Історія
Її історія, як і доля багатьох будинків нової курортної зони Євпаторії між Мойнакським озером і стінами старого Гезлева, почалася на початку ХХ століття, коли місто вже отримав всеросійську популярність як одне з найбільш престижних і цілющих курортів імперії – під кінець літа 1908 одним з представників стародавнього дворянського роду Бердіхіних – Миколою Євстахійовичем – в міську раду було подано і задоволено запит на будівництво кам’яного будинку по вулиці Дувановської.
Незабаром після закінчення будівництва (початок 1910-х) цей чарівний витвір архітектури, змінивши власника на промисловця М.Б. Германа, було переоблаштовано для прийому відпочиваючих під ім’ям вілли «Люкс», де в затишному відокремленому від зовнішнього світу зеленою стіною і витіюватим малюнком огорожі будиночку з вежею розмістилися комфортабельні номери для заможних панів, які віддали перевагу євпаторійському золотому піску перед середземноморською екзотикою.
Революція 1917 року і новий державний лад внесли свої корективи в життя колишнього будинку відпочинку для привілейованої публіки, і там де раніше були чутні лише неспішна великосвітська бесіда та шерех кринолінових суконь тепер лунав шум дитячого тупоту і дзвінкий сміх, коли тут у 30-х роках ХХ сторіччя розмістився санаторій для іспанської дітвори.
Потім були палаючі дні Другої світової, що вогненним смерчем пронеслися над Кримським півостровом в 1942 – 1944 роках, всі відмітини якої на лику колишньої вілли «Люкс» М.Б. Германа були повністю усунені в ході масштабної реконструкції 1959 року, і будівля знову засяяла всіма гранями своєї первозданної краси.
Тоді-то в мирні повоєнні роки будівля колишнього будинку відпочинку і було переобладнано у багатоквартирний будинок для потреб радянських трудящих, яким воно є і понині, хоча з тих пір пройшло багато часу і Країни Рад давно вже немає.
Пристосовуючись до нових реалій, деякі апартаменти вілли «Люкс» заповзятливими власниками на межі сторіч були знову переобладнані для здачі в найом для заможних клієнтів, не дивлячись на те, що ще в 1990 році рішенням Кримського обласного виконавчого комітету від 20 лютого пам’ятка архітектури був узятий під охорону держави.
Архітектура
Теплий жовтий колір неоштукатуреного вапняку, зелень газону за витіюватим візерунком огорожі і затишний, на відміну від химерності фасадів сусідів, вигляд колишнього володіння М.Б. Германа створюють ту неповторну атмосферу легкої височини, яка принесла їй колись славу однієї з кращих в Євпаторії.
Невеликий двоповерховий симетричний прямокутний периметр (13м х 17м) у п’ять вікон по фасаду вздовж вул. Дувановської і круглою вежею, що прикриває будову з півночі, у південній частині підкреслено ризалітом в три вікна з виступаючим арочним портиком на тричвертних колонах першого ярусу і критим балконом – другого над центральним входом і лиштвами прямокутних фасадних вікон з виділеним замковим каменем.
Найбільш інтенсивно оформлений єлемент колишньої вілли «Люкс» в Євпаторії ризаліт на першому рівні виділяють кутові двоколірні лопатки і карниз з розеткою над здвоєними прямокутними вікнами, на другому – парні тричвертні колони доричного ордера з масивним лобовим карнизом і фільонки обробки віконних прорізів, а завершують всю цю спокійну велич три фронтони з геометричним різьбленням по каменю.
Захована за зеленню високих дерев родзинка комплексу – триярусна кругла вежа під зімкнутим шестигранним дахом з ажурним флюгером на вершині – являє собою потужну будову з шістьма прямокутними (на першому ярусі) і арочними (на другому і третьому) вікнами, в яку веде окремий вхід з боку вул . Дувановської.
Внутрішній простір колишнього будинку відпочинку на ім’я «Люкс» відрізняє коридорне планування з двома спочатку спроектованими входами (другий з яких веде до гвинтових сходів всередині вежі).
Додаткова інформація
Адреса: Україна, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Дувановская, 17.
Як дістатися
По трасах Р25 (Сімферополь – Саки – Євпаторія) / Т0111 (Роздольне – Євпаторія) / Т0108 (Чорноморське – Євпаторія). В Євпаторії прямувати: Роздольненський роз’їзд – вул. Ескадронна – вул. Революції (переходить у пров. Лукичева) – вул. Дувановская, де напочатку пішохідної зони розташована колишня вілла «Люкс».
Громадським транспортом до вокзалів Євпаторії. Містом пішим ходом прямувати (10-15 хвилин): вул. Фрунзе – вул. Пушкіна – вул. Дувановская, де знаходиться колишнє домоволодіння М.Б. Германа.