Історія
«Насамперед, насамперед літаки…» (хоча не зовсім літаки, а двигуна до них) – це якраз про музей. Адже основа основ його існування була покладена десь у надрах всесвітньо відомого запорізького заводу «Мотор Січ», коли в 1980 році на його території був відкритий Народний музей історії підприємства. Ось тільки доступ до нього широка публіка могла отримати лише один раз на рік у День відкритих дверей.
Але приховувати настільки багатогранний скарб, як експозиція музею техніки, яка, до того ж, з кожним роком поповнювалася все новими експонатами, вдавалося лише до якогось часу – з ініціативи генерального директора підприємства з розробки і будівництва авіадвигунів В’ячеслава Олександровича Богуслаєва в новозбудованому будинку парку імені Клімова 20 жовтня 2012 року була відкрита нова приватна скарбниця історичних раритетів.
Її створення, приурочене сто п’ятої річниці створення підприємства – якраз той випадок, коли починання зароджується під щасливою зіркою, і навіть з урахуванням, того, що патроном його виступав такий промисловий гігант, як «Мотор Січ», музейна колекція вже на початковому етапі вражала своєю різноманітністю і багатством експонатів.
У лічені місяці (починаючи з лютого 2013 року) майданчик перед центральним фасадом сам перетворився на музей, де стрункими рядами вишикувалися військові та сільськогосподарські титани різних часів, а на опорах злетіли в хмари зразки льотної техніки. До святкування ж шістдесят восьмої річниці Великої Перемоги у Другій світовій війні перед музеєм вже красувалися свіжопофарбованими дулами раритетні знаряддя часів козацтва, а над будівлею злетів легкий транспортний літак.
За нетривалий час свого існування запорізький музей техніки не тільки значно розширив напрямки своєї чудової колекції, а й придбав широку популярність, підтвердженням чому було внесення його в офіційні туристичні маршрути.
Архітектура
Планування розташованого в північно-західній частині парку ім. Клімова Запоріжжя на площі в 0,75га музею проста: в південній частині знаходиться двоповерхова прямокутна в плані (40м х 27м) будівля сучасної архітектури з чотирьохколонним портиком перед центральним північно-західним фасадом, над яким височіє масивний трикутний фронтон, і скляною прибудовою у всю висоту будівлі під шатровим дахом, а в північній – оглядовий майданчик під відкритим небом для масивних експонатів.
Експозиція
Про велику різноманітність колекції сховища раритетів «Мотор Січ» можна довго вести розмову, але кожен знайде тут щось цікаве для себе. Так умовно її можна розділити на кілька розділів:
Експозиція під відкритим небом
- Авіація представлена військовим вертольотом Мі -24В, транспортним літаком Ан-2, винищувачем МіГ-15, навчальним літаком Як-18Т і крилатими ракетами Х-55;
- Сільськогосподарська техніка вітчизняних та іноземних зразків тракторів (СХТЗ 15/30, Запорожець, Фордзон) доповнена різноманітними пристроями, що раніше випускалися на заводі;
- Військова техніка складається з самохідки, Т34, «Катюші», системи залпового вогню, «Акації» та гармат;
Музейна будівля з експозиційною площею в 1300кв.м
- Авіадвигуни поршневі і реактивні від РД-45Ф до Д-18 для Ан-124 «Руслан» і Ан-225 «Мрія», а так само V-подібний восьмициліндровий М-6;
- Мотоцикли (роки випуску від 1930 – 80-і) виробництва СРСР (ІЖ, Дніпро, Тула, Вятка), Німеччина (NSU, IFA), США (Харлей-Девідсон), Чехословаччина (Ява);
- Самовари, вироблені в першій половині ХХ сторіччя різними підприємствами міста Тула: Баташевим, братами Шемаріними, Тулпромторгом;
- Мисливська зброя з особистої колекції В’ячеслава Богуслаєва – двісті зразків з України, Німеччини, Англії, Австрії, Бельгії, Франції, Росії періоду XIX – XXI століть;
- Історія Мотря Січ від минулого до сьогодення включає креслення і макети, нагороди та подарунки, патенти і зразки інструментів домашнього користування, які і нині випускає підприємство.
Додаткова інформація
Адреса: Україна, Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Коперника, 27.
Тел.: (061) 720-44-06.
Офіційний сайт: http://museum.motorsich.com
Посилання
- Історичні факти. Місто за порогами Дніпра
Як дістатися
По трасах Е105 (Харків – Запоріжжя – Мелітополь – Чонгар – Сімферополь) / Н08 (Дніпропетровськ – Запоріжжя) / Н23 (Кривий Ріг – Нікополь – Запоріжжя) / р37 (Бердянськ – Запоріжжя) / Т08 03 (Маріуполь – Запоріжжя). По місту: Космічна – Леніна – Гребельна – Каширське шосе до пр. Мостобудівельників, який виходить до парку ім. Клімова з музеєм техніки Мотор Січ в західній частині.
У Запоріжжі – громадським транспортом, який прямує у Шевченківський район (орієнтир завод «Мотор Січ») до зупинки «Парк ім. Клімова».