Історія
У далеких 30-х роках XIX століття звідси починалася літопис Бердянська як великого торгово-промислового центру приазовських земель, адже ім’я її було вписано в план міської забудови власноруч намісником імператорської корони графом Михайлом Семеновичем Воронцовим (1782 – 1856) відповідно до найнижчого прохання Василя Костянтиновича Крижанівського (1805 — 1883). Вулиця Зелена.
Хто був будівельником і першим власником будинку на Зеленій 21 достеменно не відомо,. В другій половині XIX століття він перебував у власності Владислава Еразмовича Гаєвського (1846 -), який десять років був міським головою Бердянська, а з 1907 займав пост голови повітового зібрання. Тому не дивно, що будинок за своєю архітектурою більше нагадує невеликий палац.
Ті, що прийшли до влади на хвилі більшовицького перевороту 1917 року, визначили розкішну будівлю колишньої резиденції дворянського роду в центрі міста під революційний трибунал. Але проводити судилище самозваним вершителям долі довелося недовго – в квітні 1918-го в Бердянську відбулося антикомуністичний народне повстання, їх керівників розстріляли, а багато «борці за ідею» втекли геть.
Після остаточного встановлення радянської влади на приазовській землі в 1920-х колишній будинок Гаєвського з причини своєї презентабельності довгий час використовувався для розміщення різних адміністративних установ, і тільки в післявоєнні роки знайшов себе в служінні на благо суспільству в якості Міської поліклініки.
І зараз стіни, які сояли біля витоків служби поліклініки в Бердянську, метою існування якої є профілактика, діагностика та амбулаторне лікування, переживши два грандіозних будівельних періоди (в 1960-і до будівлі був прибудований триповерховий корпус терапевтичного відділення, а в 1998 році – проведена повна реконструкція старовинної перлини методом народного будівництва), продовжує виконувати свою високу місію збереження здоров’я і життів городян.
Архітектура
Двоповерхова г-подібний в периметрі (80м х 15м, довжина південного крила – 30м) цегляний потинькований колишній будинок Гаєвського під чотирисхилим дахом відрізняє витончене оздоблення зовнішніх фасадів в стилі стриманої неокласики: двоповерховий колонний портик іонічного ордера, балясини балюстради центрального входу, сандрики і лиштви віконних прорізів, лобовий карниз на кронштейнах – поєднання строгих ліній при легкості основного силуету.
Ліпний же візерунок чаші Гіпократа з лаврово-дубовим вінком на центральному трикутному фронтоні в обрамленні складнопрофільного карнизу на масивних кронштейнах – надбання другої половини ХХ століття, коли будівля вже стала медичною установою.
Додаткова інформація
Адреса: Україна, Запорізька обл., м. Бердянськ, вул. Земська, 21.
Як дістатися
Автотранспортом по трасі Е58 (М14) (Одеса – Миколаїв – Херсон – Нова Каховка – Мелітополь – Бердянськ – Маріуполь) до повороту на Бердянськ. По місту: уздовж Східного проспекту до повороту на вул. Земську, на яку виходить боковий фасад міської поліклініки.
Міжміським транспортом до Бердянська, а потім від вокзалів вздовж вул. Земської до колишнього будинку міського голови Гаєвського.