будинку євпаторійської громади стійла для утримання коней.

Лише напередодні нових часів (у лютому 1990 року) синагога рішенням Кримського облвиконкому була передана віруючим. Почався довгий процес відновлення практично втраченої спадщини силами нечисленної єврейської громади Євпаторії, який розтягнувся на довгих тринадцять років.

Північний фасад євпаторійської синагоги Егія-Капай Північний фасад синагоги Егія-Капай Євпаторії

16 серпня 2003 року можна золотими літерами вписати в історію послідовників Мойсея на євпаторійської землі – заново освітлена синагога отримала друге духовне життя.

Нині храм на вулиці Просмушкіних 34 належить прогресивної громаді іудаїзму, яка веде активну громадську діяльність. Егія-Капай же крім виконання своїх прямих релігійних функцій на поточний момент стала центром для проведення ознайомлювальних екскурсій та семінарів, виставок і форумів для всіх без винятку бажаючих в не залежності від їх віросповідання.

Архітектура

Прямокутна в плані базиліка периметром сімдесят метрів (15м х 20м) на одній з бічних вуличок центру Старого міста – вул. Караїмської – була зведена за канонами єврейської храмової архітектури з жовтого вапняку мамайських горизонту з дотриманням принципів кладки єрусалимського храму (правильна перев‘язь – чергування вузьких і широких рядів на вапняковому розчині). Висота її становить майже чотирнадцять метрів.

Центральний вхід євпаторійської синагоги Егія-Капай Центральний вхід синагоги Егія-Капай

Центром зовнішньої обробки храмового комплексу служить величезне кругле вікно з головним шестикінечним іудейським символом віри в центрі щипца над центральним входом, зверненим на захід, із стилізованими зображеннями скрижалей і ковчега над ним. З боків від центрального є два бічних входи призначених для підйому в жіночу ложу.

Величезний триярусний об‘єм синагоги (два перші виділені прямокутними віконними прорізами, а третій – круглими світловими вікнами з вітражем зірки Давида), не маючи внутрішніх розмежувань, візуально ділиться на два яруси і три нефи жіночим балконом для молитов на тонких опорних колонах. Домінантою внутрішнього інтер‘єру служить дерев‘яна різьблена шафа для зберігання сувою Тори (арон а-кодеш) в центрі східної стіни, шлях до якого супроводжують рівні ряди дерев‘яних лав.

У внутрішньому дворі Егія-Капай нині розташований етнографічний музей, що зберігає цінні реліквії культури і побуту далекого минулого єврейської громади Євпаторії, а також ресторан кошерної кухні.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим. м. Євпаторія, вул. Просмушкіних, 34.

Як дістатися

По трасі Р25 (Сімферополь – Саки – Євпаторія) / Т0111 (Роздольне – Євпаторія) / Т0108 (Чорноморське – Євпаторія). По місту: вул. Ескадронна / вул. Матвєєва / вул. Революції / вул. Просмушкіних до початку пішохідної зони, вздовж якої пішки три квартали ходу до синагоги.

Громадським транспортом до вокзалів Євпаторії, а далі пішим ходом 20-30 хвилин вздовж вулиці Інтернаціональній до перетину з вулицею Красноармйскою. Далі по вул. Вдоразбірній, яка перетинає вул. Просмушкіних поруч з храмом Егія-Капай.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Синагога Егія-Капай на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram