Північна частина Софіївки (пам'ятки)

Острів Анти-Цирцеї в уманській Софіївці
Острів Анти-Цирцеї Софіївки в Умані

Історія…

Далі доріжки призводять уздовж бюста Сократа до Верхнього ставу з Амстердамським шлюзом, який через підземну річку Ахеронт впадає в Ахерусійское озеро. У центрі ж Верхнього ставу розташується острів Анти-Цирцеї.

Зліва від Верхнього ставу розташований Англійський парк, а далі Партерний амфітеатр, що вінчає Софіївку і спускається до фонтану Семиструмень зі статуєю Одіссея у підніжжя.

Обеліск Орел височить ліворуч від фонтану Семиструмень.

Бюст Сократа (1846), розташований вище Єлисейських полів, (ін.-грец. «Σωκράτης») (496 до н.е. – 399 до н.е.) – давньогрецького філософа, наставника афінського політика і полководця Алківіада, – пам’ятка древньої мудрості, знань і філософії, яка не відокремлювала людину від природи, а вчила його гармонійної взаємодії з ним.

Скульптура Одіссея в уманській Софіївці
Скульптура Одіссея Софіївки в Умані

Верхній став (Софіївський) (1796-1800) (8,6 га) – основа водної системи парку. Водою з нього живляться всі водоспади (Великий, Три сльози, грот Фетіди), фонтани (Семистумень, Змія), а так само велика частина річок (Ахеронт, Коцит, Флегетон, Літа, Стікс) і озер (Ахерусійське, Нижнє).

Острів Анти-Цирцеї (1796-1800) – творіння рук людських, створений шляхом насипання землі та зміцнення її по берегах гранітними плитами. Перший павільйон був зведений на ньому в 1843-1845 роках в готичному стилі, однак, після відвідин Софіївки російським імператором Миколою I, був знесений і замінений в 1850 році на павільйон в стилі епохи Відродження.

З ім’ям Цирцеї, латинська форма грецького імені Кірка (ін.-грец. «Κίρκη»), пов’язане п’ята пригода Одіссея на острові Ееє, де ця чарівниця звернула його супутників у свиней і повернула їм людський образ лише під загрозою смерті.

Англійський парк в уманській Софіївці
Англійський парк Софіївки в Умані

Амстердамський шлюз (1796-1800). Основний водний потік, що зв’язує Верхній і Нижній ставки проходить через Ахерусійское озеро. Регулювання рівня води між Верхнім і Ахерусійскім озерами відбувається через Амстердамський шлюз і підземну річку Ахеронт. Шлюз складається з двох частин: перша регулює рівень підземної річки, а друга – відкриває / закриває подачу води в цілому.

Свою назву він отримав на честь шлюзів, що знаходяться на Амстердам-Рейн-каналі, (нідерл. Amsterdam-Rijn-kanaal), що зв’язує Амстердам з основним судноплавним шляхом Рейну.

Підземна річка Ахеронт (1796-1800) пов’язує Верхнє і Ахерусійское озера. Її протяжність — 224 м, а глибина — 1 м, вентильовані чотирма люками, які так само служать для освітлення. Річка створена штучно риттям тунелів і укладанням плит над руслом ріки.

Ахеронт, в міфології, – річка провідна в царство мертвих з царства живих, через яку Харон (ін.-грец. «Χάρων» – яскравий) перевозить душі померлих.

Ахерусійське (Ахеронтійське) озеро (1796-1800) символізує перший притулок душі в царстві мертвих після річки Ахеротон.

Фонтан Семиструмінь в уманській Софіївці
Фонтан Семиструмінь Софіївки в Умані

Англійський парк (1796-1800) (пейзажний, іррегулярний, ландшафтний) займає територію між Верхнім ставом і Партерний амфітеатром. Сама назва передбачає максимальне наближення до природності в оформленні. Ця частина Софіївки характеризується великою кількістю стежок, які відкривають різноманітні оглядові види.

Партерний амфітеатр (1796-1800) за свою історію видозмінювався кілька разів: у часи створення – це був головний вхід; перед революцією — схил з безліччю доріжок оповитий трояндами; після Другої світової війни – схил з гранітними східцями, що ведуть до фонтану Семиструмень, і лише після 1996 року ця частина парку набула справжній вигляд.

Партерним же амфітеатром ця частина парку названа за свою схожість з античним театром, сценою якому служить фонтан Семиструмень з Одіссеєм на задньому плані.

Партерний амфітеатр в уманській Софіївці
Партерний амфітеатр Софіївки в Умані

Фонтан Семиструмень (1796-1800) живиться водами річки Флегетон, що бере свій початок в Ахерусійському озері Софіївки. Центральний струмінь фонтану досягає п’яти метрів.

Фонтан створений за мотивами давньогрецької легенди «Семеро проти Фів» (ін.-грец. «Ἑπτὰ ἐπὶ Θήβας»), присвяченої братовбивчій війні синів Едіпа (царя Фів) – Етеокла і Полініка – за престолонаслідування, в якій з семи царів, що брали в ній участь, у виграші залишився тільки Адрасту (тесть Полініка).

Статуя Одіссея (др.-грец. «Όδυσσεύς») – царя Ітаки, який прославився під стінами Трої під час Троянської війни своєю мудрістю і вивертким розумом, а так само тим, що виступив безпосереднім винуватцем падіння Трої бо знаменитий «троянський кінь» – саме його ідея.

Однак повернення Одіссея додому було важким і пов’язаним з подоланням дев’яти перешкод, що посували його на волосок від смерті. Але за допомогою богів цар Ітаки повернувся таки додому, перетвореним Афіною на старця для захисту від претендентів на руку його дружини Пенелопи, які вважали його загиблим. У такому образі старця головний герой парку – Одіссей – і представлений в скульптурі на алеї, що йде від Оранжереї через фонтан Семиструмень.

Обеліск Орел в уманській Софіївці
Обеліск Орел Софіївки в Умані

Обеліск Орел (1856), спочатку позолочений триголовий орел, був встановлений на честь відвідин Софіївки російським імператором Миколою I в 1856 році, після революції 1917 року він був демонтований, а відновлений лише в 1996 році до 200-річчя парку.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, Черкаська область, м. Умань, вул. Київська, 12а.

Посилання

Як дістатися

Автотранспортом по трасі М 12 (Стрий – Тернопіль – Кіровоград – Знам’янка) або М 05 (Київ – Одеса).

Громадським транспортом по залізниці, маршрутними таксі з київського автовокзалу.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Парк "Софіївка" на мапі

Обговорити статтю в спільноті