Дача Б.І. Казаса "Рів'єра"

Історія

Центральна стилізована вежа на будівлі колишньої дачі Казаса "Рів'єра" Центральна вежа на будівлі дачі "Рів'єра"

Коли в 1897 році пост завідувача і старшого лікаря Євпаторійської земської лікарні зайняв повернувся з далеких мандрів спадкоємця видатного караїмського роду Борис Ілліч Казас (1861 – 1922), який встиг отримати ступінь доктора медицини, ніхто ще не підозрював про ту визначну роль, яку він зіграє в подальшій долі міста як лікувального курорту.

Розвинувши і об’єднавши клінічні методи лікування за бальнеотерапією доктор Казас, застосовувані ним на новоствореному лікувальному пляжі “Санітас” і в Мойнакське грязелікарні, головним лікарем якої він за сумісництвом став, в лічені роки задав вектор розвитку євпаторійської здравниці на десятиліття вперед. Активна життєва позиція і різнобічні обдарування Бориса Ілліча подарували здоров’я багатьом сотням жителів і гостей міста за усі роки його беззмінної служби на посту керівника двох великих лікувально-оздоровчих центрів Євпаторії.

І саме цьому видатному діячеві міста належала честь будівництва однієї з архітектурних перлин курорту на березі Каламітської затоки – дачі під назвою “Рів’єра”, яка в 1910 році побачила світ на перетині нової набережній Горького з вулицею Гоголя.

Картуш на фасаді колишньої дачі Казаса "Рів'єра" Євпаторії Картуш на фасаді колишньої дачі Казаса

А двома роками пізніше (1912) власник, активний член міської ради кілька років обіймав посаду голови Євпаторійської думи, передає розкішна будівля в самому фешенебельному районі міста для потреб Благородного зборів.

Прийшли неспокійні дні зміни державного ладу і пов’язаної з цим фактом Громадянської війни, що не минули і Кримський півострів, а війна, як водиться, має своїх жертв. Що залишився вірним своєму лікарському боргом Борис Ілліч продовжує виконання своїх прямих обов’язків на посаді головного лікаря аж до своєї трагічної кончини під час ліквідації епідемії тифу забрала чимало яскравих життів, яка лютувала в Євпаторії в 1922 році.

Підпав під експропріацію будівля колишньої дачі Казаса ж перейшло у державну власність, і через кілька років в числі інших архітектурних раритетів кварталу стало другому корпусом відкритого в 1928 році санаторію “Ударник”, призначений для відпочинку і лікування ударників праці першої п’ятирічки плану розвитку народного господарства молодий Країни Рад.

Східний фасад дачі Б.І. Казаса "Рів'єра" у Євпаторії Східний фасад дачі "Рів'єра" у Євпаторії

У нелегкі перші дні Другої світової розкішна “Рів’єра”, як корпус санаторію, стає евакуаційним медичним центром (1941), а в повоєнні роки (1945) практично мало постраждалі його приміщення починають виконання важкої роботи з повернення здоров’я героям війни.

Так продовжувало красива будівля в стилі модерн на набережній Горького, що раніше належить видатному євпаторійському лікаря Казаса, служити високої місії свого засновника протягом півстоліття в якості підрозділу санаторію “Ударник”, поки в червні 2000 року оздоровчий комплекс не змінив назву на здравницю сімейного відпочинку.

А ще через одинадцять років (16 червня 2011 року) перлина з морськими мешканцями по фасаду наказом Міністерства була внесена до списку пам’яток історії та архітектури.

Архітектура

Південний фасад колишньої дачі Казаса "Рів'єра" Євпаторії Південний фасад дачі "Рів'єра" Євпаторії

Побудована з Мамайських жовтого вапняку в характерному для кінця XIX – початку XX століття стилі модерн з його комбінуванням стилів, асиметричністю контурів і багатою химерною обробкою колишня дача Б.І. Казаса являє собою втягнутий г-подібний периметр з вежами-надбудовами в місці зламу і північного закінчення, звернений більш довгим фасадом (65м проти 42м) у бік ласкавих хвиль чорноморського узбережжя.

Маючи двоповерхова будова з рустом по контуру і виступають не огранованими камінням в обробці першого ярусу підкресленою ризалітом стилізованої кутовий центральної вежі, будівля за рахунок витягнутих до небес віконних прорізів і надбудов створює ілюзію висоти, а його внутрішня коридорна планування з холом на колонах іонічного ордера другого поверху – просторовий світлий об’єм.

Медальйони з морськими мотивами на євпаторійській будівлі колишньої дачі Б.І. Казаса "Рів'єра" Медальйони з морськими мотивами на будівлі колишньої дачі Б.І. Казаса

Нашарування великих архітектурних деталей центрального морського фасаду “Рів’єри” (арочні вікна в оточенні ліпного декору, кручений ажур балконів, затінений простір відкритих веранд і підкреслені фронтонами і балюстрадами ризаліти, восьмигранні вежі зі шпилем), не дивлячись на різноманітність стилів, надають будівлі гармонійно-витончений вид.

Родзинкою ж зовнішньої обробки служать повторювані ліпні морські мотиви де в хитросплетіння згинальних водоростей і медуз зберігають вічний спокій химерні раковини під захистом морських зірок, а небачені риби немов підкинуті морською хвилею вивертаються від чіпких кліщів крабів. А ненав’язливий картуш з роком спорудження будівлі прикрашає його центральну частину.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Євпаторія, наб. Горького, 8.

Як дістатися

По трасі Р25 (Сімферополь – Саки – Євпаторія) / Т0111 (Роздольне – Євпаторія) / Т0108 (Чорноморське – Євпаторія). При в’їзді в місто на кільці повернути на вул. Ескадрон. Далі слідувати вул. Революції / Піонерська / Братів Буслаєвих до початку пішохідної зони (вул. Гоголя у Театральній площі), на перетині якої з набережної Горького знаходиться будівля колишньої дачі Казаса.

Громадським транспортом до вокзалів Євпаторії (розташовані поруч), а далі пішим ходом 10-15 хвилин вздовж вулиці Фрунзе до набережної Горького. На перехресті останньої з вулицею Гоголя в тіні дерев знаходиться колишня дача “Рів’єра”.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Дача Б.І. Казаса "Рів'єра" на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram